Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie bez wypłat na święta?

PSZ
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu PSZ
W grudniu pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie mają nie dostać wypłat, ponieważ miasto zmienia system płatności. W podobnej sytuacji będą pracownicy m.in. Bytomskich Mieszkań i innych jednostek podlegających urzędowi.

Czy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czekają w tym roku smutne święta? Wychodzi na to, że tak. W piśmie do naszej redakcji, pracownicy alarmują, że w grudniu tego roku nie otrzymają swoich wypłat. Mają je dostać w styczniu. Zwrócili też uwagę na to, że w samym ośrodku nie dzieje się najlepiej.

- Z powodu kłopotów gminy z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych pracownicy Ośrodka otrzymają wynagrodzenia za grudzień 2018 roku w styczniu 2018 roku - piszą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej .

Jak się okazuje, miasto faktycznie w grudniu może nie wypłacić ponad 400 pracownikom ośrodka pieniędzy. Dlaczego? Zapytaliśmy o to w Urzędzie Miejskim.

- Informuję, że pracownicy otrzymają wynagrodzenie za każdy przepracowany miesiąc - zapewnia Katarzyna Nylec, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Potwierdza jednak :

- Zmianie ulega tylko termin wypłaty tego wynagrodzenia, tj. do 10-go każdego następnego miesiąca, po przepracowaniu miesiąca, za który należne jest wynagrodzenie. I tak, za miesiąc grudzień, wynagrodzenie będzie płatne do dnia 10 stycznia - mówi rzeczniczka. Jak przekonują urzędnicy, takie rozwiązanie ma „ na celu zabezpieczenie każdej wypłaty wynagrodzeń po uzyskaniu przez miasto udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, które wpływają do gminnej kasy między 6 a 9 każdego miesiąca” - czytamy w odpowiedzi rzeczniczki.

Pracownicy MOPR poinformowali również, że w jednostce podlegającej miastu, kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że część pracowników ośrodka skarżyło się na mobbing.

Wykazała to ankieta, jaka została tam przeprowadzona przez PIP w maju 2015 roku. Z raportu końcowego wynika, że na 131 ankiet, pracownicy w 51 przypadkach wskazywali, że w MOPR „mogą występować zachowania i działania, które mogą znosić znamiona działań lub zachowań mobbingowych”.

Jak przekonuje jednak Rafał Szpak, dyrektor MOPR, odkąd objął tam stanowisko, tylko dwukrotnie podejmował czynności dotyczące możliwych nieprawidłowości w relacjach pracowników.

- W pierwszym przypadku specjalnie powołana Komisja nie stwierdziła występowania wiarygodnych dowodów mogących świadczyć o stosowaniu mobbingu wobec pracownika przez jego bezpośredniego przełożonego - mówi dyrektor i dodaje, że w drugim przypadku sprawę zakończono polubownie. - Poza tym nie odnotowano żadnego zgłoszenia, informacji dotyczącej niewłaściwego zachowania wobec pracowników, które nosiłoby znamiona mobbingu. Nie była prowadzona również żadna sprawa sądowa przeciwko ośrodkowi, która stanowiłaby konsekwencję tego, co kodeks pracy określa jako mobbing - mówi.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Podejrzany o zabójstwo piłkarza GKS Katowice złapany. ZOBACZ, JAK ZMIENIŁ WYGLĄD

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Tragiczny wypadek na DK1: Dlaczego spłonęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo