Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Radni poparli pomysł ratowania EC Szombierki we współpracy z władzami województwa śląskiego

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Bytomscy radni poparli pomysł ratowania EC Szombierki wraz z władzami wojewódzkimi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bytomscy radni poparli pomysł ratowania EC Szombierki wraz z władzami wojewódzkimi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Bytom
Bytomscy radni - podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji - poparli współpracę na rzecz ratowania Elektrociepłowni Szombierki we współpracy z władzami województwa śląskiego. - Czeka nas niełatwe wyzwanie, ale jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu i wsparciu tak wielu ludzi, którym zależy na uratowaniu katedry industrialu, osiągniemy cel - podkreślał, podczas sesji, prezydent Mariusz Wołosz.

Bytomscy radni są "za" ratowaniem EC Szombierki we współpracy z województwem!

3 września, podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miejskiej, bytomscy radni opowiedzieli się pozytywnie za poparciem współpracy miasta z władzami wojewódzkimi w celu przejęcia niszczejącej obecnie Elektrociepłowni Szombierki, która w ubiegłym roku świętowała swoje setne urodziny.

Podczas sesji obecny był m.in. marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, który podkreślał, że obiektowi popadającemu w ruinie należy zapewnić odpowiednią ochronę.

- Nie ma dnia, żeby ktoś nie pytał o sytuację EC Szombierki. Nie ma dnia, by ktoś nie podsuwał pomysłów na zagospodarowanie obiektu. To jednak kwestia na przyszłość, bo przed nami duża praca do wykonania związana ze strukturą własności tego obiektu. Czeka nas niełatwe wyzwanie, ale jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu i wsparciu tak wielu ludzi, którym zależy na uratowaniu katedry industrialu, osiągniemy cel - dodawał z kolei prezydent Mariusz Wołosz.

Za podjęciem uchwały w sprawie poparcia współpracy miasta z władzami województwa zagłosowało 23 radnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Dzięki tej decyzji, zapowiedziano, że już w niedalekiej przyszłości powołany zostanie zespół złożony z przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, którzy będą intensywnie pracować nad przejęciem niszczejącego od lat obiektu.

Pod koniec sierpnia radni sejmiku również poparli tę wspólną inicjatywę.

- Mamy nadzieję, że współpraca ta będzie podstawą do nadania temu miejscu należnej mu oprawy, aby było świadectwem industrialnej przeszłości, która należy do nas wszystkich, współczesnych i przyszłych pokoleń - mogliśmy przeczytać w uchwale.

Nie przeocz

Przypomnijmy, że budynek obecnie należy do prywatnego właściciela - spółki Rezonator SA z siedzibą w Gliwicach, która zarządza obiektem od 2016 roku.

Historia EC Szombierki w skrócie

Zespół Elektrociepłowni Szombierki to jeden z największych w Polsce, a nawet w Europie obiektów przemysłowych pochodzących z czasów rozwoju przemysłu z początku ubiegłego wieku, a także największy pod względem kubatury zabytkowy obiekt techniczny w kraju. Jego budowę rozpoczęto w 1917 roku, po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Całość była gotowa trzy lata później. Działalność rozpoczęła dokładnie 29 listopada 1920.

Całość zaprojektowali znani architekci: bracia Georg i Emil Zillmannowie, który odpowiadają również za osiedle robotnicze Nikiszowiec w Szopienicach. W latach siedemdziesiątych XX wieku zakład rozbudowano i następnie przekształcono w elektrociepłownię.

W kwietniu ubiegłego roku informowaliśmy na naszych łamach, że Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu znalazła się na liście najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa 2020 roku, obok sześciu innych zabytków na Starym Kontynencie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty