MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Remont Dworcowej ma zakończyć się do 31 maja. To możliwe?

Magdalena Grabowska
Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem. Inwestycja ma zostać zakończona do 31 maja.
Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem. Inwestycja ma zostać zakończona do 31 maja. Magdalena Grabowska
Inwestycja związana z rewitalizacją Dworcowej ma zostać zakończona do 31 maja. Jak informuje Urząd Miejski, miasto zgłosiło swoje uwagi do wykonawcy. Wykona prace zgodnie z terminem? Wygląda na to, że gruntowana modernizacja głównej ulicy w Bytomiu jest już na finiszu. Zobaczcie zdjęcia.

Do zakończenia inwestycji wbrew pozorom niewiele już zostało. Trwają prace związane z montażem kostki granitowej w rejonie przejazdu tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Moniuszki, zagospodarowaniem terenu w rejonie pl. Wolskiego oraz montażem małej architektury i ostatnie nasadzenia roślinności w donicach. Zobaczcie zdjęcia z postępu prac w naszej galerii.

Inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. Zakończenie wszystkich prac planowane było pod koniec 2022 roku. Remont ulicy Dworcowej był już przekładany jednak parę razy. W grudniu Urząd Miejski w Bytomiu informował o przesunięciu terminu robót z powodu mrozów i opadów śniegu, które uniemożliwiały kontynuowanie prac brukarskich i wykonanie prac montażowych małej architektury.

- Wszystkie te przyczyny wpłynęły na tempo realizowanych prac, a tym samym harmonogram robót na ul. Dworcowej. Wykonawca zwrócił się do gminy z prośbą o nowy termin zakończenia prac - 10 maja 2023 roku - wyjaśniał wtedy zastępca prezydenta Bytomia. - To oznacza, że prace brukarskie, montaż latarni, ławek i pergoli będą kontynuowane do wiosny 2023 roku - dodał.

10 maja jednak nie udało się zakończyć inwestycji. Bytomski magistrat znów przesunął termin, wyjaśniając, że Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem.

- Niestabilna pogoda, występujące na przemian opady deszczu i śniegu oraz skoki temperatury na początku roku miały wpływ na realizację inwestycji w zakresie związanym z położeniem kostki granitowej i nasadzeniem roślinności. Zgłosiliśmy także uwagi do wykonanych prac, a cała inwestycja ma zostać zakończone do końca maja - wyjaśnia Michał Bieda.

Co zostało już zrobione? Na ulicy Dworcowej zaczyna przybywać donic. Odsłonięto także odnowione kamienice. Zgodnie z projektem na ulicy ma pojawić się 58 nowych latarń oraz 76 kompletów donic w różnych kształtach i konfiguracji. Dodatkowo na całej długości ulicy zabudowane zostaną pergole. Mur oporowy od strony placu Michała Wolskiego zostanie podświetlony.

Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem. Inwestycja ma zostać zakończona do 31 maja.
Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem. Inwestycja ma zostać zakończona do 31 maja. Magdalena Grabowska

Rewitalizacja obejmuje również powstanie budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także ulegnie zmianie organizacja ruchu, aby umożliwić zaopatrzenie sklepów oraz lokali gastronomicznych.

Bytom. Kończy się remont ulicy Dworcowej. Odsłonięto kamienice, jest już nowa nawierzchnia

Na ulicy Dworcowej odnowionych zostało także 11 historycznych kamienic o numerach 2, 9, 14, 18, 21, 22, 24, 29, 30, 31 i 32. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica według projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9, neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera - kamienica przy ul. Dworcowej 22.

Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem. Inwestycja ma zostać zakończona do 31 maja.
Bytom zgłosił uwagi wykonawcy przebudowy Dworcowej przed końcowym odbiorem. Inwestycja ma zostać zakończona do 31 maja. Magdalena Grabowska

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana została ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica ma już nawierzchnię z ciętego kamienia a układ drogi został podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną z zielenią i małą architekturą oraz na strefę ruchu.

Zrealizowany projekt obejmuje ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku. Jego wartość wynosi ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie z UE 15,3 mln zł.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni