MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Rezerwat Segiet został powiększony. Dziś uroczyste otwarcie tego wyjątkowego miejsca na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór

OPRAC.: GOL, PAP
Rezerwat Segiet - unikalne miejsce na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór
Rezerwat Segiet - unikalne miejsce na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór Lucyna Nenow
Rezerwat Segiet, położony na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór zwiększył swą powierzchnię z niecałych 25 do ponad 92 hektarów. To wyjątkowy obszar przyrodniczy wpisany na na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś (piątek 17 lutego) zaplanowano uroczyste otwarcie powiększonego rezerwatu.

- Oprócz ochrony i zachowania walorów przyrodniczych, drugim ważnym celem rezerwatu jest potrzeba zachowania walorów kulturowych. Na terenie rezerwatu można odnaleźć wiele śladów długotrwałych przekształceń związanych z działalnością człowieka, dawne wyrobiska górnicze rudy żelaza, galmanu, galeny i srebra pozyskiwanych metodą odkrywkową - informuje dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

- Liczne zapadliska, wykroty, głębokie leje, rumosz skalny, wały skały płonnej, usypiska i wystające z gruntu skały dolomitowe tworzą szczególny, unikatowy krajobraz.

Zielona perła Bytomia i Tarnowskich Gór

Decyzja o powiększeniu rezerwatu była motywowana potrzebą zachowania wyjątkowych walorów kulturowych tego obszaru, określanego mianem „zielonej perły Bytomia i Tarnowskich Gór”. Największą wartością Segietu jest las bukowy - najstarsze drzewa liczą nawet 150 lat i sięgają prawie 40 metrów. Historia ochrony Lasu Segieckiego jest ściśle związana z rozwojem górnośląskiego górnictwa kruszcowego, które na tym terenie istniało już w XIV w. Las rośnie na obszarze mocno przekształconym przez działalność górniczą, co w głównej mierze zadecydowało o jego włączeniu na listę UNESCO w 2017 r. wraz z innymi obiektami w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach.

Rezerwat Segiet ma 70 lat

Rezerwat Segiet powstał na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa z kwietnia 1953 r. Pierwsze działania dążące do objęcia ochroną tego terenu rozpoczęły się już na początku XX w., jednak ówczesne starania te przerwał wybuch I wojny światowej. Także okres II wojny światowej i pierwsze lata powojenne nie sprzyjały temu pomysłowi.

Rezerwat charakteryzuje dobrze zachowany drzewostan bukowy. Jak wskazują leśnicy, można w nim rozróżnić trzy zespoły leśne: kwaśną buczynę niżową, ciepłolubną buczynę storczykową oraz żyzną buczynę karpacką. Wśród szaty roślinnej rezerwatu zinwentaryzowano około 125 gatunków roślin naczyniowych i 40 mszaków. Szczególnie cenne są objęte ochroną ścisłą gatunki, jak lilia złotogłów oraz buławnik mieczolistny. Osobliwością przyrodniczą rezerwatu jest jeden z najrzadszych polskich storczyków - obuwik pospolity.

Segiet to największe na Śląsku zimowisko nietoperzy

W Segiecie występuje także wiele cennych gatunków owadów, ptaków, ssaków, gadów oraz płazów, a zlokalizowane pod rezerwatem pogórnicze wyrobiska to największe na Śląsku zimowisko różnych gatunków nietoperzy. Żyje tu m.in. nocek duży, gacek brunatny, nocek rudy, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek Natterera, nocek orzęsiony, mroczek późny, gacek szary i nocek Bechsteina. W celu ochrony tych gatunków podziemne wyrobiska zostały włączone do sieci Natura 2000 jako Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.

Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu i Dolomity robią wrażenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu i Dolomity na zdjęciach. ...

Większy rezerwat i większa jego otulina

Rezerwat przyrody Segiet powiększony został na wniosek leśników zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. O 61 ha powiększona została także powierzchnia otuliny - do ponad 142 ha. Inicjatorem i współautorem planu powiększenia Segietu jest pasjonat przyrody i miłośnik tego rezerwatu Wojciech Sutor. Jego propozycje zaaprobowali przedstawiciele Nadleśnictwa Brynek. Jak zaznacza Sutor, o wyjątkowości Lasu Segieckiego świadczą przede wszystkim sędziwe buki, z których wiele ma wymiary pomnikowe, a obwód największych dochodzi do 5 metrów.(PAP)

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni