Bytom: Ruszają z rewitalizacją. Liczą na pomoc ekspertów z...

  Bytom: Ruszają z rewitalizacją. Liczą na pomoc ekspertów z Krakowa

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Ruszają z rewitalizacją. Liczą na pomoc ekspertów z Krakowa
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Magdalena Nowacka - Goik

  Bytom i Wałbrzych rozpoczynają pilotaż rewitalizacji. W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju 16 października podpisane zostały dokumenty, które uruchamiają procedury doradcze wybranych przez MIiR ekspertów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Bytomia i Wałbrzycha.
  Zadaniem pilotażu jest wypracowanie i testowanie nowych, modelowych, ambitnych i wzorcowych działań.

  Dokumentacja wypracowana wspólnie z ekspertami musi być przejrzysta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych miast w Polsce. Rewitalizacja obejmuje 20 procent powierzchnia miasta, zamieszkałych przez 30procent mieszkańców.

  Naszemu miastu doradzać będą eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ciągu kilku najbliższych dni przyjadą do Bytomia, by wypracować harmonogram prac.

  Tymczasem geodeci z UM w Bytomiu opracowali na przykład narzędzie, dzięki któremu wiemy, w których miejscach kumuluje się najwięcej negatywnych zjawisk (m.in. bezrobocie czy uzależnienie od pomocy społecznej) – to tzw. węzeł infrastruktury informacji przestrzennej.

  Urzędnicy ruszyli też z konsultacjami w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej rewitalizacji. Pierwsze inwestycje ruszyć mają w przyszłym roku. W sumie w ciągu 7 lat na odnowę Bytomia przeznaczone będzie miliard złotych. Symbolem kampanii są billboardy, na których młoda kobieta w kostiumie urzędniczki, do połowy bilbordu odsłania kurtynę z widokiem na Rynek z lotu ptaka. Mieszkańcy mieli okazję już wypełnić 150 ankiet dotyczących pomysłów na zmiany. Niektóre z postulatów umieszczali też na specjalnych tablicach korkowych ustawionych na Rynku.

  - Mieszkańcy podczas tego spotkania mogli się też dowiedzieć, czy budynki w których mieszkają, będą remontowane i to budziło bardzo duże zainteresowanie - mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszu Unijnych UM. Rewitalizacja, która kojarzy się mieszkańcom, najbardziej z remontami kamienic to jednak o wiele więcej aspektów, obejmujących praktycznie każdą dziedzinę życia.- Seniorzy podkreślali, że brakuje im większej przestrzeni tylko dla nich, klubów, kafejek. Młodsi zwracali uwagę na potrzebę stref rodzinnych, placów zabaw. Bo chociaż takie są, to, dość oddalone od miejsc, w których mieszkają - przyznaje Izabela Domogała.

  Szczegóły planów odnowy Bytomia, jakie ma przejść w ciągu najbliższych 7 lat, można śledzić w internecie na portalu „Bytom OdNowa” . A co z osobami, które dostępu do internetu nie mają, lub starszymi, którzy nie poruszają się dobrze w wirtualnym świecie? Urzędnicy obiecują specjalne biuletyny, które będą kolportowane w mieście. W listopadzie natomiast zaplanowano konferencję z ekspertami z Instytutu Rozwoju Miast. - Będą też kolejne spotkania z mieszkańcami i zarządcami już w danych kwartałach miejskich - obiecują urzędnicy.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION