MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Ruszają z rewitalizacją. Liczą na pomoc ekspertów z Krakowa

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka - Goik
Bytom i Wałbrzych rozpoczynają pilotaż rewitalizacji. W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju 16 października podpisane zostały dokumenty, które uruchamiają procedury doradcze wybranych przez MIiR ekspertów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Bytomia i Wałbrzycha.

Zadaniem pilotażu jest wypracowanie i testowanie nowych, modelowych, ambitnych i wzorcowych działań.

Dokumentacja wypracowana wspólnie z ekspertami musi być przejrzysta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych miast w Polsce. Rewitalizacja obejmuje 20 procent powierzchnia miasta, zamieszkałych przez 30procent mieszkańców.

Naszemu miastu doradzać będą eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ciągu kilku najbliższych dni przyjadą do Bytomia, by wypracować harmonogram prac.

Tymczasem geodeci z UM w Bytomiu opracowali na przykład narzędzie, dzięki któremu wiemy, w których miejscach kumuluje się najwięcej negatywnych zjawisk (m.in. bezrobocie czy uzależnienie od pomocy społecznej) – to tzw. węzeł infrastruktury informacji przestrzennej.

Urzędnicy ruszyli też z konsultacjami w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej rewitalizacji. Pierwsze inwestycje ruszyć mają w przyszłym roku. W sumie w ciągu 7 lat na odnowę Bytomia przeznaczone będzie miliard złotych. Symbolem kampanii są billboardy, na których młoda kobieta w kostiumie urzędniczki, do połowy bilbordu odsłania kurtynę z widokiem na Rynek z lotu ptaka. Mieszkańcy mieli okazję już wypełnić 150 ankiet dotyczących pomysłów na zmiany. Niektóre z postulatów umieszczali też na specjalnych tablicach korkowych ustawionych na Rynku.

- Mieszkańcy podczas tego spotkania mogli się też dowiedzieć, czy budynki w których mieszkają, będą remontowane i to budziło bardzo duże zainteresowanie - mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszu Unijnych UM. Rewitalizacja, która kojarzy się mieszkańcom, najbardziej z remontami kamienic to jednak o wiele więcej aspektów, obejmujących praktycznie każdą dziedzinę życia.- Seniorzy podkreślali, że brakuje im większej przestrzeni tylko dla nich, klubów, kafejek. Młodsi zwracali uwagę na potrzebę stref rodzinnych, placów zabaw. Bo chociaż takie są, to, dość oddalone od miejsc, w których mieszkają - przyznaje Izabela Domogała.

Szczegóły planów odnowy Bytomia, jakie ma przejść w ciągu najbliższych 7 lat, można śledzić w internecie na portalu „Bytom OdNowa” . A co z osobami, które dostępu do internetu nie mają, lub starszymi, którzy nie poruszają się dobrze w wirtualnym świecie? Urzędnicy obiecują specjalne biuletyny, które będą kolportowane w mieście. W listopadzie natomiast zaplanowano konferencję z ekspertami z Instytutu Rozwoju Miast. - Będą też kolejne spotkania z mieszkańcami i zarządcami już w danych kwartałach miejskich - obiecują urzędnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni