Zadaniem pilotażu jest wypracowanie i testowanie nowych, modelowych, ambitnych i wzorcowych działań.
Dokumentacja wypracowana wspólnie z ekspertami musi być przejrzysta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych miast w Polsce. Rewitalizacja obejmuje 20 procent powierzchnia miasta, zamieszkałych przez 30procent mieszkańców.
Naszemu miastu doradzać będą eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ciągu kilku najbliższych dni przyjadą do Bytomia, by wypracować harmonogram prac.
Tymczasem geodeci z UM w Bytomiu opracowali na przykład narzędzie, dzięki któremu wiemy, w których miejscach kumuluje się najwięcej negatywnych zjawisk (m.in. bezrobocie czy uzależnienie od pomocy społecznej) – to tzw. węzeł infrastruktury informacji przestrzennej.
Urzędnicy ruszyli też z konsultacjami w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej rewitalizacji. Pierwsze inwestycje ruszyć mają w przyszłym roku. W sumie w ciągu 7 lat na odnowę Bytomia przeznaczone będzie miliard złotych. Symbolem kampanii są billboardy, na których młoda kobieta w kostiumie urzędniczki, do połowy bilbordu odsłania kurtynę z widokiem na Rynek z lotu ptaka. Mieszkańcy mieli okazję już wypełnić 150 ankiet dotyczących pomysłów na zmiany. Niektóre z postulatów umieszczali też na specjalnych tablicach korkowych ustawionych na Rynku.
- Mieszkańcy podczas tego spotkania mogli się też dowiedzieć, czy budynki w których mieszkają, będą remontowane i to budziło bardzo duże zainteresowanie - mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszu Unijnych UM. Rewitalizacja, która kojarzy się mieszkańcom, najbardziej z remontami kamienic to jednak o wiele więcej aspektów, obejmujących praktycznie każdą dziedzinę życia.- Seniorzy podkreślali, że brakuje im większej przestrzeni tylko dla nich, klubów, kafejek. Młodsi zwracali uwagę na potrzebę stref rodzinnych, placów zabaw. Bo chociaż takie są, to, dość oddalone od miejsc, w których mieszkają - przyznaje Izabela Domogała.
Szczegóły planów odnowy Bytomia, jakie ma przejść w ciągu najbliższych 7 lat, można śledzić w internecie na portalu „Bytom OdNowa” . A co z osobami, które dostępu do internetu nie mają, lub starszymi, którzy nie poruszają się dobrze w wirtualnym świecie? Urzędnicy obiecują specjalne biuletyny, które będą kolportowane w mieście. W listopadzie natomiast zaplanowano konferencję z ekspertami z Instytutu Rozwoju Miast. - Będą też kolejne spotkania z mieszkańcami i zarządcami już w danych kwartałach miejskich - obiecują urzędnicy.
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?