MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Scena Opery Śląskiej w rozbiórce. Idą wielkie, historyczne zmiany. Finał inwestycji za 58 mln zł w przyszłym roku

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Robotnicy w sercu Opery Śląskiej. Finał inwestycji za 58 mln zł w przyszłym roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Robotnicy w sercu Opery Śląskiej. Finał inwestycji za 58 mln zł w przyszłym roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały Opery Śląskiej
Setki wywożonych kostiumów, tony dekoracji i kilometry demontowanych kabli - tak wyglądały przygotowania do rozpoczęcia remontu. W zaledwie trzy tygodnie od rozpoczęcia prac, Opera Śląska nie jest już taką samą. Finał prac to II połowa 2023 roku, a wznowienie działalności artystycznej na dużej scenie - pod koniec 2023 .

Inwestycja opiewająca na kwotę 58 mln złotych otwiera nową kartę w historii bytomskiego teatru. Jak podkreśla Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, projekt związany z remontem jest jednym z dwóch kluczowych inwestycji Województwa Śląskiego.- To zupełnie nowy etap w życiu Opery Śląskiej jakim jest przebudowa i rozbudowa sceny i zascenia, tak, aby obiekt spełniał nie tylko najwyższe standardy i wymagania ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy, ale i wyposażony był w najnowsze możliwości techniczne - podkreśla.

Na naszych oczach Opera Śląska zmienia się - pojawią się nowe, technologiczne możliwości, dzięki którym spektakle zyskają na wartości przekazu.

- Będzie obrotowa scena, zapadnia, nowe oświetlenie ledowe, system nagłośnieniowy, który pozwoli utrzymać lepszą akustykę. Pogłębiony zostanie także orkiestron - wylicza Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej. Ale zmieni się nie tylko serce tego miejsca, czyli duża scena. Wyremontowane zostaną również garderoby artystów, infrastruktura zaplecza.

Zyskają także widzowie, których zaskoczy odremontowane foyer, w nowych aranżacjach. Pojawi się też dobudowana dodatkowa sala prób dla chóru, która powstanie nad dotychczasową szatnią. W dalszej przyszłości, obecna sala prób w budynku filharmonii zmieni się w kawiarnię - otwartą nie tylko w godzinach spektakli. Zmieni się też logistyka związana z montażem dekoracji, będzie sprawniejsza i prostsza.

Nie przeocz

W połowie stycznia, po uzyskaniu niezbędnych zgód i pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych, złożono w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oraz u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zawiadomienie o rozpoczęciu robót. W wyniku wcześniej przeprowadzonego postępowania przetargowego na Wykonawcę projektu wyłoniono konsorcjum firm: ALSTAL GRUPA BUDOWLANA.

- Jesteśmy na etapie wykonywania wyburzeń, trwają prace na scenie, w magazynie i na dziedzińcu głównym. Zadanie polega na przebudowie i modernizacji - mówił reprezentujący wykonawcę Kamil Janas, dyrektor Śląskiego Oddziału Alstal.

Dyrektor Goik uściśla: - W zaledwie trzy tygodnie dokonano całkowitego rozebrania sceny - desek scenicznych, sztankietów, pierwszego i drugiego podscenia, rozbiórki orkiestronu, wyburzenia podłogi magazynu zascenicznego oraz ścian działowych w pomieszczeniach administracji teatru jak i zburzenie wejścia do teatru od strony placu wewnętrznego. Dla wielbicieli opery, z pewnością wyjątkową, symboliczną pamiątką o wielkich artystach, którzy na tej scenie zaczynali swoją karierę, może być... deska sceniczna. Wkrótce pojawi się możliwość nabycia takiej pamiątki.

Mimo trwających prac budowlanych, artyści Opery Śląskiej cały czas występują - w swojej siedzibie na sali im. A. Didura, a także w gościnnych teatrach i ośrodkach kultury.

W ramach projektu ”Opera Śląska on tour” artyści spotkali się już z widzami między innymi w Bytomskim Centrum Kultury czy Teatrze Śląskim w Katowicach. W najbliższym czasie zespół pojawi się również w Chorzowskim Centrum Kultury i Teatrze Ziemi Rybnickiej, a to dopiero początek operowej podróży.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni