Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Śląscy seniorzy są na topie. Szkolą się razem z młodymi

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Śląscy seniorzy XXI wieku są na topie. A młodzież ich podziwia . Studenci Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku szkolili się razem z licealistami. Dali radę!

O tym, że bariery pokoleniowe to wymysł, można było się przekonać we wtorek na międzypokoleniowym spotkaniu integracyjnym w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stroszku . Spotkały się tu trzy grupy: seniorzy z uniwersytetów trzeciego wieku w Bytomiu i Tarnowskich Górach, licealiści z Bytomia, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór oraz osoby niepełnosprawne. Impreza odbyła się w ramach podsumowania projektu „Śląscy Seniorzy XXI wieku na TOPie! - Akademia Lidera”. Były wspólne tańce, śpiewy, śląski kabaret, ale też rockowy zespół i capoeira. Młodzi stwierdzili, że stereotyp mówiący o poważnym seniorze, żyjącym tylko przeszłością, narzekającym na młodzież i stroniącym od komputera, należy odłożyć do lamusa. Starsi - że współczesna młodzież jest kreatywna i wrażliwa.

Seniorzy : młodzi potraktowali nas serio

Podczas wakacji wzięli udział we wspólnych warsztatach. Efektem był projekt pod hasłem „Integracja pokoleń”. Henryk Sroka, Grażyna Zmysło i Bronisława Kucza, reprezentowali Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. - Pojechaliśmy do Szczyrku i w ramach Akademii Lidera wzięliśmy udział we wspólnych szkoleniach z młodymi - mówi Henryk Sroka. - Zaczęliśmy od przygotowania scenek, jak starsi widzą młodzież i jak młodzi widzą starszych. To przełamało lody - przyznaje. Celem szkoleń było pokazanie, jak realizować różne lokalne projekty i korzystać z dostępnych źródeł finansowania tych inicjatyw. - Były to m.in.kwestie związane z poszukiwaniem sponsorów, prawne - wylicza Grażyna Zmysło. Ale nadrzędnym celem było to, że dwa pokolenia uczyły się tego wspólnie. - Młodzież poznała nas bliżej, jako grupę, której ciągle się chce, która potrafi dzielić się doświadczeniem, ale jednocześnie jest bardzo otwarte na nowe formy działania i współczesny świat. Nie siedzimy w domu i dajemy radę z obsługą komputera. Jesteśmy też otwarci na współczesną, młodzieżową muzykę - mówią słuchacze BUTW. A jak widzą młodzież? - Są wrażliwi i wyczuleni na potrzeby innych, czy to osób starszych czy niepełnosprawnych. Potrafią słuchać, nie lekceważą nas i nie traktują jak „starych dziadów” - mówią seniorzy.

Młodzież: starsi mają do siebie dystans

- Seniorzy zaskoczyli nas tym, że mają ogromny dystans do siebie - mówią Ania Grzybowska, Dominika Kluczewska i Karolina Warchoł z IV LO w Bytomiu. - Podczas szkoleń cały czas żartowali. Zaimponowali nam również tym, że wciąż zależy im na samorealizacji, ciągle chcą uczyć się czegoś nowego - mówią uczennice. Podkreślają też, że mimo różnicy wieku, mają wiele wspólnych zainteresowań.

- Okazało się, że oglądamy te same seriale. Ale także kwestie związane z portalami społecznościowymi. Seniorzy też mają konta na Facebooku. Już zaprosiliśmy się więc do grona znajomych także w sieci - dodają dziewczyny. - Zależy nam , żeby udowodnić, iż nie ma między nami barier - mówi Klaudia Franiel, koordynatorka ze strony młodzieży. - My mamy wiele pomysłów, chcemy wszystko jak najszybciej zrealizować. Seniorzy są za to dokładniejsi i trochę nas uspokajali. I to było dobre, bo podczas takiej spokojnej analizy, mogliśmy uniknąć błędów. Świetnie się uzupełniamy - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!