Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w tym roku się nie odbyło. Przypomnijmy jak to wyglądało w latach ubiegłych ZDJĘCIA

SZY
Święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w Bytomiu to piękna tradycja.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w Bytomiu to piękna tradycja.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>arc DZ
Osiem lat temu przywrócono zwyczaj święcenia wielkanocnych pokarmów w oryginalnych, rozbarskich strojach w kościele św. Jacka w Bytomiu. W tym roku - z wiadomych przyczyn - tradycja nie mogła być kontynuowana. Przypomnijmy więc zatem, jak ta uroczystość wyglądała w latach ubiegłych.

Święcenie pokarmów to wielkosobotnia tradycja, która w tym roku - z wiadomych przyczyn (wprowadzono ograniczenia, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju) - się nie odbędzie w kościołach. Również w bytomskiej parafii im. św. Jacka, w której co roku można było podziwiać osoby w śląskich strojach ludowych.

Święcenie pokarmów w tradycyjnych strojach w Bytomiu na zdjęciach

Święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w Bytomiu to piękna tradycja.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Bytom: święcenie pokarmów w strojach rozbarskich w tym roku ...

W kościele, który w 2015 roku obchodził swoje 100-lecie istnienia, dawne tradycje nie przemijają. Mam tu na myśli chociażby święcenie pokarmów w strojach rozbarskich. Ten zwyczaj powrócił do bytomskiej parafii w 2012 roku. Inicjatorem byli: Piotr Mankiewicz, właściciel Muzeum Chleba w Radzionkowie i Adam Mankiewicz.

Dlatego też od tamtej pory w neoromańskim kościele - co roku - przepięknie prezentowały się barwne rozbarskie stroje ludowe. Tutejsi mieszkańcy przechowują ubrania swoich przodków i ubierają je następnie m.in. w Wielką Sobotę, ale także podczas procesji Bożego Ciała czy w czasie odpustu parafialnego.

W tym roku tradycja kontynuowana być nie mogła. Dlatego też postanowiliśmy, w związku z tym, w powyższej galerii przypomnieć sobie, jak obchodzono ten zwyczaj w latach ubiegłych.

Wielka Sobota to czas żałoby w Kościele - dzień wcześniej nastąpiło bowiem ukrzyżowanie Chrystusa. Zgodnie z obowiązującą tradycją udajemy się do kościoła w celu odwiedzin Grobu Pańskiego. Tego dnia odbywa się ponadto święcenie pokarmów.

W tym roku - z powodu koronawirusa - musimy zostać w domach. Warto jednak pamiętać, że każda rodzina może pobłogosławić swoje świąteczne dania przed rozpoczęciem śniadania w Niedzielę Wielkanocną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera