Bytom: Szesnastolatek skonstruował robota. Wspierają go...

  Bytom: Szesnastolatek skonstruował robota. Wspierają go nauczyciele

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Szesnastolatek skonstruował robota. Wspierają go nauczyciele
  Nikodem Bartnik z ZSTiO w Szombierkach to pasjonat mechatroniki. Właśnie stworzył swojego pierwszego robota. Ma szansę na dużą karierę.
  Bytom: Szesnastolatek skonstruował robota. Wspierają go nauczyciele
  Nikodem Bartnik ma szesnaście lat i właśnie zaczął naukę w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Od razu dał się poznać jako wyjątkowo uzdolniony w dziedzinie mechatroniki. I śmiało można o nim powiedzieć „młody konstruktor”.

  Goni czerwone obiekty. Skutecznie  Nikodem zaprojektował i wykonał robota, podążającego za obiektami w czerwonym kolorze. Robot powstał przy użyciu mikrokontrolerów, arduino oraz aplikacji android.
  Śledzi obiekty, które są czerwone np. balony, piłki, a nawet ludzi ubranych w odzież koloru czerwonego. - Pasja robotyką zaczęła się rok temu - mówi Nikodem. - Uczyłem się programowania na komputer i aplikacji androida, aż do momentu kiedy przez przypadek trafiłem na arduino (platforma programistyczna - przyp. Red.) Na początku miałem obawy, czy nie będzie to za trudne.

  Kiedy dostałem arduino na urodziny od rodziców, okazało się, że nie jest to aż tak skomplikowane - mówi otwarcie. Witold Krieser, nauczyciel , który opiekuje się kołem robotyki i mam pod swoją pieczą przyszłych konstruktorów jest dumny z Nikodema.- Cieszy nas fakt, że nasza szkoła stała się popularna wśród przyszłych mechatroników. To także dowód, że jeśli rozbudzimy w uczniach zainteresowanie współczesną techniką i damy im możliwości rozwoju, nie szukają atrakcji w używkach. Nikodem jest zdolny i kreatywny - mówi nauczyciel.

  Gotowy zestaw edukacyjny dla innych  Robot to nie jest jedyny jego projekt. Stworzył też urządzenie, które rysuje na powierzchni… jajek.

  - Tworzymy dowolny rysunek w komputerze, a potem ta „maszyna”, która jest czymś w rodzaju drukarki, przenosi te obrazy na okrągłe czy owalne przedmioty, jak skorupka jajka czy piłeczka pingpongowa - opowiada Nikodem.

  Modele, które stworzył pokazują możliwości zastosowania technicznego mikrokontrolerów, czujników, co jest wstępem do wielkich projektów w przemyśle.

  Robot ma swoje miejsce w domu Nikodema. Młody bytomianin planuje jednak zbudować drugi w szkole i zaprezentować na ogólnopolskich konkursach. Jest też pomysł, aby wykorzystując inne urządzenia, które są w szkole, spróbować robota puścić w świat jako produkt komercyjny - zestaw edukacyjny.

  - Dużo instytucji edukacyjnych sprzedaje takie rzeczy w cenach niebotycznych, my chcemy, żeby były bardziej dostępne - mówi nauczyciel.


  *Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
  *Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
  *Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
  *Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał