Bytom, Tarnowskie Góry: Wybierz się na przejażdżkę wąskotorówką! CENY BILETÓW, ROZKŁAD JAZDY

Magdalena Nowacka-Goik
Udostępnij:
Bytom, Tarnowskie Góry: Wybierz się na przejażdżkę wąskotorówką! Kursuje we wszystkie soboty i niedziele wakacji oraz w lipcowe i sierpniowe dni świąteczne. Poczujesz się rewelacyjnie!

Wiatr we włosach, piękne widoki, drewniane ławki. Można zabrać ze sobą coś do przekąszania. I koniecznie jakieś okrycie - chociaż kolejka nie jedzie prędko, to warto się zabezpieczyć przed zbyt silnymi podmuchami wiatru.

Przejażdżka takim pociągiem to atrakcja naprawdę dla wszystkich - zarówno dla maluchów, młodzieży, dorosłych i seniorów. Nic więc dziwnego, że w każdą sobotę i niedzielę, letni pociąg turystyczny Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którym dojedziemy z Bytomia aż do Miasteczka Śląskiego, cieszy się sporym zainteresowaniem.

Pani Elżbieta, chociaż w Bytomiu mieszka od dawna, przyznaje, że dopiero pierwszy raz zdecydowała się na taką przejażdżkę. - Jadę razem z wnuczką Ewelinką Włoch. Obie miałyśmy na to ochotę - przyznaje.

Ewelinka postanowiła każdy moment wycieczki uwiecznić za pomocą aparatu w telefonie. Z zainteresowaniem oglądała zarówno sam pociąg, lokomotywę z wagonami, jak i widoki przez okna.

Widokami nie mogli się także nacieszyć Andrzej Koźba z Pyskowic, jego żona Anna i wnuczek Jaś. - Wcześniej sporo czytaliśmy o historii tej kolejki. Nie mieliśmy pojęcia, że tak blisko nas jest taka wyjątkowa atrakcja. Lubimy zwiedzać - podkreśla pan Andrzej.

Trasa jest faktycznie bardzo malownicza. Doskonale można podziwiać na przykład Elektrociepłownię Szombierki. Kolejką dostaniemy się także do stacji Repty, gdzie można zwiedzić zabytkową kopalnię.

- Trochę tylko szkoda, że pociąg kursuje podczas wakacji jedynie w soboty i niedziele - mówi Anna Koźba. - Przydałby się jeszcze chociaż jeden kurs w ciągu dnia. I jedna strona wagonu mogłaby być osłonięta. Tak, żeby przyjemnie było podróżować nawet podczas nieco chłodniejszej pogody - dodaje.

Jeśli chcecie się dzisiaj udać na taką wycieczkę, macie jeszcze szansę.

Pociąg z Bytomia (peron przy dworcu PKP. Należy przejść drugim tunelem do końca i skręcić w prawo) odjeżdża o godz. 14.30.
A jeśli chcecie pojechać trasą z Miasteczka Śląskiego do Bytomia - to o godz.17.30. Poniżej dokładny rozkład jazdy.
Pierwotna sieć zbudowana została przez Towarzystwo Kolei Górnośląskiej w latach 1851-1857. Początkowo część ruchu była obsługiwana przez zaprzęgi konne. W latach 1851-1852 powstało kilka oddzielnych odcinków między zakładami przemysłowymi, o łącznej długości 35 km. W latach 1854-1857 zbudowano dwa podstawowe odcinki Tarnowskie Góry – Wirek (25 km) i Bytom Karb – Bogucice – Huta Kunegunda (15 km), przez co powstała zorganizowana sieć łącznej długości ok. 75 km. Przewożono wówczas ok. 250.000 ton towarów rocznie.

ROZKŁAD JAZDY NA SEZON LETNI 2015
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
Obowiązuje od 27.06.2015 do 30.08.2015 w soboty, niedziele i święta.

Nr pociągu
W-11
W-13
Kierunek
Bytom ->Miasteczko Śląskie

Bytom Wąsk.
09:00
14:30
Szombierki Elektrownia
09:05
14:35
Bytom Karb Wąsk.
09:10
14:40
Dąbrowa Miejska
09:25
14:55
Sucha Góra
09:30
15:00
Repty Kopalnia Zabytkowa
09:40
15:10
Tarnowskie Góry Wąsk.
09:45
15:15
Lasowice Zalew
10:00
15:30
Miasteczko Śl. Zalew
10:05
15:35
Miasteczko Śl. Wąsk.
10:10
15:40

Nr pociągu
W-12
W-14
Kierunek
Miasteczko Śląskie -> Bytom

Miasteczko Śl. Wąsk.
12:00
17:30
Miasteczko Śl. Zalew
12:05
17:35
Lasowice Zalew
12:10
17:40
Tarnowskie Góry Wąsk.
12:25
17:55
Repty Kopalnia Zabytkowa
12:30
18:00
Sucha Góra
12:40
18:10
Dąbrowa Miejska
12:45
18:15
Bytom Karb Wąsk.
13:00
18:30
Szombierki Elektrownia
13:05
18:35
Bytom Wąsk.
13:10
18:40
Ceny biletów jednorazowych:
normalny - 10 zł,
ulgowy - 6 zł,
rodzinny 1+1 (opiekun + dziecko) - 13 zł,

Dzieci do lat 4, rowery, wózki oraz psy - bezpłatnie.

Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom do 26 roku życia za okazaniem ważnej legitymacji lub karty EURO<26, niepełnosprawnym o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Bilety rodzinne przysługują rodzicom z dziećmi do lat 16.

Bilet uprawnia do jednorazowego przejazdu w jedną stronę. Przejazd psa jest dozwolony po okazaniu ważnego świadectwa szczepienia. Pies winien być na smyczy oraz w kagańcu.

Pociąg prowadzi lokomotywa spalinowa, skład jest zestawiony z wagonów pasażerskich letnich - częściowo otwartych. W pociągu znajduje się wagon do przewozu rowerów i wózków.

Pociągi dofinansowane przez Gminę Bytom, Tarnowskie Góry oraz Miasteczko Śląskie w ramach projektu

"Letnie pociągi turystyczne na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych"

Informacja o rozkładzie jazdy oraz kursowaniu pociągów:

513 872 200

666 904 142


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
*Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
*Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie