Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Trzy nowe obrazy Erwina Sówki w kolekcji Muzeum Górnośląskiego

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Erwin Sówka, W domu, Katowice 2016 r., ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego
Erwin Sówka, W domu, Katowice 2016 r., ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego mat. muzeum
Zbiory Muzeum Górnośląskiego powiększyły się o nowe obrazy. Instytucja zakupiła trzy obrazy Erwina Sówki, które wzbogacą kolekcję malarstwa Grupy Janowskiej. Są to prace "Złote godziny życia", "Mistyczny świat aniołów" oraz "W domu". Kupiono je bezpośrednio od artysty za łączną kwotę 17 600 zł brutto.

Jak informują pracownicy Muzeum Górnośląskiego, do tej pory w zbiorach znajdowały się cztery obrazy Erwina Sówki, namalowane w latach 1967–78 XX wieku. Tematyka tych prac inspirowana jest krajobrazem Nikiszowca oraz kulturą górniczą.

Nowe obrazy wzbogaciły zbiory zgromadzone w Dziale Etnografii Muzeum Górnośląskiego. Motywacją do ich zakupu była chęć poszerzenia kolekcji sztuki Grupy Janowskiej. - W ramach tego zespołu znajdują się obrazy oraz rzeźby jej członków, m.in. Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Leopolda Wróbla, Ewalda Gawlika, Bolesława Skulika, Gerharda Urbanka, Antoniego Jaromina oraz wspomnianego Erwina Sówki - wyjaśnia Małgorzata Iwanek, specjalista ds. promocji i marketingu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Przypomnijmy, że Erwin Sówka jest wybitnym śląskim artystą, malarzem prymitywistą. Jest także jedynym żyjącym twórcą Grupy Janowskiej. Przyszedł na świat w katowickim Giszowcu 18 czerwca 1936 r. Jako, że urodził się w rodzinie górniczej, to swoją pierwszą pracę podjął już w wieku 16 lat w elektrowni "Jerzy" przy kopalni "Wieczorek" w Janowie. Wtedy też powstał jego pierwszy obraz. Pasje malarskie zaczął realizować na poważnie w 1955 r., kiedy wstąpił do amatorskiego kółka plastycznego przy zakładzie pracy.

W twórczości Sówki przeważają bliskie mu krajobrazy dwóch katowickich dzielnic: Nikiszowca i Janowa. Artysta często uwiecznia na płótnie swoich bliskich. Mówi się o nim, że jest malarzem - wizjonerem. W jego pracach widać synkretyzm religijno-kultowy, przejawiający się m.in. w przedstawieniach bóstw kobiecych.

Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, Chorwacji. Można je znaleźć w zbiorach m.in.: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

Sówka stał się także bohaterem kilku filmów dokumentalnych - m.in. Sówka Erwin Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej pt. Angelus (2001). Obecnie mieszka w Katowicach w dzielnicy Zawodzie.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec
*Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!