Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Użyją drona do walki z niską emisją [ZDJĘCIA, WIDEO]

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
25 października w Bytomiu przeprowadzony został po raz pierwszy test z wykorzystaniem dronów, które sprawdzą, co spalamy w piecach. Zaprezentowane urządzenie należy do Głównego Instytutu Górnictwa. Zostało opracowano przez tamtejszych specjalistów w ramach projektu własnego. To latające laboratorium za pomocą laserowych mierników rejestruje stężenie pyłu, dwutlenku i tlenku węgla.

Miasto podpisało umowę o współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w zakresie programu pilotażowego związanego z wykorzystaniem dronów do monitorowania stanu powietrza. - Współpraca z GIGiem będzie kontynuowana na wielu płaszczyznach - zapewnia Andrzej Panek, zastępca prezydenta Bytomia.

Udział w tym pilotażowym projekcie, to kolejne proekologiczne przedsięwzięcie miasta, którego celem jest poprawa jakości powietrza. - Warto podkreślić, że programy ukierunkowane na walkę z niską emisją realizowane są w naszym mieście już od 1994 roku – mówi Andrzej Panek.

Dziś w wielu piecach ogrzewających mieszkania pali się plastik, folię i gumę. Teraz się to zmieni. Dzięki nowoczesnej technologii, będzie można sprawdzić, jakiego paliwa używają bytomianie. Służbom pomoże w tym dron. Latające laboratorium musi pojawić się nad smugą dymu, żeby zmierzyć parametry, a dane zapisuje na nośniku elektronicznym. Mobilną platformę monitoringu cechuje niezawodność działania w trybie „on line” i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń.

- Ten dron jest co prawda prototypem, jest jeszcze rozwijany technologicznie, co nie oznacza, że nie może działać i wykonywać swoich zadań. Pilotaż polega na tym, że dron będzie robił konkretne pomiary, a wyniki zostaną opracowane, dzięki temu poznamy stan powietrza i będziemy mogli wyegzekwować kary od osób, które ewidentnie korzystają z niewłaściwych paliw. Jeżeli będzie to dłużej funkcjonowało, zobaczymy, jak stan powietrza się polepsza - dodaje.

Zdaniem specjalistów, dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej. - Urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z naszego komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Obecność szkodliwych gazów i pyłów świadczy o tym jakiego „paliwa” używa niefrasobliwy lokator – mówi dr inż. Jan Bondaruk, Z-ca Naczelnego Dyrektora ds. Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa.

Testy w Bytomiu przeprowadzał Główny Instytut Górnictwa, który opracował nowatorskie urządzenie nazywane fachowo: mobilna platforma monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów. Zastosowano w nim własne rozwiązanie laserowych mierników stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. Latające laboratorium cechuje niezawodność działania w trybie „on line” i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń. Dron mierzy to, co wydostaje się z komina bezpośrednio nad nim, ale też dzięki takim pomiarom można też opracować mapę zagrożeń i wskazać miejsca kumulacji zanieczyszczeń pyłowych – podkreśla dr Adam Szade, jeden z autorów opracowania.
W mobilnej platformie monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów, zastosowano oryginalne optoelektroniczne rozwiązania Głównego Instytutu Górnictwa, wykorzystujące technologie promieniowania w zakresie światła widzialnego i podczerwonego (VIS i IR). Metoda pomiaru pozwala zarówno na ocenę gęstości zapylenia, jak i rozkładu granulometrycznego pyłów, w szczególności frakcji wdychalnych: PM1, PM2.5 i PM10, które są najbardziej szkodliwe dla zdrowia oraz relacji CO do CO2 w spalinach. Dzięki wykorzystaniu niewielkich aspiratorów akumulatorowych i membran filtracyjnych zamontowanych w głowicach pomiarowych podwieszonych pod dronem, wyniki stężenia zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu mogą być następnie zweryfikowane w akredytowanym Laboratorium GIG.

System umożliwia rejestracje przelotów (obraz z kamery na pokładzie drona, wysokość/odległość od emitera uzyskana za pomocą dalmierza, pozycja geograficzna), wizualizacji danych i wyników oraz ich interpretacji na mapie, w tym przy zastosowaniu narzędzi GIS.

W badaniach terenowych zastosowano dron Tarot T15 V2 z maksymalnym ciągiem 8 silników: 20 kg, z możliwością montażu platformy pomiarowej o masie maksymalnej do 4,5 kg. Czas lotu: do 42 min. – w zależności od obciążenia i warunków meteo. Zasięg operacyjny – promień i wysokość od GND: 1000 m. Przeprowadzono pomiar o gęstości zapylenia do 5 miligrama/m3 dla frakcji PM1, PM2.5 i PM10 metodą laserową z dokładnością pomiaru 1 mikrograma/m3 i rozdzielczością 0,1 mikrograma/m3 oraz z określaniem procentowego udziału tych frakcji w zapyleniu całkowitym. GIG podpisał również list intencyjny o współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie bezzałogowych systemów latających z wiodącymi producentami z terenu województwa śląskiego.

Przypomnijmy, że Bytom pracuje nad problemem ograniczenia niskiej emisji już od lat 90-tych. Korzysta z dotacji na zmianę systemów ogrzewania ze starych nieefektywnych i nie ekologicznych form grzewczych takich jak np.: piece kaflowe, zasypowe piece węglowe, w których spalane są często odpadki, na piece pro ekologiczne. Natomiast pod koniec 2015 r. miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu KAWKA.

Niska emisja jest zabójcza dla zdrowia ludzi. - O 12 proc. wzrasta średnia ilość zawałów serca, a o 16 proc. udarów mózgu. Jest o co walczyć. Jeżeli będziemy mieli zmapowane zagrożenia, to będziemy wiedzieli, jak z nimi walczyć. Wiadomo, pierwszy krok to wymiana pieców. Kumulacja zagrożeń pochodzących z niskiej emisji z kominów i emisji komunikacyjnej, może dawać zabójcze skutki - Adam Szada, Główny Instytut Górnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera