Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom walczy o 100 milionów euro. Może stracić dotację

Magdalena Mikrut-Majeranek
Niszczejąca dziś Elektrociepłownia Szombierki to jedna z perełek Bytomia, która wymaga rewitalizacji
Niszczejąca dziś Elektrociepłownia Szombierki to jedna z perełek Bytomia, która wymaga rewitalizacji michał majeranek
Bytom otrzyma 100 mln euro na rewitalizację, ale potrzebny jest specjalny program. Choć urzędnicy twierdzą, że nad nim pracują, marszałek wytyka im opieszałość.

Bytom może stracić szansę na rekordową dotację - 100 milionów euro. Taką kwotę miasto miało uzyskać z Unii Europejskiej na dofinansowanie inwestycji i działań związanych z tak bardzo potrzebną rewitalizacją. Najpierw jednak bytomscy urzędnicy muszą wskazać, na co pieniądze są potrzebne, przygotować stosowne dokumenty i przedstawić w Urzędzie Marszałkowskim Gminny Program Rewitalizacji (GPR). Czas goni, a marszałek Wojciech Saługa bacznie przygląda się działaniom władz Bytomia w tym zakresie.

Aby skorzystać z dotacji, Bytom musi spełnić odpowiednie warunki. Do 17 października musi zostać opracowany Gminny Program Rewitalizacji. Po akceptacji przez Radę Miejską w Bytomiu program zostanie przedstawiony marszałkowi, a następnie musi uzyskać pozytywną opinię m.in. Ministerstwa Rozwoju.

Z uwagi na opieszałość urzędników, w poniedziałek, 19 września, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zaapelował do prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli, o zintensyfikowanie i przyspieszenie prac nad programem. Z czego wynika troska marszałka o Bytom?- Wszystkie miasta marszałek traktuje z podobną troską. Bytom jest jednak wyjątkowy, gdyż jest jednym z beneficjentów wsparcia Obszarów Strategicznej Interwencji (dotyczy to miast zdegradowanych - red.) - wyjaśnia Maciej Gramatyka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Marszałka zaniepokoił fakt, że przesłana 31 sierpnia robocza wersja GPR jest dopiero we wstępnej fazie opracowania. Wskazał brak wielu podstawowych elementów, jak np. pogłębionej analizy obszaru rewitalizacji czy szacowanych kosztów.

Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu, mówi, że projekt bytomskiego GPR wraz z listą rewitalizacyjnych przedsięwzięć głównych i uzupełniających został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego po to, aby zintensyfikować prace nad całym dokumentem.
Jak wylicza Szatkowska, w ramach powstającego programu odbyło się około 40 spotkań, warsztaty, spacery studyjne i spotkania plenerowe. Inicjatywy te miały na celu określenie kierunków rewitalizacji. Warsztaty poprowadzili niezależni od miasta konsultanci: firma ResPublic, stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Spotkania odbywały się w sześciu obszarach przeznaczonych do rewitalizacji: w Bobrku, Kolonii Zgorzelec, Rozbarku, Śródmieściu Zachód, Śródmieściu Północ i Śródmieściu Centrum.

Efektem konsultacji społecznych są raporty przygotowane przez ekspertów. - Spotkania z mieszkańcami służyły temu, aby zapytać bytomian, w jakim kierunku powinna zostać przeprowadzona rewitalizacja - mówi Grzegorz Pronobis ze stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców. - Natomiast przygotowane przez nas raporty mają pomóc urzędnikom w stworzeniu GPR-u. Program ten powstaje w szybkim tempie, a żeby dobrze go przygotować, potrzeba czasu. Kiedy zostanie opracowany, musi jeszcze zostać poddany konsultacjom społecznym, co ponownie wydłuży czas oczekiwania na gotową wersję - komentuje Grzegorz Pronobis.

Tymczasem czas ucieka, a miasto może zaprzepaścić swoją szansę na dotację na rewitalizację. - Jesteśmy zaskoczeni pismem (marszałka - red.), tym bardziej że zespół UM Bytom pracuje zgodnie z wypracowanym harmonogramem - zapewnia Aleksandra Szatkowska. - W marcu wyznaczono obszar rewitalizacji, który od maja do lipca był szeroko konsultowany - podkreśla Szatkowska.

Marszałek Saługa upomina się o jak najszybsze zakończenie prac nad GPR. Wyznaczył termin: 17 października. „Ponadto oczekuję pisemnej informacji na temat stanu przygotowań do realizacji wszystkich projektów przewidzianych do wsparcia w ramach OSI wraz ze wskazaniem konkretnych terminów ich realizacji, jak i wartości wskaźników planowanych do osiągnięcia do końca 2018 r.” - napisał w piśmie do prezydenta Bartyli marszałek Saługa

*Marszałek Saługa: PiS buduje swoją siłę na lęku ludzi ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
*Wojewoda Wieczorek: Nie będzie medialnych rozliczeń ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
*Katowice: 390 porzuconych psów i kotów w te wakacje ZOBACZ ZDJĘCIA, MOŻE ZECHCESZ ADOPTOWAĆ
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!