Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Walczyli o demokratyczną Polskę w latach 80. Dziś odznaczeni przez IPN [ZDJĘCIA]

Magdalena Nowacka-Goik
Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Wolności i Solidarności, odznaczono dzisiaj 34 osoby. Odznaczenia wręczał Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Nie przez przypadek - to w tej szkole właśnie, na początku lat 80. uczniowie stworzyli nielegalną organizację pod nazwą Ruch Młodzieży Niepodległej.

I LO im. Jana Smolenia pamięta o wydarzeniach z czasu stanu wojennego i o tym , co działo się wtedy w murach tej szkoły. Dlatego co roku, w okolicy symbolicznej daty 13 grudnia, organizują specjalne lekcje historii, akcje i happeningi. Przed szkołą stoją uczniowie w mundurach, jest czołg i sławne koksiaki.

- Staramy się podtrzymywać tradycję, przypominając tamte czasy w różny sposób, chociaż wiele osób mówi, że nie powinniśmy, że znowu jątrzymy - mówi Katarzyna Łoza, dyrektorka I LO.

Sami uczniowie są jednak zadowoleni. Zwłaszcza, gdy o tamtych czasach opowiadają osoby, które były wtedy ich rówieśnikami. Jak na przykład Marek Kińczyk, który jako siedemnastolatek przeżył internowanie, kiedy zatrzymano go za kolportaż ulotek.

- Zwykle kiedy mówi się o tamtych czasach i konspiracji, przekazywane są koturnowe opisy, jak to wielki człowiek spotkał się z wielkim człowiekiem w górach i tam zawiązała się konspiracja. U nas było tak zwyczajnie. Na przerwie podszedłem do kolegi, i mówię mu : Kamol, podoba ci się to, co się dzieje? On mi powiedział : nie. Powiedziałem mu, że może moglibyśmy coś z tym zrobić. I tak to się zaczęło - opowiadał uczniom Marek Kińczyk. - Chcieliśmy normalnego kraju, Polski, która nie będzie zapyziała i peryferyjna - podkreślał podczas specjalnej lekcji historii, którą zorganizowano przy okazji uroczystości.

Paulina Borówka, uczennica pierwszej klasy I LO podkreśla, że najbardziej podobało jej się w opowieści Marka Kińczyka to, że nie gloryfikował swojej działalności. Była spontanicznym odruchem młodych ludzi, którzy nie chcieli stać z boku i być obojętnymi.

- Ale jednocześnie potrafili pogodzić to z normalnym życiem, codziennymi problemami, takimi jakie my też przeżywamy - mówi Paulina.

Podczas głównej części uroczystości wręczono odznaczenia.

Sześć osób otrzymało Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski: Ignacy Władysław Broniszewski, Tadeusz Adam Dudek, Maciej Marian Jasiński, Andrzej Marcin Kabat, Ewa Kipta i Jan Antoni Kuczek.
Na wniosek Prezesa IPN, Prezydent RP Bronisław Komorowski przyznał także dwudziestu ośmiu osobom Krzyże Wolności i Solidarności. Na liście uhonorowanych znaleźli się: Andrzej Wojciech Belski, Euzebiusz Bogdanik, Jerzy Jan Borowski, Jan Bubała, Józef Bogdan Chorążyczewski, Ewa Mirosława Dawczak-Schaefer, Piotr Andrzej Gała, Barbara Halina Jędras, Eugeniusz Karasiński, Artur Jacek Kasprzykowski, Marek Andrzej Kinczyk, Paweł Albin Kocjan, Tomasz Jerzy Kornicki, Henryk Książek, Tadeusz Stanisław Kula, Dariusz Makuła, Czesław Franciszek Marcjasz, Mariusz Maszkiewicz, Tadeusz Mendrek, Wojciech Ludomir Michalewicz, Józef Pasiecznik, Alicja Ewa Pawlusiak, Kazimierz Podstawa, Grażyna Bogumiła Rutkowska, Piotr Teper, Władysław Trzeciak, Leszek Zygmunt Waliszewski, Józef Zajkowski.

Jutro, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej organizuje ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Celem jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego, przypominając o tych, którzy stracili życie, zostali internowani, uwięzieni, których represjonowano, inwigilowano, wyrzucono z pracy, zmuszono do emigracji, wręczając „wilczy bilet”.

- Udział w akcji jest bardzo prosty - mówi Monika Kobylańska, asystent prasowy katowickiego IPN. - Wystarczy 13 grudnia o godzinie 19.30 zapalić symboliczne "Światło Wolności". Można to zrobić wirtualnie za pomocą aplikacji, specjalnie przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystarczy wejść na stronę internetową www.pamiec.pl/13grudnia kliknąć w odpowiednim miejscu lub pobrać aplikację, by móc Światło Wolności „zapalić” na portalach społecznościowych. Można również to zrobić w sposób tradycyjny – umieszczając palącą się świece np. w oknie.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!