Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Widowisko multimedialne na finał obchodów 100-lecia III powstania śląskiego już 25 czerwca. Trwają przygotowania

Szymon Bijak
Szymon Bijak
17 czerwca odbyła się konferencja prasowa dotycząca przygotowywania multimedialnego widowiska w Bytomiu. Zobacz zdjęcia >>>
17 czerwca odbyła się konferencja prasowa dotycząca przygotowywania multimedialnego widowiska w Bytomiu. Zobacz zdjęcia >>>Szymon Bijak
Już 25 czerwca w Bytomiu - na tutejszym rynku - odbędzie się widowisko multimedialne, w którym udział weźmie 500-osobowy zespół artystów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Będzie to zwieńczenie obchodów 100-lecia III powstania śląskiego, które rozpoczęły się w maju. - Jestem przekonany, że to znakomity sposób na pokazanie, przypomnienie i upamiętnienie tych ważnych historycznych wydarzeń - nie ma wątpliwości Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Bytom: trwają przygotowania do widowiska multimedialnego "Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi"

25 czerwca, o godz. 21, na bytomskim rynku odbędzie się widowisko zwieńczające obchody 100-lecia III powstania śląskiego. Na kilkupoziomowej scenie wystąpi ponad 500 artystów z regionu. W zapowiedziach czytamy, e będzie to niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.

Obchody w Bytomiu rozpoczęły się 2 maja. Później odbywały się kolejne wydarzenia realizowane w ramach projektu Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego „Przygrywka do Tryptyku Powstańczego”. Finałem będzie widowisko łączące muzykę, taniec oraz sztuki wizualne.

- Przyjęliśmy takie podejście, że obchody będą dziać się tam, gdzie miały miejsca ważne wydarzenia I, II i III powstania śląskiego. Dwa lata temu spotkaliśmy się w Mysłowicach, w zeszłym roku pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, a teraz to wszystko odbywa się w Bytomiu. To zresztą była inicjatywa bytomskiego samorządu - powiedział, podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w Bytomskim Centrum Kultury 17 czerwca, Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zobacz koniecznie

Zdecydowanie wybór miejsca nie był przypadkowy. Przecież Polski Komisariat Plebiscytowy znajdował się w Hotelu "Lomnitz". Pomimo tego, że tego budynku przy rynku już nie ma, nadal pozostaje w pamięci kilku pokoleń.

Widowisko będzie składało się z trzech części ("historia", "walka" oraz "pamięć") oraz prologu, podczas którego usłyszymy utwór "Pamięć ziemi". Został on skomponowany specjalnie na tę okazję przez Klaudiusz Jania. W dalszej części, artyści wspólnie przedstawią twórczość znanych śląskich kompozytorów - Wojciecha Kilara czy Józefa Świdra. Na scenie pojawią się też goście: raper Abradab (współzałożyciel Kalibra 44), gitarzysta Apostolis Anthimos (znany z formacji SBB) oraz wokalistka Karolina Skrzyńska

- Wydarzenia związane z naszą wspólną historią zawsze spotykają się z dużą aprobatą. Obecnie jesteśmy w przededniu finalizacji całości. Jestem przekonany, że to znakomity sposób na pokazanie, przypomnienie i upamiętnienie tych ważnych historycznych wydarzeń - dodał Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Producentem wykonawczym widowiska jest Bytomskie Centrum Kultury. Na organizację tego wydarzenia "Becek" miał dokładnie trzy miesiące.

- Najtrudniejsze w tym wszystkim jest skoordynowanie artystów, wykonawców czy realizatorów. Obecnie trwają oddzielne próby chórów oraz orkiestr dętych w miastach, w których się one znajdują [są to m.in. Knurów, Ruda Śląska, Chorzów czy Katowice - przyp. red.]. Przygotowują się także tancerze. Zaczęły się także "łączenia" tych formacji - wczoraj [16.06] pierwsza taka próba miała miejsce - wyjaśniła Krystyna Jankowiak - Markwica, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury.

Obecnie największym wyzwaniem przed organizatorami jest postawienie sceny na rynku. Konstrukcja będzie bowiem składała się z trzech platform.

- Zależy nam na tym, żeby oddać wspólnie hołd powstańcom. Dlatego też zaprosiliśmy wykonawców z całej Metropolii. Uważamy, że najlepszym sposobem, aby pokazać naszą pamięć o nich, jest mówienie ustami ludzi stąd. To właśnie w ich rodzinach nadal krążą opowieści o dziadkach czy pradziadkach, którzy brali udział w powstaniach lub przyczynili się w jakimś stopniu do nich. Wszyscy więc stajemy tu razem, jesteśmy równi. Nie ma nikogo, kto by "prowadził " to przedstawienie. Taka idea nam przyświecała - podkreśliła Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka i kostiumolożka widowiska.

Nie przeocz

Dopełnieniem warstwy muzyczno-wokalnej oraz tańca będzie z kolei obraz. W formie wideoartu zostanie od wyeksponowany zarówno za pośrednictwem scenografii, jak i projekcji wyświetlanej na kamienicach. Ze szczegółowym programem wydarzenia można zapoznać się na stronie internetowej Bytomskiego Centrum Kultury, w TYM miejscu.

Całość będzie także streamingowana na Facebooku i kanale YouTube "Beceku" oraz miasta Bytom. Zostanie ona udostępniona na 24 godziny od zakończenia w sieci.

Wydarzenie jest finansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (700 tys. zł) oraz gminy (100 tys. zł).

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera