Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Więźniowie sprzątają żydowski cmentarz. Można zobaczyć efekty

MANO
Czyste alejki, usunięte zeschłe gałęzie i samosiejki, posprzątane liście - tak wygląda cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej w Bytomiu. A to wszystko dzięki więźniom z Zakładu Karnego w Wojkowicach.

Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, nie ma słów uznania dla tego, co na bytomskim cmentarzu robią więźniowie z Zakładu Karnego w Wojkowicach.
- Dzięki nim zarówno ten cmentarz, jak i kilka innych w naszym regionie - w Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu, naprawdę wyglądają coraz lepiej - podkreśla.

Gmina zawarła specjalne porozumienie, na mocy którego te nekropolie sprzątają właśnie podopieczni tego Zakładu Karnego. I nie robią tego tylko przed 1 listopada, ale systematycznie.
- Nie mamy absolutnie zastrzeżeń do ich pracy, wręcz przeciwnie. Jako gminy zwyczajnie nas nie stać na takie częste porządki, a dzięki tej pomocy nekropolie wyglądają naprawdę coraz lepiej - podkreśla przewodniczący Gminy Żydowskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Więźniowie pracują na cmentarzu żydowskim. To zmusza do rachunku sumienia

Więźniowie wybierani do tych prac przechodzą specjalną weryfikację. To, że tu przychodzą jest formą resocjalizacji i... kredytem zaufania. Ale trzeba na niego zapracować.
- Korzyść jest obopólna, a efekty widać od razu - mówi major Dominik Kupczak. - Na tym cmentarzu pracują trzy osoby od około miesiąca. Posprzątana jest już spora część cmentarza. Dlaczego nie więcej? Ta liczba jest optymalna, każdy wtedy skupia się na pracy, jest rozliczany ze swojej części zakresu pracy.

ZOBACZ TAKŻE:
Więźniowie porządkują cmentarz żydowski w Cieszynie

Kto chciałby zobaczyć efekty tych prac, a jednocześnie poznać historię bytomskiego cmentarza, może wziąć udział w wycieczce organizowanej przez Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina w niedzielę 3 listopada o godz. 11.
Zbiórka o godz. 11 przy bramie wejściowej na cmentarz (ul. Piekarska 56).
- Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona - informuje Larysa Michalska, przewodnicząca Stowarzyszenia. -
Zapisy przyjmowane są do 2 listopada do godziny 16 pod adresem e-mail: [email protected].
Mężczyzn prosimy o zabranie nakrycia głowy - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!