Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 z nowym angiografem. Pomoże przy zawale i nie tylko

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Bytom: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 ma nowy angiograf. Sprzęt wzbogaci Pracownię Badań Naczyniowych. Pomoże w diagnozie i leczeniu chorób naczyniowych, neurologicznych i kardiologicznych oraz onkologicznych. Kosztował 2 mln 800 tysięcy złotych. Koszt zakupu został sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Waży sporo - jego ramię robocze to 1,5 tony. Do tego jest specjalny monitor - 56 cali monitor, na którym jednocześnie wyświetla się 8 obrazów. A na nich wyniki badań m.in.: CT, MR czy USG. Lekarze mogą analizować obraz w technice 3 D. Będzie wykorzystany do badań i zabiegów w Pracowni Badań Naczyniowych.

Z pomocą tego aparatu, lekarze mają m.in. możliwość poszerzenia zwężonych naczyń krwionośnych, zamknięcia światła pojedynczych naczyń specjalnymi spiralkami czy rozpuszczania zatorów tętniczych.
Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, można zmniejszyć dawkę promieniowania rentgenowskiego i kontrastu.

Aleksander Włodarczyk, kierownik Pracowni Hemodynamiki serca w WSS nr 4, nie ukrywa, że nowy sprzęt na pewno będzie często wykorzystywany. I o to przecież chodzi.

- Oprócz kardiologów, będą z niego korzystali chirurdzy naczyniowi i neurochirurdzy. Na pewno będzie rodzaj "rywalizacji" - śmieje się lekarz, dodając jednak, że najważniejsze oczywiście jest dobro pacjenta i priorytet będą tu miały zabiegi ratujące życie. Czyli na przykład pacjenci z zawałem. Dzięki temu sprzętowi, będzie można wykonać u nich angioplastykę.
To zabieg przezskórny, polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub zamknięte w wyniku choroby. Wykonuje się go zarówno w sytuacji zawału, jak i w stabilnej chorobie wieńcowej.

- Najważniejszy jest czas. W przypadku ostrego zawału serca, w momencie kiedy dochodzi do niedokrwienia tego narządu, serca zaczyna obumierać. Praktycznie natychmiast wykonujemy koronografię, żeby zobaczyć stan naczyń wieńcowych, a następnie, dzięki temu sprzętowi , wykonujemy angioplastykę - tłumaczy lekarz.

Rocznie w WSS nr 4 takich zabiegów wykonuje się ok. 750, miesięcznie - nawet do 80.

Allura Xper Fd20, ma też możliwość wykonywania resuscytacji w każdym ustawieniu stołu. Podobnych urządzeń jest w Polsce około 50. Angiograf, który trafił do szpitala górniczego , ma dodatkowe możliwości jak np. wizualizacja trójwymiarowa naczyń.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!