Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytomska noclegownia w ogniu kontroli

Beata Sypuła
Jan Kurek mówi o noclegowni: Zwyczajnie chcieli się mnie pozbyć za skargi na panujący tu brud
Jan Kurek mówi o noclegowni: Zwyczajnie chcieli się mnie pozbyć za skargi na panujący tu brud FOT. MIKOŁAJ SUCHAN
Jan Kurek, pensjonariusz noclegowni w Bytomiu, wyciągnął z torby szczelnie zapakowany sweter i pokazał gnieżdżące się w nim robactwo... kontrolerom z bytomskiego sanepidu.

Mężczyzna alarmuje o stanie noclegowni i swojej krzywdzie wszystkie możliwe instytucje oraz media. Ściąga dziesiątki kontroli. Czy za to został właśnie usunięty z tamtejszej noclegowni? I to w środku mroźnej zimy?

Pokazał sweter z żywymi wszami. Sanepid po kontroli orzekł, że są cudze

Bytomska noclegownia to miejsce dla osób po przejściach - jak Jan Kurek. Ten 53-letni mężczyzna ma za sobą sporo życiowych zakrętów. Właśnie teraz bierze kolejny ostry wiraż.

- Urodziłem się w Bytomiu, trochę pracowałem za granicą, mam za sobą operację i utratę mieszkania wskutek działań byłej konkubiny. A teraz zostałem wyrzucony z noclegowni. Nie mam pojęcia, dlaczego. Domyślam się, że to skutek moich skarg na to, że w noclegowni źle się dzieje - mówi Jan Kurek.
Do grzechów głównych mężczyzna zaliczył już pół roku temu brud. Alarmował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który prowadzi noclegownię, lokalną policję, Biuro Terenowe Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, asystenta przewodniczącego europarlamentu, Jerzego Buzka i nową Radę Miasta. Wydrukował ulotki, zrobił zdjęcia, nagrał stan noclegowni na telefon komórkowy. Ma segregator wysłanych pism - trafiających w próżnię.

- Dwa tygodnie temu znów znalazłem żywe wszy w swetrze. Zgłosiłem to opiekunom noclegowni - mówi mężczyzna. - Zlekceważyli sprawę.

Zadzwonił więc na policję z pytaniem, co ma robić. Potem - na straż pożarną. Za jej radą dodzwonił się ze skargą do wojewódzkiego sanepidu.

- Następnego dnia pojawiła się kontrola z powiatowego sanepidu w Bytomiu - kontynuuje Jan Kurek.
Była to już trzecia kontrola bytomskiego sanepidu w noclegowni przy ul. Kosynierów. Dyrektor Jolanta Wąsowska nie potwierdza jednak żadnego z zarzutów mężczyzny.
- Nasze pracownice pojawiły się tam w ślad za bardzo obszerną skargą pana Kurka. Zajrzały wszędzie, nic ze skargi się nie potwierdziło. Nie było żadnych uchybień. Nasze pracownice rozmawiały też z siedmioma pensjonariuszami noclegowni. Żaden nie wniósł uwag w sprawie stanu noclegowni. Skargę więc uznaliśmy jako bezzasadną - mówi dyr. Wąsowska. - Natomiast ten sweter zapakowany w foliową torbę, który pokazał kontrolującym, istotnie miał wszy. Tyle że został on przyniesiony z zewnątrz wraz z wszami.

Niespodziewanie jednak Kurek przestał mieć powody do skargi. Dowiedział się, że przestał być pensjonariuszem noclegowni.

- W MOPR kazano mi podpisać formularz, ale nie pozwolono mi go przeczytać. Więc odmówiłem przyjęcia dokumentu - mówi mężczyzna.

Adam Tomaszewski, kierownik noclegowni w Bytomiu wyjaśnia, że, Kurka usunięto na jeden miesiąc z noclegowni i może się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ponieważ jest zima - może korzystać z tzw. ogrzewalni, czyli miejsca w świetlicy, ale Kurek z tej oferty nie skorzystał. Kierownik Tomaszewski przyznaje, że to on złożył wniosek w dyrekcji MOPR o usunięciu Kurka z grona pensjonariuszy.

- Według sanepidu stanowi on zagrożenie epidemiologiczne dla obiektu, gdzie stale przebywa 100 osób. Za niedopuszczalne uznano wnoszenie na ten teren swetra z robactwem - mówi kierownik Tomaszewski. I zaręcza, że nie obrażają go działania Kurka - łącznie z nagrywaniem filmików i wpuszczaniem ich do You Tube. Choć przyznaje, że liczba kontroli, jaką Kurek sprowadził do noclegowni, mogą stargać żelazne nerwy.

Co zapewnia noclegownia?

Bytomska noclegownia, tak jak podobne w innych miastach, jest czynna od 1 listopada do 31 marca od godziny 17 do 9 rano, natomiast od 1 kwietnia do 31 października od 19. do 9. Jednak w przypadku np. choroby, mrozów itp. - przebywanie w noclegowni w innych godzinach jest możliwe za zgodą dyrektora MOPR w Bytomiu.
Noclegownia zapewnia mieszkańcom schronienie, jeden gorący posiłek dziennie, wydawany w każdym dniu pobytu, oraz odzież - w miarę możliwości. Za pobyt i posiłek wydawany w noclegowni płaci się zależnie od dochodów.

Kiedy można być wyrzuconym?

Prawo pobytu w noclegowni może być uchylone decyzją dyrektora MOPR/MOPS, na wniosek kierownika lub osoby upoważnionej m.in. za:
- przebywanie w noclegowni po spożyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających i za ich wnoszenie i spożywanie,
- wywoływanie awantur,
- używanie przemocy w stosunku do innych mieszkańców, wszczynanie bójek,
- ubliżanie personelowi,
- nieprzestrzeganie przepisów regulaminu,
- brak współpracy w rozwiązywaniu własnej, trudnej sytuacji życiowej, do czego zobowiązuje ustawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!