C jak Czerwone Zagłębie [ŚLĄSKI SŁOWNIK POJĘĆ KONTROWERSYJNYCH]

Michał Wroński
Czerwone Zagłębie to nie tylko hasło polityczne. To także żywe hasło kibiców ARC Dziennik Zachodni
W myśl powszechnego na Śląsku przekonania za Brynicą rozciąga się matecznik "czerwonych". Kraina, gdzie wielbi się Edwarda Gierka i z gdzie rozrzewnieniem wspomina się czasy nieboszczki Polski Ludowej. To kraina łowców Hanysów.

Dzisiaj kolejne hasło z naszego Słownika Pojęć Kontrowersyjnych. To, że gorących sympatyków lewicowej wizji świata można spotkać w Bytomiu, Chorzowie, czy Rybniku w niczym nie zaburza stereotypowego wyobrażenia - wszyscy na Śląsku wiedzą, że "czerwoni" siedzą za rzeką. Pytanie tylko, czy aby na pewno wciąż jeszcze tam siedzą i skąd owi "czerwoni" w ogóle wzięli się w Zagłębiu?

CZYTAJ KONIECZNIE:
ŚLĄSKI SŁOWNIK POJĘĆ KONTROWERSYJNYCH

Początków zagłębiowskiej lewicowości historycy doszukują się w ruchu robotniczym, który zaczął się na tym terminie rozwijać na przełomie XIX i XX stulecia. Duże wpływy zdobyła sobie tu Polska Partia Socjalistyczna i mocną pozycję utrzymała także później, w okresie międzywojennym.

Również w latach III Rzeczpospolitej znaczna część Zagłębiaków nadal zachowała serce po lewej stronie, a przynajmniej owa prawidłowość tyczy się tych, którym chciało się chodzić na wybory. W zagłębiowskich gminach Sojusz Lewicy Demokratycznej aż do roku 2011 zawsze mógł liczyć na spore poparcie (sytuacja zmieniła się dopiero przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych, gdy SLD wprowadziła do sejmu z Zagłębia tylko jednego posła, a i on niebawem zmienił barwy klubowe, przechodząc do drużyny Janusza Palikota).

Nie ma co jednak owijać w bawełnę. Najwięcej związanych z czerwonym Zagłębiem emocji wywołują nie stare, PPS-owskie dzieje, ani też układ sił na polskiej scenie politycznej po roku 1989, lecz to, co wydarzyło się w okresie PRL-u. Na skomplikowane podziały narodowe, kulturowe i językowe w regionie nałożyły się jeszcze rozbieżne sympatie polityczne. Zagłębiacy byli dość powszechnie postrzegani jako zwolennicy nowej władzy i taka opinia przetrwała zacznie dłużej niż sama Polska Ludowa. Nie bez przyczyny witając w czerwcu 1999 roku papieża Jana Pawła II ówczesny biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski nawiązał do wizji "czerwonego Sosnowca".

- Ale nie od nienawiści Boga i człowieka, ale od miłości - dodał bs. Śmigielski.

Czy Zagłębie faktycznie było matecznikiem "czerwonych"? A jeśli tak, to co z tego wynikało dla regionu? I czy dziś, w dobie kryzysu tradycyjnych partii lewicowych, mieszkańcy położonej za Brynicą części aglomeracji wciąż jeszcze zachowali lewicowe poglądy? Zapraszamy do dyskusji!

Wideo

Komentarze 132

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dawid.S

Już zapomnieliście jak wasze miasto obecne Katowice się nazywały a województwo stalinogrodzkie też wam nic nie mówi?

J
Józiu

Większość komunistów mieszkała na Śląsku, byli powiązani z SPD, USPD
Komunistyczną Partią Górnego Śląska Alfreda Panica
śląscy komunistyczni śmierdziele lizali cielsko R. Luxemburg i Augusta Bebla
walcie się na mordy śląskie dziwki sprzedajne

f
firiduri

Wykształceni byli Niemcy, a Ślązacy byli do roboty fizycznej. W Prusach warunkiem kształcenia było bardzo dobre opanowanie języka niemieckiego, a Ślązacy godali i dla Niemców byli "rozwodnionymi Polakami". Teraz pojawia się mnóstwo osobników, którzy z dumą wypinają klatę, by poświecić odbitym światełkiem od niemieckiej kultury. Jak zauważył Fikander, polska literatura pisze prawdę i nie jest ona skrywana. Śląska (nie Niemiecka) nic nie pisze, bo bazuje na przekazie słownym, który na ogół tworzy mity, że czasami wychodzi na to, że na Górnym Śląsku same wykształcone i bogate "dohtory" mieszkały. Z tamtych czasów został tylko jeden, to jest dohtor Miód otaczany coraz większy uwielbieniem. Poszukajcie sobie na You Tube, to znajdziecie "tusty kunsek" śląskiej kultury.

F
Fyrlok

Teraz kopią tu Polacy,Ślązacy dalej robią jako żywe narzędzia,czy Polacy mówią śląskim językiem.Powiem więcej ,nie tak dawno jeszcze śląskie dzieci za używanie tegoż języka były bite w szkołach przez polskich nauczycieli,obniżano im stopnie,wzywano do szkoły rodziców,którzy niestety sami mieli kłopoty z posługiwaniem się literackim językiem polskim.Tak już na koniec,Polacy którzy kopią śląski węgiel żywymi narzędziami czyli Ślązakami,odmawiają przyznania temu językowi statutu "języka regionalnego". Jak polscy baronowie postępują ze Śląskiem i Ślązakami, można pisać długo,jest to opowieść niedokończona.

R
Rebulik

Polacy mają Śląsk ,a co z tego mają Ślązacy,ano rozsypujące się miasta,brud,ludzi przeszukujących śmietniki,wulgarne słownictwo na ulicach miast,itd,itp.Czyli wielkie G...

F
Fikander

Mogę Ci pokazać kolego widokówki z Czeladzi,Zawiercia,Sosnowca z początku XIX.wieku,mam też pocztówki Zabrza, Chorzowa,Bytomia,takie pocztówki można było kupić z Dziennikiem Zachodnim.Pocztówki te dają wyobrażenie jak wyglądały miasta Kongresówki,a jak wyglądały śląskie miasta pod panowaniem pruskim.Niedawno oglądałem,odcinek polskiego filmu pt."Chłopi". Żona Antka Boryny otrzymuje urzędowy list,i co się okazuje,prawie cała wieś nie umie owego listu przeczytać,piśmienni w tej wsi to, dziedzic,ksiądz,organista,wójt ,i Ż** Jankiel-karczmarz,dla przypomnienia akcja Chłopów"osadzona jest na końcu XIX i XX.wieku.Jak wyglądała Polska w owym czasie można dowiedzieć czytając lektury np
"Doktor Judym" "ludzie Bezdomni"Stefana Żeromskiego.Przeczytaj sobie kolego
"Pamiątkę z Celulozy" Igora Newerly.Polecam "Naszą Szkapę"Mari Konopnickiej,zapytany w telewizji ówczesny minister oświaty pan Roman Giertych,zapytany kto jest autorem
"Naszej Szkapy" stwierdził z pewnym wahaniem,że to Bolesław Prus jest jej autorem,nic dodać nic ująć.A tak na koniec mój przyjacielu,to muszę Ci powiedzieć że pod pruskim panowaniem, każdy obywatel państwa pruskiego musiał mieć ukończoną szkołę powszechną.Czytajcie polskie lektury szkolne, oglądajcie polskie filmy i seriale,no i wyciągajcie wnioski,a mniej będzie bzdurnych postów.
(na Śląsku też),czyli dzisiejszą szkołę podstawową.

T
Tutejszy gość

spółek akcyjnych nie było......ciebie chyba straszy.....zaglądnij do literatury Górnego Śląska

S
Stały 59

Niestety tak zostanie, bo historii nie zmienimy.

Ś
Ślazoka

ni ma

T
Tyta

a u ciebie wszyscy w doma?

G
Geminus

Widac wiedze od dziadka z Wehrmachtu posiadles.

P
Polak

Jak was niemce dupną na yumie, to nagle zapominacie pochwalić się narodowością z której dotychczas tak dumni byliście i żaden nie powie: jo rzech ślazok, łemk, cygan, kaszeba, białorus, ukrainiec, niemiec, ż**,
i cholera wie co tam jeszcze.

Ale każden wyciągnie polski paszport i dalejże psuć opinię Polakom, Jak gdyby to oni w przy granicach mieszkali

A spojrzałeś jeden z drugim pod pachę - co tam wytatuowane? lub w spodnie, czy nie kozikiem chrzczony ten, którego tu jako Polaka opluwasz?

A pewien jesteś że choć raz w życiu Polaka Polskiego pochodzenia widziałeś?

Zanim znów zaczniesz jadem pluć, to pamiętaj: racja jest jak żyć, każdy ma swoją.
sprawdź czy twoja jest czysta

F
Forsztat

Mom rihtig prowda żeś je tu na Gornymślonzku jak tyn plymnik ,skokosz z jajca na jajco i niy wiysz na jaki cupnońć,forszterujesz ,abo niy ,ja .. to sie rozchodzi uoto na ileś pochytou Jynzyk Ślonzki.Tu na Gornymślonzku ,terozki Administrowanym przez nacjonalistycznych polokow co ,do niego specjalnie przyszyli zagłymbie i obsadziyli przez nich wszystkie urzędy Katowickie i Wojewódzkie nigdy Ślonzoki niy dajom rady przeforsować uznania Narodu Ślonzkigo i jego Jynzyka .Muszom sie wiela forszterować uod Niymcow ,bo uoni uznali mniyjszość Łużycko i jyj jynzyk ,a uoni tyż do Krainy Ślonzki należom .Mecenas Forsztat je rodowitym Gornoślonzokym i mo w głymbokim powarzaniu jak Niymcow tak Polokow,zwłaszcza tych za wodom.Najpiyrw cza odłonczyć Czerwone Zagłębie od Gornegoślonzka ,a potym zrobić Referendum wśród coukich Gornoślonzokow razym z Opolym ,bo to tyż je Gornyślonzk.Forszterujesz.

s
sztajger

To miał być "Sląski słownik pojęć kontrowersyjnych", a znalazło się tutaj Czerwone Zagłębie !
Zagłębie to Kongresówka z Polakami, a nie Sląsk.

s
sztajger

Tu jest podobno "Sląski słownik pojęć kontrowersyjnych", więc co tu robi Zagłębie ?
Zagłębie to Kongresówka, Polska, ale nie Górny Sląsk.

Dodaj ogłoszenie