Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Calcio Storico, czyli włoska wersja "ustawki" [CALCIO STORICO WIDEO]

Bartłomiej Gregorczyk
Calcio Storico
Calcio Storico arc.
Calcio Storico: Każdego roku, podczas dnia św. Jana, patrona Florencji, na placu przed bazyliką Świętego Krzyża, cztery zespoły reprezentujące cztery dzielnice miasta, stają naprzeciw siebie, by walczyć o zwycięstwo. Zasady gry Calcio Storico są proste: zadaniem zawodników jest strzelenie jak największej ilości bramek. Jednak w sporcie Calcio Storico wszystkie chwyty są dozwolone.

Calcio Storico:

Bianchi (Biali), Azzurri (Niebiescy), Rossi (Czerwoni) oraz Verdi (Zieloni) walczą na chwałę swoją i okolicy, w której się wychowali. Zawody Calcio Storico są niesamowicie brutalne. Najlepszym sposobem na pokonanie rywala jest wyeliminowanie sporej części składu przeciwnika przez nokauty, obalenia i tym podobne chwyty. Mecz Calcio Storico trwa 50 minut bez żadnej przerwy, nawet wtedy, gdy jeden z zawodników jest znoszony na noszach.

Bramki mają metr wysokości i są szerokie na cały krótszy bok boiska. Drużyny Calcio Storico składają się z 27 graczy, którzy podobnie jak w piłce nożnej, podzieleni są na bramkarzy, obrońców, pomocników oraz napastników. Po każdym zdobytym golu następuje zmiana połów. Spotkania Calcio Storico odbywają się placu Santa Croce (Świętego Krzyża) na wysypanym piaskiem boisku.

W rozgrywkach Calcio Storico mogą brać udział profesjonalni zawodnicy, którzy trenują wszystkie odmiany sztuk walki. Calcianti, jak popularnie mówi się o graczach Calcio Storico, to wysportowani, muskularni atleci. Wielu z nich, na co dzień pracuje, jako ochroniarze w nocnych klubach i dyskotekach.

W 2014 oraz 2015 roku udział w Calcio Storico wzięli też Polacy - Andrzej Kulik i Michał Wlazło. Są oni jedynymi zawodnikami z Polski, którzy mieli zaszczyt wzięcia udziału we florenckich rozgrywkach. Jak mówią nasi rodacy, niesamowita adrenalina, jaka towarzyszy podczas „meczu” jest nieporównywalna z niczym innym. Obecnie w rozgrywkach Calcio Storico dopuszcza się walki tylko jeden na jednego. W poprzednich latach jeden zawodnik mógł zostać zaatakowany przez kilku przeciwników, dopuszczane były też ciosy w parterze.

Zasady Calcio Storico Fiorentino spisano w 1580 roku. W początkowej fazie ten sport uprawiała jedynie arystokracja. Mecze Calcio Storico rozgrywano w karnawale, pomiędzy świętem trzech króli, a wielkim postem. Reaktywacja gry Calcio Storico nastąpiła w roku 1930 i od tamtej pory jest ona stałą atrakcją florenckiego krajobrazu, która corocznie przyciąga tłumy kibiców.

Zobacz, jak wygląda i na czym polega Calcio Storico:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo