Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całodobowy gabinet ginekologiczny w Katowicach. Petycja do prezydenta miasta i radnych

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
W całodobowych gabinetach ginekologicznych można uzyskać fachową poradę za darmo
W całodobowych gabinetach ginekologicznych można uzyskać fachową poradę za darmo 123RF
We wtorek 2 kwietnia 2019 r. Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom złoży w katowickim urzędzie miasta petycję dotyczącą uruchomienia w mieście całodobowego gabinetu ginekologicznego. Taki gabinet istnieje już w Poznaniu, a wkrótce będzie podobny też w Łodzi.

W samo południe 2 kwietnia 2019 r. członkinie Stowarzyszenia Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom pojawią się w Urzędzie Miasta Katowice z petycją do prezydenta miasta Katowice oraz radnych rady miejskiej w Katowicach odnośnie całodobowych gabinetów ginekologicznych.

Pierwszym miastem w Polsce, który uruchomił całodobowy gabinet ginekologiczny, był Poznań (od 1 października 2018 r.). Również w Łodzi powstanie takie miejsce.

Całodobowy dyżur ginekologiczny w Poznaniu. Sprawdź, jak to działa

Poznań w 2018 r. przeznaczył na funkcjonowanie gabinetu 500 tys. złotych, a w 2019 będzie to 1 120 tys. złotych. Jak informuje Magdalena Lewicka-Fanarakis z Fundacji Fanari, gabinet cieszy się wielką popularnością. - Co miesiąc przyjmuje około 600 pacjentek i pacjentów. Od 1 stycznia 2019 r. rozszerzyliśmy działalność o porady urologiczne, więc przychodzą tu zarówno panie, jak i panowie - mówi Lewicka-Fanarakis.

W Poznaniu lekarz przyjmuje w gabinecie w godz. 8-22, a w pozostałych godzinach jest dostępny pod telefonem.

Wiele pytań od kobiet szukających pomocy

- Odkąd nasze stowarzyszenie zaczęło organizować protesty i marsze w obronie kobiet, mamy wiele pytań od kobiet: Gdzie są całodobowe gabinety ginekologiczne, gdzie można otrzymać pomoc i fachową poradę np. w nocy. To są różne sytuacje życiowe - mówi Alicja Dobija, prezes Stowarzyszenia Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom.

Mieszkanki Katowic mówią o zbyt długim czekaniu na wizytę i braku możliwości wizyty u ginekologa w sytuacjach nagłych, np.: doświadczenia przemocy seksualnej, konieczności wypisania antykoncepcji awaryjnej, porady w czasie ciąży, komplikacjach po zabiegach ginekologicznych, czy w razie nagłych, gwałtownych dolegliwości bólowych - tłumaczy Alicja Dobija, prezes Stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom

- Decyzję o złożeniu petycji podjęliśmy, ponieważ dostajemy coraz więcej zgłoszeń od kobiet, z różnych miast województwa śląskiego, w tym z Katowic, które zwracają uwagę na ograniczenia dostępu do antykoncepcji awaryjnej spowodowane przewlekanie procedur, dodatkowe, zbędne badania i brak dostępu do ginekologa w weekendy i wieczorami. Z problemem dostępu do ginekologa zmagają się kobiety w całej Polsce. Mieszkanki Katowic mówią o zbyt długim czekaniu na wizytę i braku możliwości wizyty u ginekologa w sytuacjach nagłych, np.: doświadczenia przemocy seksualnej, konieczności wypisania antykoncepcji awaryjnej, porady w czasie ciąży, komplikacjach po zabiegach ginekologicznych, czy w razie nagłych, gwałtownych dolegliwości bólowych - dodaje.

- Ostatnio np. kobieta będąca w ciąży miała w nocy bóle, chciała się skonsultować z ginekologiem, bo cierpiała też na endometriozę. Wystraszyła się, potrzebowała porady. W końcu musiała iść na wizytę prywatnie. W szpitalach na ostrym dyżurze jest długi czas oczekiwania - wyjaśnia Alicja Dobija.

- Zgłaszają się do nas też panie, które potrzebują porady w sprawie antykoncepcji awaryjnej. Jedna z nich pojechała do szpitala w Bogucicach i nie otrzymała tzw. tabletki po, bo powiedzieli jej, że oni się takimi rzeczami nie zajmują. Pisała do nas zdesperowana z pytaniem, gdzie uzyska pomoc, i my nie mogłyśmy jej podać nazwy żadnego szpitala, gdzie mogłaby liczyć na pomoc, bo nie ma całodobowych dyżurów ginekologicznych.

Petycje też do rad miejskich innych miast

Członkinie stowarzyszenia mają nadzieję, że prezydent Katowic i radni wezmą pod uwagę ich petycję gdy będą planować wydatki na służbę zdrowia. Wg nich, taki gabinet może powstać np. w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. - Ważne jest, by było to miejsce, gdzie nie czeka się w kolejce przez kilka godzin - dodaje Alicja Dobija.

Stowarzyszenie już złożyło podobne petycje do rad miejskich:

  • Będzina,
  • Rudy Śląskiej,
  • Sosnowca
  • Dąbrowy Górniczej

o stworzenie całodobowych gabinetów ginekologicznych, ale jeszcze nie dostało odpowiedzi.

- Docelowo chcemy złożyć petycje do wszystkich miast w woj. śląskim. Mamy nadzieję, że taki gabinet powstanie choć w jednym czy dwóch miastach. Nie ma rejonizacji, jeśli chodzi o nocną i świąteczną opiekę, więc kobiety potrzebujące pomocy z innych miast też mogłyby skorzystać z pomocy u takiego ginekologa - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Klucz.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

Polacy są przeciwko zmianie czasu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo