Cały Śląsk świętował 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w rocznicowych obchodach
We wszystkich miastach województwa śląskiego, niezależnie od ich wielkości odbywały się 11 listopada obchody odzyskania przez Polskę 104. rocznicy niepodległości. Swoje przywiązanie do ojczyzny manifestowało wielu mieszkańców. W święcie niepodległości brali udział seniorzy, młodzież. Obecne były całe rodziny. Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wzięło w nich udział 22749 osób.
Wojewódzkie obchody dnia niepodległości w regionie odbyły się na Stadionie Śląskim. Na błoniach obiektu zorganizowano wystawę sprzętu wojskowego, na której można było oglądać kilkadziesiąt czołgów, transporterów bojowych, wyrzutni rakietowych i innego typu pojazdów militarnych.
Pod stadionem odśpiewano także hymn państwowy, a później odbywały się koncerty. Z kolei już na stadionie wystąpił zespół Zakopower, którego koncert także wpisał się w wojewódzkie obchody 11 listopada.
Niezależnie od wydarzeń w Chorzowie, dzień niepodległości świętowały także poszczególne miasta. Swoje święto zorganizował chociażby Chorzów, gdzie odbyła się msza święta oraz przemarsz mieszkańców na Plac Powstańców Śląskich. Msza, krótki przemarsz i wspólne zdjęcie mieszkańców były z kolei obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Rybniku.
Niepodległościowy marsz odbył się z kolei w Jastrzębiu-Zdroju. Tam mieszkańcy z biało-czerwonymi flagami w rękach wraz z przygrywającą im górniczą Orkiestrą KWK Borynia przeszli wspólnie kilkaset metrów, a następnie na maszt, nad ich głowy została wciągnięta flaga.
Podczas uroczystości, prezydenci kolejnych miast podkreślali istotę niepodległości. Zwracali również uwagę, że nie jest ona nam dana raz na zawsze, a dobitnym tego przykładem są wydarzenia za wschodnią granicą, w Ukrainie, gdzie toczy się wywołana przez Rosję wojna.
- Obchodzimy dziś święto, które w sercach Polaków ma miejsce wyjątkowe, a w obliczu tegorocznych wydarzeń - rosyjskiej agresji na Ukrainę - zyskuje jeszcze większe znaczenie. Świętujemy, doceniając wartość suwerenności państwowej i wysiłek przodków włożony w odzyskanie i utrwalanie niezależności. Świętujemy, wiedząc, że niepodległość jest wartością, którą trzeba ciągle pielęgnować i budować codzienną postawą i zaangażowaniem w życie społeczne - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
11 listopada świętowano także w sportowym stylu. W wielu miastach, jak chociażby w Żorach odbyły się niepodległościowe biegi. Z kolei w Częstochowie, członkowie grupy morsów, zaakcentowali swój patriotyzm, wchodząc do lodowatej wody.
Nie przeocz
- Adam Małysz z żoną Izą - fani nie rozpoznali na zdjęciu żony byłego skoczka!
- Najmodniejsze jesienne trendy w paznokciach GRUDZIEŃ 2022. Zobacz niezwykłe wzory
- Śląsk: Wymarzone miejsce na wesele? Zebraliśmy TOP 20 najlepszych domów weselnych
- Największe wsie w woj. śląskim. Są większe od niektórych miast! Zobaczcie TOP 15
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najlepsze memy o kotach i psach. Kot kontra pies. Kto jest zabawniejszy? Zobaczcie
- Górnik Zabrze ma piękną i szlachetną fankę ZDJĘCIA Miss nadal działa w Torcida Girls
- Sezon narciarski w Beskidach. Czy będzie drogo? DZ rozmawiał z właścicielami ośrodków
- Cieszyn na starych zdjęciach... i to w kolorze! Zobaczcie, jak wyglądało miasto

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?