Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Caritas w Sosnowcu przygotował warsztaty dla seniorów. Podczas zajęć uczą się zdrowo żyć i korzystać z nowoczesnych technologii

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Caritas Diecezji Sosnowieckiej prowadzi ciekawe zajęcia dla seniorów, którzy mogą nauczyć się m.in. jak obsługiwać nowoczesny sprzęt, jak odmawiać telemarketerom i nie podpisywać niekorzystnych umów. W ramach programu odbywają się również wycieczki.
Caritas Diecezji Sosnowieckiej prowadzi ciekawe zajęcia dla seniorów, którzy mogą nauczyć się m.in. jak obsługiwać nowoczesny sprzęt, jak odmawiać telemarketerom i nie podpisywać niekorzystnych umów. W ramach programu odbywają się również wycieczki. Caritas Diecezji Sosnowieckiej
Caritas Diecezji Sosnowieckiej prowadzi projekt skierowany do seniorów. Mieszkańcy powyżej 60. roku życia mogą dowiedzieć się tutaj wielu przydatnych rzeczy m.in. jak korzystać z nowoczesnego sprzętu, na co uważać podpisując umowę czy jak być asertywnym dla telemarketerów. Odbywają się także wycieczki czy zajęcia sportowe, które są okazją do integracji. Na spotkania można zapisywać się cały czas.

Caritas organizuje ciekawe zajęcia dla seniorów

Caritas Diecezji Sosnowieckiej rozpoczął projekt dla seniorów. Starsi mieszkańcy mogą nauczyć na nim przydatnych informacji, które mogą pomóc im w życiu. Zajęcia są prowadzone na bieżąco, więc seniorzy mogą cały czas się zgłaszać i na nie zapisywać. W programie mogą uczestniczyć także osoby z niepełnosprawnościami.

- Na bieżąco prowadzimy np. zajęcia komputerowe dla początkujących i bardziej zaawansowanych z elementami aspektów prawnych, jak dane wrażliwe, zgody marketingowe i skutki prawne. Od 10 listopada rozpoczęliśmy zajęcia z treningu pamięci, które będą trwały do końca roku. Szkolimy się z asertywności m.in jak podczas rozmowy telefonicznej z telesprzedawcą nie kupić słonia z lodówką. Wszystkie panele wykładów, treningi i szkolenie są spotkaniami przyjaciół, gdzie poza wartością merytoryczną i praktycznym wykorzystaniem wiedzy w życiu codziennym dają wiele radości i pozytywnych emocji w relacjach między seniorami - mówi Sylwia Niemstak-Stencel, koordynator projektu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Czego seniorzy dowiedzą się na warsztatach Caritas?

Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak reagować, gdy oszust będzie chciał nas wykorzystać czy jak można wyszukać różne kruczki w umowach. Seniorzy nauczą się obsługi tabletów i komputerów, będą mogli posłuchać audiobooków i rozmawiać o książkach czy nauczyć się organizacji zdrowych posiłków.

Nie przeocz

- Planujemy kontynuacje programu również w przyszłym roku. Chcielibyśmy zaprosić więc seniorów do współpracy. Wiemy już, że będziemy prowadzić dalej zajęcia z aktywności fizycznej czy dietetyki.

Spotkania organizowane w różnych grupach. Zajęcia informatyczne prowadzone są w mniejszych grupach 5-osobowych. Treningi pamięciowe rozpoczyna duża grupa, a potem wykładowca dzieli ją na mniejsze grupy. Wykładowcy to wykwalifikowani specjaliści są to m.in. dietetycy, rehabilitanci, psychologowie, prawnicy czy ekonomiści. Seniorzy wybierają, w jakich zajęciach chcieliby uczestniczyć, nie muszą zgłaszać się na wszystkie.

- Wiemy, że dzięki naszym zajęciom seniorzy odkrywają i wybierają swoje pasje. W ubiegłym roku dużą popularnością cieszył się nordic walking. Spora część uczestników w tym roku również go uprawia, nawet startują w zawodach - opowiada Sylwia Niemstak- Stencel.

Organizatorzy zapraszają również na wycieczki, które są okazją do poznania nowych miejsc lub przypomnienia sobie wizyt z dawnych lat. To także dobra okazja do integracji. W grudniu planowana jest wycieczka do kopalni soli w Wieliczce.

Głównym miejscem realizacji projektu będzie siedziba Caritas Diecezji Sosnowieckiej, znajdująca się w Sosnowcu przy ul. Korczaka 5, w której będzie dyżurował koordynator wszystkich działań. Chętni seniorzy mogą zgłaszać się pod numer telefonu: 32 363 03 70 lub mailowo na adres: [email protected] z dopiskiem "do Sylwii Niemstak- Stencel". Można także przyjść do siedziby przy Korczaka 5 i tam dowiedzieć się więcej o zajęciach, a także się na nie zapisać.

Musisz to wiedzieć

Program wsparcia na rzecz Osób Starszych Aktywni+

Tegoroczny wieloletni program poświęcony seniorom finansowany jest ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych Aktywni+ na lata 2021-2025. Program zastąpił dotychczasowy wieloletni rządowy program wsparcia osób starszych ASOS, finansowany w latach 2013-2020. Caritas Diecezji Sosnowieckiej w ramach pierwszej edycji programu pozyskała dotację na realizację projektu pt. „Nie płacz, że starość! Nie płacz, że latka! Zdobądź z nami tytuł nowoczesnego DZIADKA!” w wysokości 87 tys. 875 zł w ramach działań w priorytecie IV – włączanie cyfrowe.

Jak informuje Caritas Diecezji Sosnowieckiej poszczególne działania w ramach projektu zostaną przeprowadzone również w pozostałych placówkach Caritas, w których przebywają osoby 60 +, takich jak: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy Domu św. Józefa w Będzinie, Dzienny Dom Senior plus w Olkuszu, Schronisko dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Dąbrowie Górniczej oraz Schronisko dla Osób Bezdomnych w Będzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera