Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBŚP rozbiło gang lichwiarzy na Śląsku. Oszuści pożyczali pieniądze pod zastaw domów. Oszukani tracili dorobek życia

Martyna Urban
Martyna Urban
Centralne Biuro Śledcze Policji razem z funkcjonariuszami innych oddziałów rozbiło gang lichwiarzy wyłudzających niebotyczne sumy prowizji. Przestępcy pożyczali pieniądze pod zastaw nieruchomości ofiar, które przekraczały wartość pożyczek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centralne Biuro Śledcze Policji razem z funkcjonariuszami innych oddziałów rozbiło gang lichwiarzy wyłudzających niebotyczne sumy prowizji. Przestępcy pożyczali pieniądze pod zastaw nieruchomości ofiar, które przekraczały wartość pożyczek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CBŚP
Centralne Buro Śledcze Policji rozbiło 13-osobowy gang oszustów. Akcję przeprowadzono równocześnie na Śląsku, pod Kielcami i w woj. pomorskim. Akcja CBŚP odbyła się nocą i miała bardzo dynamiczny przebieg. Padły strzały. Na nagraniu słychać wybuchy i odgłosy wybijanych szyb.

Akcja CBŚP

Oszuści pożyczali pieniądze pod zastaw nieruchomości, które nie odzwierciedlały faktycznej wartości obiektów. Grupa przestępcza dodatkowo wyłudzała prowizje w wysokości kilkudziesięciu tys. złotych. Osoby, które pożyczały od gangu pieniądze, często traciły dorobek życia.

Jak to działało? Poszkodowani w sprawie w latach 2008-2015, będąc w trudnej sytuacji majątkowej, znajdowali ogłoszenia w Internecie, w których proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty.

Wysokość pożyczek wahała się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a czas na ich spłatę wynosił od kilku miesięcy do roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z AKCJI CBŚP

Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie spłaty pożyczki co najmniej kilkukrotnie przekraczała wartość niespłacanej pożyczki.

- Według śledczych, zdarzało się również, iż kwota rzeczywiście wypłaconej pożyczki była niższa, niż ta wskazana w akcie notarialnym. Najczęściej też po podpisaniu umowy okazywało się, że pokrzywdzeni zobowiązani są pokryć zatajone przed nimi prowizje pożyczek w wysokości nawet kilkudziesięciu tys. zł - czytamy w komunikacie CBŚP.

W akcji wzięło udział kilka zarządów CBŚP, kilka komend wojewódzkich policji oraz Świętokrzyska Krajowa Administracja Skarbowa.

Nie przeocz

We wtorek, 12 października, przeszukiwania odbyły się w województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim i śląskim. Zatrzymano 13 osób i przeszukano 17 obiektów.

W trakcie działań zabezpieczono nośniki danych informatycznych, komputery oraz dokumentację, która jest dokładnie analizowana. Zabezpieczono także przedmioty należące do podejrzanych w postaci pieniędzy, biżuterii i samochodu.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta (lichwy), oszustw czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Do sądy skierowano 8 wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych, na podstawie zebranego materiału dowodowego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera