Cebula droga jak nigdy. Ceny cebuli poszybowały ostro w górę. Jaka jest tego przyczyna? Wszystko przez wyjątkowo ciepłe lato w Europie, co skutkuje jej zmniejszoną ilością na rynku. Jak podaje Puls Biznesu - cena cebuli zdrożała w skupie z 60 groszy do 1,38 za kilogram. Jednocześnie spadła produkcja cebuli w Polsce o około 12 procent.

Cebula droga jak nigdy dotąd. Dlaczego?

Zgodnie z infomrmacjami Pulsu Biznesu ceny cebuli są rekordowo wysokie. W porównaniu do ubiegłego roku, podskoczyły ponad dwukrotnie. Jak to wyglądało rok do roku?

  • 2017 - za kilogram cebuli płacono 60 groszy
  • obecnie - 1,38 za kilogram cebuli

Jest to spowodowane suszami, które dotknęły Europę.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja cebuli spadła o 12 procent, natomiast w niektórych krajach starego kontynentu ten spadek może wynosić nawet kilkadziesiąt procent.

Może to być szansa dla polskich producentów, którzy nie ucierpieli na tegorocznych suszach, jednak jak się okazuje nie ma ich zbyt wielu.

Dla producentów, którzy mają deszczownie i mogli nawadniać plantacje, to świetny rok. W Polsce takich plantacji jest jednak bardzo mało - mówi na łamach Pulsu Biznesu Irena Strojewska z Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Polscy producenci zarobią na eksporcie cebuli?

Andrzej Szwaja, szef grupy producenckiej Carota, która legitymuje się produkcją marchwi i cebuli zwraca na łamach "PB" uwagę na problem strukturalny i porównuje warzywnictwo do hazardu, a jako czynniki ryzyka, przed którymi trudno się zabezpieczyć wymienia:

  • nadpodaż
  • niedobór
  • brak wsparcia państwa i programu krajowej produkcji
  • szybkiego reagowania np. w czasie suszy

Źródło: Puls Biznesu