Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi zamienia się w bibliotekę i muzeum

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak obecnie wygląda przebudowa i modernizacja byłej cechowni kopalni Saturn w CzeladziZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak obecnie wygląda przebudowa i modernizacja byłej cechowni kopalni Saturn w CzeladziZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Miasto zaprezentowało kolejne efekty modernizacji cechowni byłej kopalni Saturn w Czeladzi. Zdjęcia z drona robią wrażenie, pokazując ogrom prac, jakie trzeba wykonać, by ten obiekt zamienił się w tętniące życiem muzeum oraz nowoczesną bibliotekę. Na finał tego przedsięwzięcia przyjdzie nam poczekać jeszcze do przyszłego roku.

Wiosną tego roku wewnątrz wszystkie ściany zostały oczyszczone, a do tego pojawiły się wylewki oraz fundamenty. Umocnione zostały również fundamenty pozostawionych ścian budynków cechowni. Wykonany został już montaż konstrukcji dachu, a także trwały ostatnio roboty elektryczne w pomieszczeniach, które mają w przyszłości zostać przeznaczone na działalność restauracyjną.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Obecnie na terenie cechowni kontynuowane są prace związane z wykonaniem ram żelbetonowych oraz prace renowacyjne ścian murowych w części budynku, w której będzie mieścić się przyszłe muzeum. Trwają również roboty związane z wykonaniem przyłączy sanitarnych.

Inwestycją zajmuje się warszawska firma AnnaBud. Powstanie tu Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Czeladzi. To wszystko na terenie dawnej kopalni Saturn, w budynku byłej cechowni. Inwestycja będzie kosztowała około 31 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

Nie przeocz

To nie będzie zwykłe muzeum

Budynek byłej cechowni będzie podzielony na kilka części. Największą z nich będzie zajmowała główna sala cechowni, w której znajdzie swoją lokalizację tak zwane Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, w ramach którego zapewne znajdzie się dział poświęcony historii Czeladzi. Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników. Nad głównym pomieszczeniem muzealnym zawiśnie natomiast sala konferencyjna w kształcie bryły węgla na około 150 miejsc.

- Ciekawym uzupełnieniem całego obiektu będzie wyremontowaną wieża zegarowa, która oprócz swojej zasadniczej, zegarowej funkcji, stanie się też wieżą widokową. Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Boczna, szklana część budynku stanie się zarządzaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną mediateką – przyznaje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W ramach inwestycji zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół cechowni. Zbudowany zostanie oryginalny, bo nawiązujący do kopalnianej przeszłości, plac zabaw dla dzieci. Rozbudowany zostanie także istniejący parking. Obiekt zewnętrznie, w znaczącej większości będzie nawiązywał do pierwowzoru wybudowanego na podstawie projektu bardzo znanego ponad 100 lat temu architekta, Józefa Piusa Dziekońskiego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera