Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena maksymalna za prąd od 1 grudnia? Już wiadomo, ile zapłacimy. Ceny znalazły się w rządowym projekcie

RED
"Maksymalna cena prądu dla odbiorców wrażliwych, mikro, małych i średnich firm to 785 zł/MWh, a w przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna powyżej limitów to 693 zł/MWh" - mówiła na konferencji prasowej szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
"Maksymalna cena prądu dla odbiorców wrażliwych, mikro, małych i średnich firm to 785 zł/MWh, a w przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna powyżej limitów to 693 zł/MWh" - mówiła na konferencji prasowej szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa. arch. DZ
Rząd obradował dzisiaj nad projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Maksymalna stawka za prąd dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz małych i średnich firm ma wynieść 785 zł za MWh, z kolei dla gospodarstw domowych - 693 zł/MWh. To kolejny już podejmowany w ostatnim czasie projekt, który ma ochronić Polaków przed gwałtownym wzrostem cen za energię elektryczną. Według założeń proponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 grudnia tego roku.

Maksymalna cena prądu. Założenia projektu

Dzisiaj dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ustawa ma zamrozić ceny prądu dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorców. Zwiększy się także gwarantowana już w tej chwili pomoc przeznaczona dla gospodarstw domowych.

- Zgodnie z naszą obietnicą przedstawiamy mechanizm maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych, dla samorządów i dla MŚP do akceptowalnego przez Komisję Europejską poziomu zużycia w cenie 785 zł/MWh - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Pomoc w postaci maksymalnej ceny energii elektrycznej dla uprawnionych odbiorców, którzy złożą odpowiednie oświadczenie do końca listopada, będzie realizowana od 1 grudnia bieżącego roku do 31 grudnia 2023. Taryfa ta będzie obowiązywać do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 procent średniego zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w określonym przez ustawodawcę okresie.

Wsparcie dla podmiotów wrażliwych i gospodarstw domowych

- To rozwiązanie, które dziś prezentujemy, to już piąty instrument wsparcia, które proponuje odbiorcom polski rząd - mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rządowe wsparcie w tym zakresie obejmie podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności. Cena na poziomie 785 zł/MWh, według przedstawionego projektu, ma dotyczyć m.in. szpitali, noclegowni, szkół, przedszkoli, uniwersytetów, ochotniczych straży pożarnych, kościołów i związków wyznaniowych, spółdzielni socjalnych, rodzinnych domów pomocy i mieszkań chronionych.

Jeszcze mniej zapłacą gospodarstwa domowe, dla których stawka ma wynieść 693 zł/MWh. Taka cena będzie obowiązywać po przekroczeniu określonego w poprzedniej, przyjętej niedawno ustawie, limitu zużycia na poziomie 2000 kWh na rok. Przedstawione propozycje oznaczają zwiększenie dotychczasowego wsparcia dla rodzin. W toku prac nad ustawą Senat zaproponował zwiększenie limitu zużycia dla gospodarstw ogrzewanych pompami ciepła, jednak propozycja ta nie znalazła poparcia sejmowej większości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera