Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena mleka zaczęła rosnąć. Tendencja ta powinna się utrzymać

Redakcja
Eksperci oceniają, że w pierwszym kwartale 2016 r. cena mleka w kraju powinna się kształtować na poziomie 1,15-1,20 zł/l
Eksperci oceniają, że w pierwszym kwartale 2016 r. cena mleka w kraju powinna się kształtować na poziomie 1,15-1,20 zł/l B. Kociakowska
Od września minionego roku zaczęły delikatnie rosnąć ceny mleka. Średnia cena mleka w listopadzie ukształtowała się na poziomie 1,13 zł za litr i była o 1 procent wyższa od ceny wypłacanej rolnikom w październiku minionego roku. W ciągu ostatnich miesięcy cena mleka delikatnie rosła – mówi Dorota Śmigielska, analityk Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. – W listopadzie wzrost osiągnął 3 proc.

Jednak w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku cena ciągle była niższa – i to o 9,1 proc. Analityk PFHB tłumaczy, że prognozy dotyczące cen mleka są pozytywne, trzeba jednak pamiętać, że w okresie zimowym cena mleka zawsze delikatnie rośnie. Czy zatem wzrosty cen będziemy mogli obserwować również w kolejnych miesiącach?

– Miejmy nadzieję, że tendencja ta utrzyma się dłużej – mówi Dorota Śmigielska. 

– Eksperci oceniają, że w pierwszym kwartale 2016 r. cena mleka w kraju powinna się kształtować na poziomie 1,15-1,20 zł/l.

 

Ceny mleka w poszczególnych regionach kraju są bardzo zróżnicowane. W listopadzie najniższą cenę odnotowano w województwach: małopolskim (101,54/hl), świętokrzyskim (103,32 zł/hl), łódzkim (103,61 zł/hl).**Natomiast najwyższe ceny za mleko otrzymywali rolnicy w województwach: lubuskim (119,44 zł/hl), podlaskim (119,17 zł/hl) oraz warmińsko-mazurskim (116,52 zł/hl).**

Po zniesieniu kwotowania produkcji mleka, skup surowca do lipca utrzymywał się na wysokim poziomie. Dopiero od sierpnia zaznaczyły się  tendencje spadkowe. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie do podmiotów skupujących dostarczono  o 5,3 proc. mleka więcej w porównaniu z listopadem 2014 roku, ale o 6 proc.  mniej od skupu w październiku. W okresie od stycznia do listopada 2015 roku do podmiotów skupujących dostarczono 9 689 mln litrów mleka, tj. o 2,6 proc.  więcej niż w tym samym okresie 2014 roku.

W listopadzie, według siedziby podmiotów skupujących, najwięcej mleka surowego skupiono w województwie podlaskim (271 mln l). Na kolejnych pozycjach uplasowały się: woj.  mazowieckie (140,8 mln l) oraz wielkopolskim (108 mln l). Najmniej natomiast mleka skupiono w woj. podkarpackim (3,7 mln l). W okresie jedenastu miesięcy 2015 roku największy skup mleka odnotowano również na Podlasiu, Mazowszu oraz w Wielkopolsce. Najmniejszy natomiast w województwach: dolnośląskim, podkarpackim oraz zachodniopomorskim.

Z raportu PFHBiPM wynika, że w okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. wolumen eksportu artykułów mleczarskich, w przeliczeniu na mleko surowe, wyniósł 2,2 mld litrów i był o 2 proc. większy niż w analogicznym okresie 2014 r.

Spadła jednak wartość eksportu, gdyż ceny artykułów mleczarskich na rynkach światowych były znacznie niższe.

 

Wpływy eksporterów zmniejszyły się aż o 17 proc. (wyniosły 1,3 mld euro). Jednocześnie zmniejszył się import artykułów mleczarskich (o 9 proc.).

Gdzie eksportują swoje wyroby polskie mleczarnie? Przede wszystkim do innych krajów Unii Europejskiej – ich udział w strukturze eksportu wynosi 73 proc. Znacznie zmalała sprzedaż do krajów WNP – stanowi tylko 2 proc. całego polskiego eksportu. Spośród pozostałych państw, mających 25 proc. udział w naszym eksporcie, najwięcej polskich produktów mleczarskich trafia do Wietnamu, Meksyku, RPA, Libii, Ghany, Jordanii, Izraela i Pakistanu.

Zmieniła się również struktura eksportu. W okresie od stycznia do września spadłą sprzedaż mleka w proszku – typowego produktu eksportowego oraz serów dojrzewających, serwatki, jogurtów i napojów fermentowanych. Wzrósł natomiast eksport mleka płynnego, śmietany, serów niedojrzewających, lodów, masła i kazeiny. 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cena mleka zaczęła rosnąć. Tendencja ta powinna się utrzymać - Gazeta Współczesna