Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralna Ewidencja Kierowców: Sprawdzisz auto w sieci jeszcze przed wakacjami

Aldona Minorczyk
Aldona Minorczyk
Marzena Bugała-Azarko
Jeszcze przed wakacjami czekają nas dwie zmiany w przepisach o ruchu drogowym. W internecie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEP) znajdą się informacje o przebiegu pojazdu (obecnie te dane zbierają stacje diagnostyczne podczas przeglądu auta) oraz informacje o autobusach.

– Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami wystarczy, że na stronie internetowej wpiszemy numer rejestracyjny autobusu, a wyświetlą się nam informacje o pojeździe. M.in. dowiemy się, czy ma aktualne badania, został dopuszczony do ruchu, a co za tym idzie, czy jeśli pojedzie nim na kolonie nasze dziecko to będzie bezpieczne – informuje Marek Wójcik, poseł PO i szef komisji spraw wewnętrznych.

Co nam da informacja o przebiegu auta, które będziemy chcieli kupić? Choćby to, czy jego licznik nie został przekręcony. Z CEP-u dowiemy się też o tym kto był poprzednim właścicielem, poznamy historię pojazdu. Aby te informacje poznać właściciel będzie musiał udostępnić nam dowód rejestracyjny pojazdu. Będą potrzebne przy logowaniu się do CEP-u. Wczoraj sejmowa komisja pracowała nad tymi zmianami.

– W kwietniu odbędzie się drugie czytanie, potem te przepisy przegłosujemy, tak aby zaczęły obowiązywać jak najwcześniej – podkreśla Marek Wójcik.

Ustawa przewiduje możliwość uzyskania, nieodpłatnie, potwierdzenia lub zaprzeczenia zgodności danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym lub pozwoleniu czasowym z danymi zgromadzonymi w centralnej ewidencji pojazdów, jednakże weryfikacji podlegają jedynie dane o marce pojazdu, serii i numerze dowodu rejestracyjnego albo pozwoleniu czasowym, numerze rejestracyjnym, numerze identyfikacyjnym VIN lub numerze nadwozia (podwozia), dacie pierwszej rejestracji oraz o imieniu i nazwisku (nazwie lub firmie) właściciela pojazdu i jego numerze PESEL albo REGON.

Skorzystać z tej usługi mogą jednakże osoby, które posiadają profil zaufanyelektronicznej platformy usług administracji publicznej. To się zmieni. Z platformy korzystać będzie musiał każdy i w każdej chwili. Wystarczy telefon z dostępem do internetu.

Wprowadzona e-usługa pozwoli wszystkim zainteresowanym podmiotom, po podaniu numeru VIN, daty pierwszej rejestracji i numeru rejestracyjnego pojazdu, sprawdzenie następujących danych o pojeździe:
1) danych o pojeździe (marka, typ, model, wariant, wersja, rodzaj, numer identyfikacyjny VIN, rok produkcji, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego);
2) danych o dowodzie rejestracyjnym (status dokumentu – oryginał czy wtórnik, data wydania);
3) danych o karcie pojazdu (status dokumentu – oryginał czy wtórnik, data wydania);
4) danych o miejscu zarejestrowania pojazdu (województwo);
5) informacji o ilości właścicieli pojazdu lub posiadaczy, o których mowa w art. 73 ust. 5;
6) informacji o kradzieży pojazdu;
7) informacji o zawartej umowie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu (aktualność polisy, nazwa zakładu ubezpieczeń);
8) informacji wymaganych do dopuszczenia pojazdu do ruchu (przeznaczenie, pojemność i moc silnika, dopuszczalna masa całkowita, dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy, dopuszczalna ładowność, liczba osi, największy dopuszczalny nacisk osi, liczba miejsc, data pierwszej rejestracji za granicą, podrodzaj, rodzaje paliwa, średnie zużycie paliwa, masa własna, emisja CO2, rozstaw osi, rozstaw kół – wartość średnia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!