Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku [INFORMACJE, JAK...

  Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku [INFORMACJE, JAK DOJECHAĆ, WARUNKI, OPINIE]

  red

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku [INFORMACJE, JAK DOJECHAĆ, WARUNKI, OPINIE]
  1/8
  przejdź do galerii
  Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Szusowanie na stokach Skrzycznego, najwyższego szczytu Beskidów, to wielka frajda.
  Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidów, o wysokości 1257 m n.p.m. Wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Charakterystyczna sylwetka szczytu sprawia, iż jest w Szczyrku, ale także w całym kraju miejscem rozpoznawalnym, zarazem szczególnym z kilku powodów

  Skrzyczne to raj dla narciarzy. Stoki Skrzycznego posiadają ponad 10 kilometrów rozmaitych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS. Trasy czarna i czerwona wyposażone są w system naśnieżania.

  Centralny Ośrodek Sportu posiada całoroczne koleje linowe na dwóch odcinkach. Na dolnym odcinku znajduje się 2-osobowa kanapa ze stacji dolnej w Szczyrku na Jaworzynę. Liczy 1592 metrów długości, a różnica poziomów to 406 metrów. Na górnym odcinku znajduje się nowoczesna, 4-osobowa kanapa z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przeciwwiatrowymi na trasie Jaworzyna. Jej długość to 1170 metrów, a różnica poziomów to 295 metrów.

  COS Szczyrk posiada trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności, które cieszą się dużą popularnością wśród narciarzy.

  INWESTYCJE
  Rozpoczęła się przebudowa dolnego odcinka kolejki linowej na Skrzyczne. Już w 2017 roku turyści wjadą ze Szczyrku na halę Jaworzyna wygodnymi 4-osobowymi, osłoniętymi od wiatru kanapami. Czas przejazdu skróci się z 16 do 5 minut. Najważniejsze, że mimo inwestycji tej zimy kolejka będzie funkcjonowała bez żadnych utrudnień. W tym 2016 r. zostały wykonane roboty ziemne pod fundamenty podpór średnich. Zakończenie inwestycji planowane jest na 31 sierpnia 2017 roku.

  Modernizacja kolejki linowej na Skrzyczne to część inwestycji prowadzonych przez COS w Szczyrku. W grudniu zakończono przebudowę transformatorów, które zapewnią odpowiedni system zasilania elektrycznego konieczny przy rozbudowie instalacji naśnieżania.

  W tym roku narciarze mają okazję skorzystać z nieco zapomnianej trasy „Kanion”, w której niegdyś przejeżdżając dolny odcinek trasy FIS należało… odpiąć narty i podejść ok 30 metrów, by móc dalej jechać. Teraz bez odpinania nart można przejechać tą trasą do samego dołu.

  JAK DOJECHAĆ?
  Autobusy PKS dojeżdżające bezpośrednio do Szczyrku i kursują głównie z Bielska-Białej przez Bystrą i Buczkowice, dodatkowo z Żywca i z Katowic. Przystanki PKS w Szczyrku (od strony Bielska-Białej): Szczyrk Skalite, Szczyrk Skocznia, Szczyrk Centrum, Szczyrk UM, Szczyrk Kolejka.

  GDZIE WYSIĄŚĆ?
  Szczyrk Kolejka – przystanek znajduje się tuż obok dolnej stacji kolejki linowej na Skrzyczne.

  DOJAZD SAMOCHODEM
  Przejeżdżamy główną drogą przez Szczyrk (ul. Beskidzka, ul. Myśliwska). Kolejka znajduje się ok 1,2 km od centrum Szczyrku tj. od skrzyżowania z ul. Górską, rajon UM Szczyrk po lewej stronie, jest widoczna z drogi. Miejsca parkingowe w wyznaczonych miejscach na chodnikach lub na parkingu obok ul. Dębowej.

  WARUNKI


  OPINIE
  Spodziewałem się czegoś więcej. Największy zawód sprawiły mi zamknięte trasy. W zasadzie to otwarte były tylko dwie. Ponieważ nie uważam się za super narciarza wybrałem niebieska trasę. Ta była tak prosta że tylko pod koniec trasy poczułem fun z jazdy (jeździłem już po wielu niebieskich i stad mój zawód do tego trasa bardzo waska). Filip Maciewski

  Bywam tu prawie każdej zimy... od 30 lat i to się nie zmieni do póki zdrowie pozwoli.. Grzegorz Markiewicz

  Super było. Podobało się całej rodzinie, na pewno wrócimy. Tomasz Miscisz

  Weźcie coś zróbcie z tym ośrodkiem i to szybko!!! Masakra :(. Śniegu brak, kanapy na dole brak, armatek jak na lekarstwo. Taki potencjał jest marnowany. Ludwok Kosmal

  Serwis narciarski
  Serwis narciarski

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej