Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej. Rusza budowa...

  Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej. Rusza budowa muzeum Bolka, Lolka i Spółki WIZUALIZACJE

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Materiały Prasowe

  Ruszają prace związane z budową Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej. W ramach pierwszego etapu zostanie przeprowadzona modernizacja Willi Rotha, zabytkowej siedziby studia, w której wytwórnia mieści się od początku lat 50. Budynek zostanie przystosowany do wymogów nowoczesnej ekspozycji.
  Jak poinformował Piotr Płatek z bielskiego SFR, na ten cel pieniądze zabezpiecza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier Piotr Gliński szef resortu kultury, zabezpieczył na ten cel 3,5 mln zł złotych.

  Studio Filmów Rysunkowych ogłosiło właśnie przetarg na "wykonanie robót budowlano-instalacyjnych obejmujących modernizację i przystosowanie do wymogów nowoczesnej ekspozycji budynku zabytkowej Willi Rotha". Otwarcie kopert z ofertami zaplanowano na poniedziałek 14 maja.

  Zobacz galerię

  W willi Rotha znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji, jednak przede wszystkim w tym budynku odbywać się będzie produkcja filmów.

  - Wszyscy w studio cieszymy się, że gotowy projekt Interaktywnego centrum wchodzi w fazę realizacji. Z całą pewnością po jego ukończeniu studio będzie stało na dwóch silnych nogach: z jednej strony, tak jak dotychczas, naszą działalnością będzie produkcja filmowa, z drugiej zaś strony - edukacja medialna oraz rozrywka w postaci Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji - mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor bielskiej wytwórni.

  Willa Juliusza Rotha przy ulicy Cieszyńskiej 24 powstała w 1888 roku. Od początku lat 50. ub. wieku budynek jest siedzibą Studia Filmów Rysunkowych. Tu powstawały najsłynniejsze produkcje bielskiej wytwórni - seriale o Bolku i Lolku, Reksiu czy Baltazarze Gąbce.

  Jeszcze w tym roku rozpoczną się też przygotowania do uruchomienia drugiego etapu prac Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. W drugiej połowie roku bielskie studio będzie wnioskować o dofinansowanie w kwocie 20 milionów złotych w ramach funduszy norweskich. W drugim etapie obok zabytkowej Willi Rotha powstanie nowoczesny gmach Centrum Bajki. Oba budynki połączy szklana przewiązka. Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i animacji to rok 2021.

  Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji opracowała renomowana pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Muzycy z Wiednia zagrali dla pacjentów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim