Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie

Redakcja
Patryk Drabek / Polska Press
Takiego centrum w naszym kraju jeszcze nie było. Projekt chorzowskich strażaków może być przełomem w profilaktyce. Zobaczcie, jak wygląda Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie!

Sześć metrów pod ziemią, a dokładnie pod placem wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, oficjalnie zostanie otwarte dziś najnowocześniejsze w naszym kraju centrum edukacyjne. Przybliży podstawowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

Technologiczna perełka
Wypadki, pożary mieszkań, zatrucia tlenkiem węgla, pożary lasów i traw, katastrofy budowlane - to tylko niektóre zdarzenia, do których wzywani są strażacy. Przynajmniej w teorii każdy z nas wie, jak wygląda ich praca, ale jak jest w praktyce?
W tworzonym ponad rok Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadajemy sobie patrząc na heroiczne akcje strażaków i co ważne - dowiemy się, co zrobić, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie oraz naszych bliskich. Chorzowskie centrum to prawdziwa technologiczna perełka, gdzie zastosowano wiele rozwiązań multimedialnych, w tym m.in. projekcje filmowe i animacje, głos lektora oraz mapping. Całość robi niesamowite wrażenie.

Spalone mieszkanie
To jedyny projekt w kraju, który jest tak technologicznie zaawansowany i który pokazuje praktycznie wszystkie zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać - podkreśla mł. bryg. Arkadiusz Labocha, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie.
W centrum bardzo obrazowo pokazano konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań. Niezwykły spacer rozpoczynamy od pomieszczenia, w którym zaprezentowane zostało działanie śmiertelnie groźnego tlenku węgla. Gdy jeszcze nie ochłoniemy po tym pokazie, przejdziemy do mieszkania, w którym przyczyną pożaru może być pozostawione żelazko czy też niedopałek papierosa. Przekraczając kolejny próg, zobaczymy to, co może stać się z naszym mieszkaniem, gdy pojawi się w nim ogień… Następnie wchodzimy do zielonego lasu i dowiadujemy się, jak należy się zachować, by nie doszło do pożaru.

Ubierz się jak strażak
Po chwili możemy natomiast zobaczyć, jak wygląda las, gdy nie zastosujemy się do rad strażaków. Kolejne punkty edukacyjnej ścieżki są związane między innymi z tematyką wypalania traw, korzystania ze zbiorników wodnych, dotyczą wypadków drogowych czy też katastrofy budowlanej. Na koniec przechodzimy do tzw. małej strażnicy.

Tam najmłodsi będą mogli nie tylko zobaczyć, ale także przymierzyć strażackie stroje, zagrać w grę edukacyjną, zjechać po tzw. ześlizgu (po rurze, którą zjeżdżają strażacy - dop. red.), wsiąść do samochodu strażackiego i skorzystać z symulatora jazdy, a także ugasić „pożar”.

- Projekt jest adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, a centrum jest otwarte dla uczniów drugich klas szkół podstawowych i starszych. Czekamy jednak także na osoby dorosłe, a zapisy będziemy przyjmować po oficjalnym otwarciu - podsumowuje mł. bryg. Arkadiusz Labocha, a my dodajmy od siebie: Szanowni Czytelnicy, koniecznie musicie to zobaczyć.
Centrum warte 480 tys. zł
Idea stworzenia miejsca, gdzie mógłby być realizowany program profilaktyczno-edukacyjny dla dzieci i młodzieży (czyli obecnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie) pojawiła się na początku 2014 roku. Koncepcja była odpowiedzią na pojawiający się w Państwowej Straży Pożarnej kierunek rozwoju profilaktyki społecznej. Głównymi wykonawcami centrum są strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie oraz - w zakresie rozwiązań multimedialnych - firma COMTV.pl z Chorzowa.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane pod auspicjami wojewody śląskiego (wpisuje się w program „Nie - dla czadu”, którego częścią jest moduł edukacyjny, skierowany do uczniów klas szkół podstawowych) oraz prezydenta Chorzowa, który od wielu lat stawia na edukację najmłodszych w zakresie bezpiecznych zachowań, realizując między innymi program „Bezpieczne życie” (od 11 lat).

Koszt całego projektu wyniósł około 480 tysięcy złotych, z czego Urząd Miejski w Chorzowie przekazał 186 tysięcy złotych, wojewoda śląski: 99 tysięcy złotych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 45 tysięcy złotych, a CEZ Chorzów 86 tysięcy złotych. W formie rzeczowej do powstania Centrum Edukacji Przeciwpożarowej przyczyniło się również 28 różnych firm i instytucji.

W czwartek w Chorzowie pojawili się: wojewoda śląski, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, śląski kurator oświaty, przedstawiciel Komendy Głównej PSP, prezydent Chorzowa, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach oraz przedstawiciele darczyńców. Gospodarzem uroczystości był komendant miejski PSP w Chorzowie, bryg. Janusz Gancarczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!