Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Integracji Społecznej w Bytomiu zostanie wyremontowane. Prace remontowe będą kosztować 6 mln zł. Są pieniądze z Unii Europejskiej

PSZ
Centrum Integracji Społecznej przy ul. Karola Miarki 10 odzyska dawny blask dzięki unijnym pieniądzom
Centrum Integracji Społecznej przy ul. Karola Miarki 10 odzyska dawny blask dzięki unijnym pieniądzom Fot. UM Bytom/Wizualizacja
Remont Centrum Integracji Społecznej przy ul. Karola Miarki 10 będzie kosztować sześć milionów złotych. Funkcjonalistyczna perełka Bytomia odzyska dawny blask dzięki unijnym pieniądzom.

Centrum Integracji Społecznej w Bytomiu po remoncie wartym 6 milionów złotych ma być nowoczesnym centrum na miarę potrzeb Bytomia - tak przynajmniej zapowiada prezydent miasta - Damian Bartyla. - Śmiało można stwierdzić, że to będzie bardzo nowoczesne centrum na miarę potrzeb Bytomia, które wymagają instytucji na najwyższym poziomie - podkreśla.

Centrum zajmuje się pomaganiem w zdobyciu nowych zawodów i powrotem na rynek pracy. Wspiera również działania dotyczące aktywizacji bezrobotnych osób bezdomnych, uzależnionych od alkoholu bądź narkotyków, osobom chorym psychicznie czy długotrwale bezrobotnym. Te cele będą realizowane również w nowowyremontowanym budynku, który ma być gotowy w marcu 2019 roku.

Bytom: Komenda Miejska Policji już po remoncie [ZDJĘCIA]

- Będziemy pracować z ludźmi wymagającymi interwencji, którym trzeba pomóc i którzy chcą tej pomocy - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM.- To złożony proces, bo pomocy wymagają nie tylko ludzie oddaleni od rynku pracy, ale także ich rodziny. To wyzwanie przede wszystkim dla psychologów i doradców zawodowych, którzy muszą przekonać podopiecznych, że warto nauczyć się polegać na sobie i nie korzystać z pomocy opieki społecznej - dodaje.

Klienci CIS będę zdobywać umiejętności m.in. w obsłudze komputera, nabędą też doświadczeń w pracowniach zawodowych: fryzjerskiej, krawieckiej czy gastronomicznej. To, czego się nauczą, będzie wykorzystywane w praktyce - na przykład uczestnicy warsztatów gastronomicznych będą przygotowywać posiłki dla mieszkańców noclegowni w ramach programu dożywiania.

Zanim to nastąpi budynek musi przejść niezbędne prace remontowe. Projekt prac obejmuje remont dachu, elewacji, fundamentów, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji wewnętrznych, i pomieszczeń, a także dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przepisów przeciwpożarowych. Zagospodarowany będzie też teren wokół budynku, a wykonana w latach 70. nadbudowa segmentu części zachodniej zostanie zburzona.

Sam budynek został zaprojektowany przez Karla Kozlika i wybudowany w 1929 roku. To przykład budowli użyteczności publicznej, które nadawały kierunek rozwoju organizmu miejskiego, a także były stymulatorem tempa jego rozwoju. W latach 50-tych obiekt przystosowany był do potrzeb miejskiej poradni przeciwgruźliczej. Od 2015 roku mieści się tam siedziba Centrum Integracji Społecznej i (do marca 2018 mieściła się siedziba bytomskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia).

Z wyremontowanego i zaadaptowanego na potrzeby CIS budynku rocznie korzystać będzie 250 osób. Na czas remontu korzystają oni z pomieszczeń przy ul. Chłodnej 1 w Bytomiu.

Słup dymu nad Bytomiem w sobotnie popołudnie 7 kwietnia. . To płonęły podpalone trawy przy alei Jana Pawła II

Pożar traw w Bytomiu. Podpalacze nie próżnują, dziennie 5-6 ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera