MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum kongresowe nie powstanie szybko

Janusz Strzelczyk
Miejska Galeria Sztuki nie ma pieniędzy na konieczny generalny remont, bo miało ją wchłonąć centrum
Miejska Galeria Sztuki nie ma pieniędzy na konieczny generalny remont, bo miało ją wchłonąć centrum fot. Waldemar Deska
Oficjalnie jeszcze do urzędu miasta nie dotarła informacja , że spółka Centrum Development & Investements Polska nie zaangażuje się w budowę Centrum Kongresowo-Wystawienniczego Gaude Mater przy III Alei Najświętszej Maryi Panny, ale Anna Kniaginin z sekcji informacji spółki twierdzi, że CDI wycofała się z tego przedsięwzięcia.

Winien jest przede wszystkim kryzys. Samo miasto pieniędzy na tę inwestycję nie ma. Na własne życzenie dotację unijną na centrum przeniosło na halę na Zawodziu.

Spółka Centrum Development & Investements Polska miała wyłączność na negocjacje w sprawie wspólnej z miastem inwestycji

Wiosną ub.r. w urzędzie miasta oznajmiono, że we wrześniu 2009 roku pod Jasną Górą ma rozpocząć się budowa Centrum Kongeresowo-Wystawienniczego Gaude Mater. Koszt całkowity inwestycji oszacowano na ponad 61 mln zł. Prawie połowę tej sumy władze miasta pozyskały z unijnego Programu Rozwoju Subregionu Północnego, który został zaakceptowany przez władze samorządowe powiatów częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego. I tę dotację przesunięto na halę sportową.

Miasto miało wnieść do spółki atrakcyjne tereny, a partner pieniądze. Ale kryzys finansowy pokrzyżował plany.

Centrum miało wchłonąć Miejską Galerię Sztuki, Muzeum Zdzisława Beksińskiego w MGS, Ośrodek Kultury Filmowej i część rozrywkowo-handlową z m.in. klubem muzycznym "Don Kichot" zlokalizowaną w budynkach dawnej Cepelii.

Te wszystkie obiekty znajdują się na działce należącej do miasta, więc kwestie gruntu gmina ma uregulowane.

Jak będzie wyglądało centrum i komu będzie służyło, nie wiadomo. I nie wiadomo co z Miejską Galerią Sztuki.

W budżecie na 2009 rok nie ma pieniędzy na generalny remont MGS. A taki jest niezbędny, żeby galeria mogła funkcjonować. Galeria już przed trzema laty wypadła z Wieloletniego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ma sobie radzić sama. W 2004 r. miasto wyremontowało Muzeum Beksińskiego za 1,3 mln zł, ale kolejny remont nie jest planowany.

Za bieżące naprawy i utrzymanie odpowiada Miejska Galeria Sztuki. MGS nie ma w planach wieloletnich, bo miała znaleźć się w centrum kongresowym. W stare budynki nie warto więc było inwestować. Ale teraz, gdy przyszłość centrum jest niepewna, galeria jest fizycznie zagrożona. Po obfitych opadach deszczu piwnice są zalewane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni