Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauk Stosowanych powstanie w Chorzowie. Kamień węgielny wmurowany [WIDEO + ZDJĘCIA]

KR
Centrum Nauk Stosowanych w Chorzowie to drugi etap budowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, które powstało niemal trzy lata temu w Chorzowie na byłych wojskowych terenach, w pobliżu Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Centrum Nauk Stosowanych w Chorzowie to drugi etap budowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, które powstało niemal trzy lata temu w Chorzowie na byłych wojskowych terenach, w pobliżu Wojskowej Komendy Uzupełnień. Kamila Rożnowska
57 pracowni dydaktycznych, 10 nowych sal wykładowych, prawie 600 stanowisk komputerowych i ok. 5 tys. m kw. nowej powierzchni dydaktycznej - to Centrum Nauk Stosowanych, którego budowa trwa przy Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

Centrum Nauk Stosowanych w Chorzowie to drugi etap budowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, które powstało niemal trzy lata temu w Chorzowie na byłych wojskowych terenach, w pobliżu Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Budowa nowego wydziału ma zostać sfinalizowana do końca tego roku i ma pochłonąć ok. 36 mln zł. Jest to projekt współfinansowany z funduszy unijnych.

W tym czasie powstanie dwusegmentowy budynek, który będzie składał się z części dydaktyczno - laboratoryjnej i komunikacyjnej o łącznej powierzchni ok. 5 tys. m kw. W nowopowstającym Centrum znajdzie się 57 pracowni dydaktycznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę, 10 sal wykładowych, prawie 600 stanowisk komputerowych.

Ale nowy wydział przy ŚMCEiBI to także nowe kierunki i specjalności dla studentów. Wśród nich nie zabraknie m.in. fizyki technicznej czy informatyki stosowanej. A w ramach inżynierii materiałowej, studenci będą mogli uczyć się także na specjalności materiały funkcjonalne czy recykling materiałów inżynierskich. Poza tym będzie także możliwość studiowania inżynierii materiałowej w języku angielskim. – To opcja zarówno dla naszych studentów, którzy chcieliby pracować za zagranicą i dla obcokrajowców, którzy chcieliby do nas przyjechać na studia - mówi prof. Danuta Stróż, dziekan Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach.

Prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego podkreślał dzisiaj, że ŚMCEiBI ma za zadanie rozwijać współpracę w tzw. "złotym trójkącie", w którego skład wchodzi obszar nauki, gospodarki i samorządu. -W tej współpracy powinno stworzyć się odpowiednie warunki do zdynamizowania działalności uczelni, ośrodków gospodarczych i samorządów - dodaje rektor UŚ.

Przypomniał także o projektach, które w ŚMCEiBI są realizowane. To m.in. rozwijanie metody fotodynamicznej, która w połączeniu z nanotechnologią pozwala na wczesne wykrycie komórek nowotworowych i ich neutralizowanie. Poza tym chemicy ze ŚMCEiBI współpracują z przemysłem lotniczym i wspólnie opracowują nową recepturę środków, które mogłyby pomóc w szybszym odladzaniu samolotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty