Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe w Zabrzu – praca wre na terenie dawnej „Belki”. Zmienia się również Rokitnica. Jak przebiega budowa?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum Przesiadkowe przy ul. Goethego w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Przesiadkowe przy ul. Goethego w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
W Zabrzu trwają prace nad dwoma nowoczesnymi centrami przesiadkowymi. Pierwsze powstaje przy ul. Goethego, drugie – w Rokitnicy. Po starych zabudowaniach „zdobiących” zabrzańską „Belkę” od dawna nie ma już śladu, a potężny nowy obiekt rośnie w oczach. - W bieżącym tygodniu rozpoczęto również szalowanie kolejnego stropu – informuje Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Centrum przesiadkowe na ul. Goethego w Zabrzu – trwają prace budowlane

Na terenie starego dworca autobusowego przy ul. Goethego w Zabrzu powstaje nowoczesne centrum przesiadkowe. To jedna z dwóch inwestycji, które powstaną w ramach obszernego projektu. Drugi obiekt zostanie wybudowany w Rokitnicy przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia.

- W pierwszej lokalizacji przewidziano budowę obiektu o powierzchni ok. 10,4 tys. mkw. z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem oraz poczekalnią i usługami towarzyszącymi – informuje Urząd Miasta Zabrze.

Ponadto plany powstających centrów przewidują możliwość ładowania pojazdów elektrycznych oraz infrastrukturę towarzyszącą, na którą złożą się biletomaty, tablice informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu.

Jak informuje Dawid Wowra, rzecznik zabrzańskiego Urzędu Miasta, pierwszym etapem prac przy ul. Goethego było utwardzenie terenu. Urządzenie zwane palownicą wykonało ok. 700 otworów o głębokości od 6 do 11 metrów, które zostały później wypełnione betonem. Te działania nie były wcześniej zaplanowane. Związane były z innym, niż wynikało z projektu poziomem wód gruntowych w miejscu inwestycji. Celem palowania terenu było wzmocnienie podłoża, aby później móc na nim bezpiecznie osadzić ogromny budynek centrum przesiadkowego.

Te utrudnienia nie przeszkodziły w pracach. Na budowie Centrum Przesiadkowego przy ul. Goethego kontynuowane jest wznoszenie konstrukcji żelbetowej budynku.

- Trwają przygotowania do betonowania ostatniej sekcji stropu nad parterem. Jednocześnie wznoszone są elementy konstrukcyjne piętra pierwszego, a w bieżącym tygodniu rozpoczęto również szalowanie kolejnego stropu – wylicza rzecznik.

Dawid Wowra dodaje, że obecnie trwają prace związane z makroniwelacją, czyli wyrównaniem powierzchni terenu wokół wznoszonego budynku.

- W najbliższych tygodniach, gdy pojawią się sprzyjające warunki pogodowe, wznowione zostaną również roboty drogowe w ciągu ul. Goethego – informuje rzecznik.

Powstający budynek będzie miał docelowo cztery kondygnacje.

- Na pierwszej znajdą się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie znajdą się miejsca parkingowe. Będzie ich 140. Na samej górze powstanie ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport – mówi rzecznik UM Zabrze.

Na wcześniejszym etapie prac przy infrastrukturze drogowej sąsiadującej z dworcem i powstającym obiektem, przełożono instalacje gazowe, wodne, elektryczne i gazowe. Było to konieczne, by móc wybudować w tym miejscu nową infrastrukturę.

W związku z trwającymi pracami budowlanymi w okolicach ul. Goethego cały czas występują utrudnienia w ruchu drogowym, które prędko się nie skończą. Zgodnie z planem Centrum Przesiadkowe w Zabrzu ma zostać ukończone w drugim kwartale 2023 roku. Nieprzewidziane prace na początku inwestycji nie powinny spowodować przesunięcia terminu.

- Robimy wszystko, aby termin realizacji nie został zmieniony, współpraca z wykonawcą przebiega dobrze – zapewnia Dawid Wowra.

Centrum Przesiadkowe w Rokitnicy – trwają prace ziemne

Jak informuje rzecznik zabrzańskiego urzędu, równolegle do budowy przy ul. Goethego, trwają prace nad przebudową sieci na terenie powstającego Centrum Przesiadkowym w Rokitnicy. Obejmują kanalizację deszczową, instalację sanitarną, wodociąg wraz z magistralą wodociągową oraz przekładkę sieci gazowych.

- Roboty prowadzone są równolegle na przyległych do terenu budowy ulicach Żniwiarzy, Miczurina i Krakowskiej, gdzie prowadzone są roboty związane z przejściem nowymi gazociągami przez ciągu drogowe – relacjonuje Dawid Wowra.

Przekazuje ponadto, że zaawansowanie robót związanych z przebudową sieci pozwoliło na rozpoczęcie wymiany gruntu na terenie CP. Prowadzone są wykopy, które mają na celu usunięcie nasypów niebudowlanych.

- W najbliższych tygodniach wykopy zostaną zasypane i zagęszczone, aby stworzyć platformę roboczą dla poruszania się sprzętu ciężkiego - palownicy. Rozpoczną się wówczas prace związane z posadowieniem - wykonaniem pali pod konstrukcję nowego Centrum Przesiadkowego – informuje rzecznik.

Po wykonaniu palowania terenu, wykonawca przystąpi do realizacji pierwszych robót żelbetowych. Powstaną oczepy, ławy fundamentów i ścian żelbetowych nowej konstrukcji.

Obiekt, który powstanie w Rokitnicy będzie miał 276 mkw powierzchni. Zaplanowano tu budowę otwartych peronów i parkingu zewnętrznego. Budynek zmieści również poczekalnię i drobne punkty usługowe.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera