MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Przesiadkowe w Żorach i muzeum open air w Cieszynie z nagrodą Architektura XXL w kategorii kubatura i przestrzeń publiczna

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Centrum Przesiadkowe Żory
Centrum Przesiadkowe Żory Arc. organizatorów
Dwa obiekty z woj. śląskiego nagrodzone za świetną architekturę w plebiscycie Architektura XXL. O centrum przesiadkowym w Żorach architekci napisali: bardzo dobra architektura w małym miasteczku, wyważone proporcje budynku, lekkość, otwartość na mieszkańców i nowoczesność. A o plenerowym Muzeum na granicy czyli Open Air Museum w Cieszynie, że to nieszablonowe połączenie formy z funkcją wypoczynku, rozpoznawalna przestrzeń. Żory dostały nagrodę w kategorii kubatura, a Cieszyn - przestrzeń publiczna. Wręczono je w czerwcu 2020.

To już Europa! - mówili o swoim nowym centrum przesiadkowym żorzanie. Powstało na miejscu dawnego dworca autobusowego przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Zostało oddane do użytku 1 września 2019 i od razu zyskało miano jednej z piękniejszych wizytówek miasta. Słusznie, bo w czerwcu 2020 okazało się, że to jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce. Centrum Przesiadkowe w Żorach pracowni Laboratorium Architektury dostało nagrodę jury Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii "kubatura".

W tym samym konkursie - Architektura XXL 2019 w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w Polsce wygrało Muzeum na granicy czyli Open Air Museum w Cieszynie, którego autorem jest RS+ Robert Skitek.

Po raz kolejny okazuje się, że śląska architektura nie ma sobie równych w kraju.

Architektura XXL. Oto informacja organizatorów o konkursie i zwycięzcach:

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019. Podczas transmisji live zaprezentowano laureatów konkursu. Nagrodę główną Grand Prix zdobył dom Green Line na Warmii zaprojektowany przez pracownię Mobius Architekci. Uczestnicy Gali online mieli okazję posłuchać ciekawych prezentacji Ani Cymer oraz Przemysława Olczyka a także Partnerów plebiscytu - firm Bauder, Ratchscheck Schiefer oraz Aluprof.

W każdej z kategorii konkursowych:

  • kubatura,
  • wnętrze
  • krajobraz,

swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci.

Są to wyróżnienia równoległe, jedne wręczane przez grono architektów i dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów.

Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili Kompleks Calisia One w Kaliszu, projektu biura MODOarchitektura. Konkursowe jury z kolei w tej kategorii swoją nagrodę przyznało Centrum przesiadkowemu Żory, które powstało w pracowni Laboratorium Architektury. Uhonorowana została bardzo dobra architekturę w małym miasteczku, wyważone proporcje budynku, lekkość, otwartość na mieszkańców i nowoczesność.

Musisz to wiedzieć

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili dom ramowy biura Awinci Architects. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać domowi Green Line na Warmii projektu Mobius Architekci. Jak uzasadniają, budynek z szacunkiem odnosi się do zastanego kontekstu, który w tym miejscu tworzy naturalny pejzaż Warmii. Projekt umiejętnie eksponuje architektoniczne walory tam gdzie to jest możliwe, pozostając zarazem powściągliwym i nienachalnym w kontekście zielonych pól i lasów. Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrał Akademik LivinnX w Krakowie autorstwa dwóch pracowni Make It Your oraz IMB Asymetria. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło wnętrze Cukierni Lukullus w Warszawie, które jest dziełem Aleksandry Wasilkowskiej doceniając znakomicie wyważoną fuzję form, kolorów i materiałów, użytych z dużą łatwością i świadomością.

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom było męski mieszkania w Poznaniu, dzieło pracowni projektowej Mandalinci Studio. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym, gdzie umiejętnie połączono surowość betonu, industrialne detale (oprawy) oraz naturalne drewno nadając wnętrzom elegancji jest eleganckie wnętrze domu z industrialną nutą zaprojektowane przez Anna Thurow Architektura Wnętrz.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest w plebiscytach niedoceniany. Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużyły zielone przystanki w Białymstoku.

Zobacz i zapamiętaj

W opinii jury za nieszablonowe połączenie formy z funkcją wypoczynku, gdzie obce formy nie dominują w krajobrazie, a wręcz przeciwnie – podkreślają jego naturalność i powodują, że przestrzeń jest rozpoznawalna, najbardziej wyróżniało się Muzeum na granicy czyli Open Air Museum w Cieszynie, którego autorem jest RS+ Robert Skitek.

Wśród ogrodów prywatnych nagrodę publiczności odebrała pracownia Ogrody Strumyk za niekończący się ogród w Zapceniu, głosami jury, za bardzo dobrze wyważony projekt, w którym architektura i zieleń idealnie się dopełniają, wzajemnie podkreślając swoje walory, nagrodę otrzymał nowoczesny ogród z elementem wodnym w Łodzi, dzieło pracowni Plantum.

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 jury, w skład którego wchodziło ponad 60 architektów, przyznało także nagrodę Grand Prix dla najlepszego obiektu, zrealizowanego w Polsce w ostatnim roku. Za piękne wpisanie w krajobraz, czytelną ideę projektu, konsekwentnie zrealizowaną w każdym detalu oraz „atrium” utworzone w połowie z bryły domu, a w połowie z opadającej skarpy, ten prestiżowy tytuł otrzymał domu Green Line na Warmii, autorstwa pracowni Mobius Architekci.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera