Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Sterowania Ruchem powstało 5 lat temu. Gliwice miały pierwsze tego typu rozwiązanie w całej Polsce

Marlena Polok-Kin
Nowe elektroniczne tablice w Gliwicach zamontowano m.in. przy ulicy Zwycięstwa
Nowe elektroniczne tablice w Gliwicach zamontowano m.in. przy ulicy Zwycięstwa Marlena Polok-Kin
Inteligentny system sterowania ulicznym ruchem w Gliwicach właśnie wszedł w drugi etap wart 30 mln zł. Centrum Sterowania Ruchem, które działa w Gliwicach od 5 lat, obejmuje wszystkie 72 skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, kontroluje gliwicki odcinek DK88 oraz tutejszy fragment DTŚ wraz z tunelem.

Dane ze skrzyżowań są uzupełniane informacjami z ponad 30 punktów pomiaru ruchu w mieście i trafiają do systemu. Teraz montowane są kolejne elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc parkingowych w danym rejonie i znaki zmiennej treści pokazujące aktualną sytuację drogową.

W ramach projektu „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych” na gliwickich ulicach zamontowano 17 elektronicznych tablic, wchodzących w skład systemu identyfikacji wolnych miejsc parkingowych.

- Nowe tablice stanęły w centrum Gliwic, m.in. przy ul. Zwycięstwa, Dolnych Wałów, Dworcowej, Kłodnickiej, Barlickiego. Powinny zostać uruchomione w IV kwartale tego roku. Łącznie w mieście jest więc obecnie #20 takich tablic informacyjnych - informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM. Obecnie na miejscach parkingowych w strefie płatnego parkowania dobiega końca montaż czujników, które będą wysyłały do systemu informację, czy miejsce jest wolne, czy zajęte, a ta trafi na świetlną tablicę.
Rozbudowa systemu obejmuje także m.in. nadanie priorytetu przejazdu dla pojazdów komunikacji zbiorowej czy służb ratowniczych. Wjeżdżający na skrzyżowanie pojazd uprzywilejowany, z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, spowoduje zapalenie się światła czerwonego na wszystkich wlotach, co zapewni bezkolizyjny przejazd przez skrzyżowanie. Będzie to dotyczyło wyłącznie tych autobusów, które będą wjeżdżały na skrzyżowanie spóźnione w stosunku do rozkładu jazdy.
Udogodnieniem będzie również m.in. powstająca w ramach tego projektu aplikacja, w której oznaczone zostaną między innymi: czasy przejazdu przez miasto, co pozwoli wybrać dogodną dla siebie trasę, oraz aktualne utrudnienia występujące na gliwickich drogach, a także trasa i lokalizacje autobusów w mieście w czasie rzeczywistym. Instalowane są też znaki zmiennej treści informujące o sytuacji drogowej. Pojawią się przy DK88. Tam i na DTŚ drogowcy montują też kamery i wyposażenie elektronicznego systemu ważenia pojazdów. Projekt o wartości 30 mln zł realizowany przez ZDM dostał 25,5 mln z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo