Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny jabłek w Katowicach poszybowały w górę! Prawie 8 zł za kilogram. Bardzo drogie są też jagody

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ceny owoców w Katowicach. Ale te jabłka są drogie!Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ceny owoców w Katowicach. Ale te jabłka są drogie!Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Astronomiczne ceny jabłek! Za kilogram jabłek zapłacimy nawet 7,90 czy 8,90 zł. Takie ceny jabłek były m.in. centrum Katowic czy w katowickim Józefowcu. Wysokie ceny jabłek są w warzywniakach, na targowiskach czy w znanych dyskontach spożywczych. Drogie są także jagody, a z tego powodu więcej trzeba też zapłacić za jagodzianki.

Ceny jabłek poszybowały w górę

W połowie czerwca w sklepach i na targach można było się przekonać, jak drogie są dzisiaj jabłka. Za kilogram jabłek w Katowicach zapłacimy nawet 7,90. W jednym z warzywniaków w katowickim Józefowu również były jabłka po 7,90 zł/kg, a nawet po 8,90 zł/kg! Drogie są także jagody. W Katowicach na targowisku za kilogram jagód zapłacimy nawet 39 zł. Z tego powodu wzrosły ceny jagodzianek. W jednej z katowickich piekarni jagodzianka kosztowała nawet 3 zł.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z CENAMI

- Nie rozumiem tego, dlaczego że za importowane owoce płacę mnie niż za polskie jabłka. Już banany są tańsze niż jabłka! Ceny jabłek wzrosły w połowie czerwca. Teraz za kilogram jabłek, w zależności od gatunku, płacę ok. 7,00, 8,00 zł. A jeszcze niedawno płaciłam ok. 3,90 zł/kg - mówi nam pani Bożena, która robiła dzisiaj zakupy spożywcze w jednym ze znanych dyskontów.

Musisz to wiedzieć

Dlaczego jabłka są drogie ?
- Bo praktycznie już nie ma polskich jabłek - mówi Filip Puczyński, sadownik z Mstowa pod Częstochową. - U mnie w chłodni jabłka skończyły się już w kwietniu. Pozostały resztki, ale to nie jest normalnie, gdy zwykle jabłek wystarcza ze zbiorów poprzedniego roku do następnych zbiorów. Ponadto wzrósł popyt na jabłka gdy wybuchła pandemia koronawirusa. To razem : mniej jabłek i większy popyt daje wzrost cen. A jabłek było mniej, bo słabe były zbiory w ubiegłym roku. Najpierw przymrozki zrobiły spustoszenie w sadach a potem swoje dołożyła susza. Nie padało do września. Jeśli w 2018 roku zbiory były na poziomie 130 proc. przeciętnych zbiorów, to w 2010 na poziomie 40 proc. W tym roku powinno być lepiej bo jest deszcz. Ale nie będzie rekordowych zbiorów. Powodem są przymrozki wiosenne. W niektórych sadach nie mam jabłek - mówi sadownik z Mstowa.
Sprawdzamy ceny hurtowe jabłek na polskim rynku w tym tygodniu 15.06-25.06. Są to średnie tygodniowe ceny producenta wybranych owoców w woj. mazowieckim. Jak czytamy w biuletynie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za kilogram jabłek Golden delicious, Shampion oraz za Jonagold i Jonagored trzeba było zapłacić 4,20 zł/kg. Średnie ceny jabłek na rynkach hurtowych idą w górę. W maju wynosiły one mniej niż 4 zł - oscylowały w okolicach 3,70 zł/kg.

Wzrost cen żywności w maju 2020 był nadal wysoki

W analizach GUS dotyczących sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w maju 2020 czytamy w rozdziale dotyczącym rolnictwa, że "warunki agrometeorologiczne w maju br. były na ogół niekorzystne dla rolnictwa. Występujące w ciągu miesiąca chłodne dni niekorzystnie wpłynęły na tempo wzrostu i rozwoju roślin. W drugiej dekadzie miesiąca w niektórych rejonach przymrozki spowodowały uszkodzenia części upraw, a także kwitnących drzew, krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych. Opady deszczu poprawiły stan uwilgotnienia gleby, jednak zmienne warunki termiczne (na ogół zimne noce) nadal spowalniały wegetację upraw".

Zobacz koniecznie

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w maju 2020 roku wzrost cen żywności w skali roku był nadal wysoki (6,5 proc.), ale wolniejszy niż w kwietniu tego roku. Napoje bezalkoholowe podrożały o 2,7 proc.Nadal wyraźnie więcej niż przed rokiem konsumenci płacili m.in. za owoce – przeciętnie o 27,9 proc. (w tym za jabłka – ponad 2-krotnie więcej oraz za owoce cytrusowe – o 27,8proc.).

Utrzymał się znaczny wzrost cen pieczywa (wyniósł 8,9 proc.), ryżu (7,8 proc.), cukru (7,5 proc.), mąki (5,7 proc.) oraz kasz i ziaren zbóż (5,3 proc.). Droższe były także makarony i produkty makaronowe (o 4,5 proc.), ryby i owoce morza (o 4,1 proc.) oraz warzywa (o 2,2 proc.).

Ceny owoców w Katowicach. Ale te jabłka są drogie!Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ceny jabłek w Katowicach poszybowały w górę! Prawie 8 zł za ...

Ceny mięsa wzrosły w skali roku w mniejszym stopniu niż w kwietniu – przeciętnie o 7,1 proc. (w tym podrożały wędliny – o 11,3 proc., mięso wieprzowe – o 6,5 proc. i mięso wołowe – o 1,9 proc., a potaniało mięso drobiowe – o 3,7 proc.). Więcej niż przed rokiem płacono również za artykuły z grupy „mleko sery i jaja” – przeciętnie o 3,8 proc. (w tym mleko podrożało o 7,6 proc., śmietana – o 4,5 proc., jogurty – o 3,4 proc., sery i twarogi – o 3,1 proc. oraz jaja – o 1,1 proc.).

Odnotowano spadek cen olejów i tłuszczów przeciętnie 0,7 proc. (w tym ceny masła były niższe niż przed rokiem o 4,2%).

W 2019 roku w woj. śląskim najwięcej zebrano jabłek

Jak podaje Urząd Statystyczny w Katowicach ogólna powierzchnia gruntów w gospodarstwach rolnych w województwie śląskim w czerwcu 2019 r. wyniosła 404,7 tys. ha i w odniesieniu do czerwca 2018 r. obniżyła się o 18,2 tys. ha, tj. o 4,3 proc.. W gospodarstwach indywidualnych znajdowało się 378,1 tys. ha gruntów, tj. 93,4% ogólnej powierzchni gruntów w gospodarstwach rolnych.

Zbiory owoców z drzew w województwie śląskim w 2019 r. wyniosły 6,1 tys. ton i w porównaniu z poprzednim rokiem były mniejsze o 49,3 proc.. Wśród gatunków z tej grupy najwięcej zebrano jabłek – 4,3 tys. ton, co stanowiło 70,5 proc. produkcji owoców z drzew w województwie. Udział województwa śląskiego w krajowych zbiorach owoców z drzew wyniósł 0,2 proc.

Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w województwie śląskim w 2019 r. osiągnęły poziom 3,0 tys. ton i w skali roku zmniejszyły się o 4,7 proc.. Wśród gatunków z tej grupy najwięcej zebrano truskawek i poziomek gruntowych (2,3 tys. ton). Udział województwa śląskiego w krajowych zbiorach owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych wyniósł 0,6 proc.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera