Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny węgla w miastach województwa śląskiego. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za surowiec w ramach jego dystrybucji przez samorządy

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Jakie są ceny węgla dystrybuowanego przez samorządy w śląskich miastach? Sprawdź w galerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jakie są ceny węgla dystrybuowanego przez samorządy w śląskich miastach? Sprawdź w galerii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
Ceny węgla dystrybuowanego przez samorządy w miastach na terenie województwa śląskiego są zróżnicowane, co jest efektem między innymi wyboru jednostek, oferujących sprzedaż surowca oraz jego kategorii. Wysokość opłaty za węgiel będzie też uzależniona od jego ilości, jaką wnioskodawca zamierza nabyć. Mieszkańcy miast, które włączyły się w dystrybucję tego surowca mogą składać wnioski o jego zakup na preferencyjnych warunkach. Takie rozwiązanie ma pomóc im w nabyciu węgla po niższej cenie, niż w prywatnych składach węglowych. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za surowiec w ramach jego dystrybucji przez samorządy miast i gmin w Śląskiem.

Spis treści

Węgiel na preferencyjnych warunkach także dla mieszkańców naszego regionu

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 listopada ustawą o dystrybucji węgla przez samorządy, wiele miast i gmin w województwie śląskim włączyło się w tę inicjatywę. Dzięki temu, wielu mieszkańców naszego regionu będzie miało możliwość nabycia węgla po preferencyjnych cenach. W związku z tym, z nowego rozwiązania skorzystają zarówno osoby z przyznanym dodatkiem węglowym, jak też te, które nie składały wniosku o jego uzyskanie, ale spełniają warunki do otrzymania takiego dofinansowania.

Każda zainteresowana osoba, która będzie ubiegała się o zakup węgla za pośrednictwem samorządu musi wypełnić oświadczenie, że ani ona, ani żaden z członków jej rodziny nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy 2022-2023 po cenie niższej niż 2000 złotych brutto za tonę.

Jeśli chodzi o ilość zakupionego węgla, to będzie ona ograniczona w 2022 roku maksymalnie do półtora tony surowca. Każdy z wnioskodawców może więc ubiegać się o nabycie węgla w ilości co najmniej półtorej tony – w przypadku, kiedy wniosek dotyczy zakupu do 31 grudnia 2022 roku – lub trzech ton – gdy chodzi o dokonanie transakcji od 1 stycznia 2023 roku.

Jest kilka możliwości złożenia wniosku o zakup węgla

W każdym z miast, które włączyły się w dystrybucję węgla przez samorządy istnieje kilka możliwości starania się o nabycie surowca. Jednym z nich jest przesłanie formularza w sposób elektroniczny za pośrednictwem ePUAP.

Ponadto, wydrukowane wzory wniosków zostaną też umieszczone w wytypowanych do przyjmowania dokumentów instytucjach, jak na przykład placówki Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu czy dziesięć punktów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, gdzie będzie je można wypełnić i przekazać pracownikom administracyjnym. W przypadku otrzymania przez wnioskodawcę decyzji pozytywnej w sprawie możliwości zakupu surowca, konieczne będzie dokonanie opłaty za nabycie węgla.

Ile kosztuje węgiel w poszczególnych miastach w województwie śląskim?

Ceny węgla dystrybuowanego przez samorządy w miastach i gminach na terenie naszego regionu są zróżnicowane, co jest efektem między innymi wyboru jednostek, oferujących sprzedaż surowca oraz jego kategorii. Wysokość opłaty za węgiel będzie też uzależniona od jego ilości, jaką wnioskodawca zamierza kupić.

Wśród miast oraz gmin, w których nasi dziennikarze zdobyli informacje związane z cenami nabycia surowca, na czele zestawienia znalazły się Katowice, Tychy, Chełm Śląski oraz gmina Łazy, gdzie koszty są najwyższe i wynoszą 2000 złotych za tonę węgla. W przypadku stolicy naszego województwa oraz Chełmu Śląskiego należy doliczyć do tej kwoty jeszcze cenę za transport zakupionego towaru. Najniższa cena węgla na naszej liście jest natomiast w Pszczynie, gdzie za tonę surowca mieszkańcy miasta zapłacą 1650 złotych plus transport. W większości miast i gmin koszty zakupu węgla wynoszą od 1800 do 1950 złotych.

W załączonej galerii prezentujemy ceny węgla dystrybuowanego przez samorządy w wybranych miastach oraz gminach na terenie województwa śląskiego. Dane, związane z kosztami nabycia surowca w naszym regionie zebrali dziennikarze Dziennika Zachodniego. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za surowiec, jaki można nabyć za pośrednictwem samorządów w Śląskiem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera