Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CEPiK: Autobusy szkolne pod nadzorem rodziców

Sławomir Cichy
Autobus szkolny
Autobus szkolny ARC
Już niedługo rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki szkolne będą mogli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców sprawdzić bez wychodzenia z domu czy autokar, który będzie wiózł ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu. CEPiK to również doskonałe narzędzie dla nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy natychmiast będą mogli zweryfikować zapewnienia przewoźnika związane z wiekiem i przeglądami technicznymi. Usługa na specjalnej stronie będzie nazywać się "Historia Autokaru".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych idzie za ciosem i chce obok publikacji w sieci danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dotyczących samochodów osobowych wcześniej uruchomić portal z danymi dotyczącymi autobusów i autokarów. Choć wydawało się, że system zacznie działać jeszcze przed najbliższymi feriami, teraz należy raczej spodziewać się że będzie gotowy przed wakacjami.

- Termin uruchomienia tej e-usługi zależy nie tylko od przyjętego harmonogramu prac projektowych, ale także od prac legislacyjnych. Prace te zakończą się nie wcześniej niż w maju 2014 r. - mówi rzecznik MSW Paweł Majcher.

Aby uzyskać informacje o autokarze trzeba będzie wpisać wyłącznie jego numer rejestracyjny. - Pobieranie danych online będzie bezpłatne, nie będzie też trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie tak jak dziś - zapewniają w ministerstwie.

Tylko w tym roku na terenie województwa śląskiego policjanci na wnioski rodziców i opiekunów przeprowadzili kilka tysięcy kontroli autokarów wyjeżdżających z dziećmi na wycieczki szkolne, kolonie i obozy. Zdarzały się też interwencje na wniosek pasażerów autobusów rejsowych, których zaniepokoił stan techniczny pojazdu albo trzeźwość kierowcy.

Z kolei Inspekcja Transportu Drogowego tylko we wrześniu, podczas ogólnopolskiej akcji, sprawdziła stan techniczny 850 gimbusów i autokarów wożących dzieci do szkoły. - Niestety, aż 106 było w złym stanie technicznym - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, dodając, że mandaty zapłaciło 60 kierowców.

Wśród najczęstszych usterek były m.in. braki w dokumentacji, niespełnienie wymogów niezbędnych do przewozu osób - np. brak szkolenia okresowego - czy nieprawidłowe oznakowanie pojazdu przewożącego dzieci. Optymizmem napawa fakt, że nie zatrzymano żadnego kierowcy pod wpływem alkoholu, co policjantom z drogówek w naszym regionie zdarzyło się kilkadziesiąt razy w ciągu mijającego roku. W tym był nawet przypadek ze Świętochłowic, gdzie w lipcu na trasę ruszył kierowca komunikacji miejskiej mający 0,6 promila alkoholu we krwi.

Już w przyszłym roku będzie wspomagać policję, ale też rodziców i pasażerów, stworzony przez MSW system "Bezpieczny Autokar".

- E-usługa "Historia Autokaru" skierowana jest przede wszystkim do osób, które wybierają się w podróż autokarem i chcą sprawdzić jego stan techniczny. Dzięki tej usłudze, rodzice wysyłający swoje dzieci na kolonie będą mogli, bez zbędnych formalności, łatwo sprawdzić, czy dany autokar spełnia wymogi bezpieczeństwa. Dlatego właśnie oferuje się możliwość sprawdzenia danych autokaru po wpisaniu w formularz on-line wyłącznie numeru rejestracyjnego pojazdu - mówi rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Paweł Majcher.
Informacja ministerstwa o wprowadzeniu nowej usługi dostępnej za pośrednictwem internetu zamiast uspokoić rodziców, przeciwnie, zaniepokoiła ich. Pytani przez nas o nowy pomysł urzędników rodzice przed szkołą nr 37 w Katowicach chcieli przede wszystkim wiedzieć, czy elektroniczny sytem, kiedy już wejdzie w życie, zastąpi dotychczasowe kontrole policji i ITD. - Informacja o stanie bezpieczeństwa autokaru z internetu nie zastąpi kontroli, jakiej dokonywali policjanci. Nowe opony na przeglądzie zawsze można zmienić, a w papierach będzie w porządku - argumentował jeden z ojców.

Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji, uspokaja, że bez względu na to, jakie systemy bezpieczeństwa wdroży za pośrednictwem internetu ministerstwo, zawsze będzie można poprosić policjantów o kontrolę autokaru przed wyjazdem.
- Takie działanie należy do naszej służby. Nie słyszałem, by miało się cokolwiek zmienić. Poza tym policjanci też mają dzieci i trudno mi sobie wyobrazić, że którykolwiek z nas mógłby podczas służby odmówić interwencji - uspokaja.

Dlatego nadal kontrole autokarów na wniosek rodziców, nauczycieli czy opiekunów będą prowadzone. W każdym mieście są wyznaczone do tego miejsca na parkingach. - W zgłoszeniu warto uwzględnić zapas czasowy na kontrolę, by nie opóźnić planowanej godziny odjazdu - przypomina Pytel.

Prace legislacyjne i programistyczne nad usługą "Historia Autokaru" są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Projektem zajmują się wspólnie MSW i Centralny Ośrodek Informatyki. COI jest wyspecjalizowaną agendą resortu ds. technologii internetowych.

Założeniem programu "Historia Autokaru" jest maksymalne uproszczenie dostępu do informacji nawet na pięć minut przed odjazdem.

Drugim projektem MSW i COI jest "Historia Pojazdu". Jego celem jest umieszczenie w inter-necie danych wszystkich aut osobowych zarejestrowanych w Polsce dostępnych dziś w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dostęp do bazy ma przede wszystkim ułatwić poznanie historii auta wystawionego na sprzedaż, którym zainteresowany jest kupiec. Aby skorzystać z danych takich jak: przebieg pojazdu, rok produkcji czy w przy-szłości historia serwisowa i wypadkowa, trzeba będzie dysponować nie tylko numerem rejestracyjnym, ale też VIN pojazdu i datą pierwszej rejestracji.

Gotowy jest system CBE, którego celem jest wymiana przez policję informacji o kierowcach popełniających wykroczenia i przestępstwa drogowe w Unii.


*Próbna matura 2014 z Operonem zakończona [ARKUSZE + ODPOWIEDZI + OPINIE]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Andrzejki 2013: Wróżby andrzejkowe i najlepsze imprezy w mieście [ZOBACZ]
*Wypadek w Jastrzębiu: Kierowca z Rybnika zabił 17-letnią Angelikę i uciekł [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!