Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka: tu cukrzycę leczy się na najwyższym światowym poziomie

aga
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka ARC
Wyróżnienie dla Kliniki Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Katowicki ośrodek otrzymał w tych dniach międzynarodowy certyfikat potwierdzający najwyższą jakość opieki nad dziećmi chorującymi na cukrzycę.

Centre of Reference for Pediatric Diabetes to renomowany certyfikat przyznawany przez grupę SWEET - Pediatric Diabetes Working To Create Centers Of Reference, International Diabetes Federation Europe (IDF-Europe) International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) ośrodkom, w których leczą się młodzi pacjenci diabetologiczni.

Certyfikat przyznawany jest w ramach projektu SWEET (Pediatric Diabetes Working To Create Centers Of Reference), zainicjowanego w 2008 przy wsparciu unijnego Programu Zdrowia Publicznego. Projekt SWEET ma na celu poprawę profilaktyki wtórnej, diagnostyki i kontroli cukrzycy typu 1 i 2 u dzieci i młodzieży. Jego misją jest, by poprzez wspieranie rozwoju ośrodków referencyjnych zmniejszać nierówności w dostępie do opieki nad dziećmi z cukrzycą, przy zachowaniu wysokiej jakości opieki oraz jej stałym podnoszeniu.

- To wielkiej wyróżnienie, zarówno dla Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM, jak i dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka – podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

– Certyfikat potwierdza wieloletnie doświadczenie połączone z wysoką jakością specjalistycznej opieki diabetologicznej w naszym ośrodku - dodaje prof. Przemysława Jarosz-Chobot. - Dla pacjentów, również tych z zagranicy, to sygnał, że w Katowicach małych pacjentów diabetologicznych leczymy na najwyższym światowym poziomie z pełną dostępnością do najnowocześniejszych technologii w cukrzycy. Certyfikat jest też wyrazem uznania pracy całego naszego zespołu – lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i edukatorów diabetologicznych.

Do inicjatywy SWEET przystąpiło już 64 ośrodków na całym świecie. O rosnącym znaczeniu projektu świadczy fakt, że kolejnych 65 placówek jest obecnie w trakcie ubiegania się o nadanie członkostwa. Katowice są drugim polskim ośrodkiem (po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym), który znalazł się w tym elitarnym gronie.

Dzięki zbiórce zorganizowanej przez IKEA Katowice do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiło 300 pluszaków

Mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka obdarow...

By uzyskać certyfikację, Klinika Diabetologii Dziecięcej SUM musiała przejść zewnętrzny audyt, podczas którego oceniane były m. in. procedury medyczne, kompetencje personelu oraz wyposażenie w sprzęt i aparaturę. Wśród wymogów niezbędnych do uzyskania certyfikacji jest też liczba minimum 150 pacjentów diabetologicznych leczących się w danej placówce, współpraca ze stowarzyszeniami pacjentów, możliwość leczenia pacjentów zagranicznych oraz prowadzenie programów edukacyjnych dla dzieci. Audyt certyfikacyjny przeprowadzany jest raz na dwa lata. Umożliwia placówkom poddawanym ocenie korygowanie i udoskonalanie jakości opieki nad pacjentami chorymi na cukrzycę. Z kolei publikowane dwa razy do roku raporty porównawcze wyników leczenia pozwalają na naukową wymianę doświadczeń, współpracę ośrodków diabetologicznych skupionych w SWEET oraz standaryzację schematów opieki.

Jak podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, otrzymanie certyfikatu to dowód uznania dla stosowanego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach holistycznego podejścia do pacjentów diabetologicznych.

Bajkoterapia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Bajkoterapia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowi...

- Zawiera ono w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu wiedzy na temat cukrzycy, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi i powszechnego zastosowania nowoczesnych technologii, a także pomoc w komponowaniu właściwego zdrowego żywienia. Edukacja i reedukacja zarządzania cukrzycą na naszym oddziale i poradni są prowadzone w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie – wyjaśnia prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

W ramach zintegrowanej opieki szpital wspiera pacjentów i ich rodziny organizacyjnie i prawnie. Od wielu lat organizuje też dzieciom chorym na cukrzycę wolny czas. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego szpitala co roku kilkudziesięciu podopiecznych Oddziału Diabetologii Dziecięcej I Pediatrii GCZD wyjeżdża na letni obóz do Holandii.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo