Chcą, żeby noszenie żywieckiego stroju mieszczańskiego wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego

JAK
Spotkanie Asysty ŻywieckiejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spotkanie Asysty ŻywieckiejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FOT. Antoni Szlagor/Facebook
Konsultacje w sprawie wpisania noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego odbyły się w Żywcu. Inicjatorzy akcji chcą, żeby w przyszłości tradycja ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Jako członek stowarzyszenia Asysta Żywiecka z całego serca wspieram chęć wpisania tradycji noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego. Dziś wspólnie z ponad 200 mieszkańcami Żywca i sąsiednich miejscowości zrobiliśmy olbrzymi krok w tym kierunku, zbierając podpisy pod wnioskiem. Nosząc żywiecki strój mieszczański czuję prawdziwą dumę, z podziwem przyglądam się też wielkiemu szacunkowi, jakim żywieckie rody od stuleci obdarzają ten strój i jego symbolikę. Możemy być z tego bardzo dumni! - stwierdził burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Żywieccy mieszczanie, zwani putoszami, ubrani w tradycyjne stroje, obecni są podczas najważniejszych wydarzeń w mieście, a także świąt państwowych i kościelnych. Obecni byli m.in. podczas wizyty królowej hiszpańskiej, Ignacego Mościckiego, Józefa Hallera, pielgrzymki Jana Pawła II oraz pogrzebu Marii Krystyny Habsburg.

Co roku można ich spotkać w Krakowie, idących z Wawelu na Skałkę w procesji ku czci św. Stanisława. Asysta Żywiecka, która ich zrzesza, pielgrzymuje także do Kalwarii Zebrzydowskiej na uroczystości maryjne w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak największą grupę osób w tradycyjnych strojach mieszczańskich można podziwiać podczas procesji kończącej oktawę Bożego Ciała.

Nie przegap

Żywiec to jedyne miasto w Polsce, w którym zachowała się tradycja noszenia mieszczańskiego stroju. Szczególnie okazale - niczym z bajki - wygląda strój kobiecy. Stał się taki w XIX wieku, kiedy to tutejsze mieszczki przyozdobiły swój strój w niepowtarzalny sposób. W takiej formy znamy go do dziś. Najcenniejszym dodatkiem stroju kobiecego stały się hafty, które znalazły się na tiulowych krezach, chustach, krzyżówkach, łoktuszach, fartuchach i chusteczkach. Cały strój potrafi ważyć nawet 12 kg! Przy ubieraniu niezbędna jest pomoc drugiej osoby. Wszystko trwa kilkadziesiąt minut.

STRÓJ ŻYWIECKIEJ MIESZCZKI. CZYTAJ WIĘCEJ

Podczas konsultacji zaprezentowany został film „Asysta Żywiecka" w reżyserii Lucjusza Cykarskiego. Później odbył się wykład Agaty Muchy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa OT w Katowicach pod tytułem „Niematerialne dziedzictwo kulturowe - idea, identyfikacja, ochrona". Następnie Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu, mówiła o "Żywej tradycji żywieckiego stroju mieszczańskiego. Na zakończenie wybrano przedstawiciela, który podpisał wniosek o wpisanie tradycji noszenia stroju na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie