MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy tańszego prądu i czystego powietrza. Polacy są za rozwojem lądowych farm wiatrowych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na początku lipca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który ma na celu odblokowanie inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe.
Na początku lipca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który ma na celu odblokowanie inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Za prąd zapłacimy więcej. Najwięksi dostawcy energii złożyli w URE nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia. Okazuje się, że blisko 8 na 10 Polaków opowiada się za rozwojem lądowych elektrowni wiatrowych w kraju. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o tańszy prąd oraz czyste powietrze.

Z najnowszego badania Social Changes wynika, że poparcie dla rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych w Polsce sięga 81 proc. Wśród największych korzyści wynikających z rozwoju inwestycji wiatrowych na lądzie Polacy wskazują:

  • czyste powietrze (66 proc.),
  • tańszy prąd ( 66 proc.),
  • niezależność energetyczną (59 proc.).

Ponadto ankietowani wskazali na nowe miejsca pracy (25 proc.), bezpieczeństwo (25 proc.), rozwój polskich firm (22 proc.) i wpływy do budżetu dla gmin (22 proc.).

Liberalizacja ustawy wiatrakowej

Rada Ministrów, 5 lipca 2022 r., przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który ma na celu odblokowanie inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe. W myśl nowelizacji to samorządy będą określać lokalizację nowych elektrowni na lądzie. Przy społecznej akceptacji będzie można określić inną odległość niż wynikającą z zasady 10H, choć nie mniejszą niż 500 metrów od zabudowań.

Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych popiera zniesienie zasady 10H, przyjęte przez rząd. Poparcie dla samodzielności gmin w uchwalaniu odległości turbin od zabudowań popierać ma 3/5 ankietowanych.

– Polacy dostrzegają potrzebę rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i mają świadomość płynących z tego korzyści – zauważa Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Ekspert dodaje, że zgodnie z szacunkami, dzięki tej zmianie moc zainstalowana z nowych, lądowych farm wiatrowych do 2030 r. wyniesie około 13 GW, czyli łącznie moc z wiatru wzrośnie do ok. 20 GW .

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Ile oszczędzamy na energii z wiatru?

Przedstawiciele PSEW wskazują, że w tym zakresie potencjał Polska ma olbrzymi, a korzyści jeszcze większe. Ich zdaniem "Ustawa 10H" może odblokować potencjał lądowej energetyki wiatrowej na terenie całego kraju – do 2030 r. powstać może nawet 10 GW nowych mocy, w zależności od przyjętego scenariusza rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni