Chcesz dobrze pisać? Warsztaty dla młodych dziennikarzy są dla ciebie

Redakcja
Udostępnij:
Pasjonatów, amatorów dziennikarstwa i twórców treści związanych z kulturą zapraszamy do aktywnego udziału w projekcie „Co się komu” organizowanym przez Fundację Giesche.

Projekt jest współfinansowany z budżetu miasta Katowice, a udział w nim jest bezpłatny. Projekt ma kształt trzydniowych warsztatów, na które zostanie zaproszonych 15 uczestników.

Harmonogram warsztatów:

  1. 13 sierpnia o godzinie 10.00 w siedzibie Fundacji Giesche, przy ul. Porcelanowej 23 w Katowicach
  2. 18 sierpnia o godzinie 10.00 w siedzibie Polskiego Radia Katowice przy ul. Ligonia 29
  3. 20 sierpnia o godzinie 10.00 w siedzibie Fundacji Giesche, przy ul. Porcelanowej 23 w Katowicach

Projekt z uwagi na nasycenie regionu teatrami, a co za tym idzie dziełami nad którymi uczestnicy mogą pracować, skupia się na krytyce teatralnej. Jest adresowany do osób publikujących w ramach portali społecznościowych oraz mediów dystrybuowanych bezpłatnie w miastach aglomeracji. Jego priorytetem jest przekazanie wiedzy merytorycznej oraz praktyczna nauka poprawnego, efektywnego i twórczego pisania recenzji sztuk teatralnych. Chodzi o stosowanie konstruktywnej krytyki opartej na głębszej analizie.

Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez dziennikarkę Mariannę Durczok przeanalizują jak powstaje dobra recenzja teatralna na przykładzie realizacji Teatru TV „Świeczka Zgasła” Aleksandra Fredry.

To prosta, a zarazem intrygująca i ciekawa historia o dwojgu podróżnych, którzy zrządzeniem losu zmuszeni są spędzić nocleg w leśnej chacie. Rozpoczynają pełną ripost i skrzącego dowcipu konwersację i komedię omyłek. W rozmowie odsłaniają swoje przywary, uprzedzenia wobec płci, obnażają charaktery i głęboko skrywane słabości. Pod osłoną nocy, na kilku metrach kwadratowych, rozgrywa się pozytywna w wymowie szermierka słowna, której Fredro był mistrzem i co słychać w prozatorskich dialogach. To pouczająca lekcja optymizmu, grzeczności i wiary, że w pozornie niesprzyjających okolicznościach może kryć się szczęśliwa odmiana losu. Sztuka napisana ok. 1860 roku, po raz pierwszy została wystawiona 14 lutego 1877 roku w teatrze lwowskim, w rok po śmierci Fredry. W reżyserii Jerzego Stuhra powstała w ramach jubileuszu 60-lecia istnienia Teatru TV i emitowana była na żywo. W rolach głównych obsadzono Agnieszkę Radzikowską i Macieja Stuhra.

Kolejnym etapem projektu są warsztaty radiowe, które odbędą się w siedzibie Polskiego Radia Katowice przy ul. Ligonia 29 i poprowadzi je Kierownik Redakcji Kultury Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska. Uczestnicy po uprzednim obejrzeniu w siedzibie Fundacji spektaklu „Świeczka zgasła” będą mogli wymienić się opiniami i indywidualnymi spostrzeżeniami na temat sztuki, a następnie napisać recenzję. Wnikliwie przeanalizują poszczególne elementy sztuki tj. aktorstwo, reżyseria, scenografia, światło i dźwięk, oraz porównają z innymi przedstawieniami widzianymi w „żywym teatrze” i w teatrze telewizji. Odsłuchają także wyemitowane w programie Więcej Kultury Proszę! profesjonalne recenzje radiowe innych spektakli, a następnie wspólnie napiszą recenzję, dyskutując i broniąc własnej interpretacji. Gotowy tekst zostanie odczytany w studiu radiowym – dla wielu uczestników będzie to pierwsze i niezapomniane spotkanie z mikrofonem. Efekt pracy zostanie nagrany na płyty, aby każdy mógł zabrać ze sobą to co stworzył na warsztatach.

Trzecim etapem będą warsztaty prowadzone przez byłą redaktor naczelną Dziennika Zachodniego Elżbietę Kazibut-Twórz, która przygotuje uczestników do prasowego przekazu informacji na temat kultury. Przeprowadzenie analizy tekstu z uczestnikami w układzie dobra informacja, następnie część oceniająca, aż do podsumowania. Wszystko świadomie zebrane w całość.

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ
Osoba do której chętni mają się zgłaszać to:
Marta Myszkowska
[email protected]
Tel. 00 48 32 353 10 56

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz
Niestety ostatnio jakość pracy dziennikarza ciągle się obniża - wiedzą jak pisać, ale nie wiedzą, co pisać. Formułują poprawnie zdania w języku polskim, używają wyszukanego słownictwa, ale niestety pod względem zgodności z faktami jest to do niczego. Oto przykład: Zapora wodna w Czorsztynie uratowała Kraków przed powodzią. Inny przykład: mylenie emigracji z imigracją - jeśli już ktoś ma wątpliwości, może zawsze użyć w swoim tekście słowa migracja. Dlatego do zawodu dziennikarza powinni być przyjmowani w pierwszej kolejności ścisłowcy, ponieważ tylko oni potrafią jednocześnie logicznie myśleć, łączyć fakty, nie mylą skutków z przyczyną, formułują poprawnie wnioski, a jednocześnie potrafią poprawnie pisać w ojczystym języku. Humaniści niestety nie są aż tak wszechstronnie wykształceni, o czym świadczy m.in. marna jakość polskich przewodników turystycznych pisanych przez ludzi z wykształceniem polonistycznym, historycznym lub artystycznym.
k
kpiny za nasze podatki
Dlaczego miasto funduje kasę fundacji, która zrobiła przekręt ze starymi dokumentami, żeby mieć za friko sporą jego część? Po co i dla kogo te warsztaty, skoro same media, może oprócz radia, mają kulturę w głębokim poważaniu? A ta pani z DZ to kiedyś w życiu recenzję sztuki napisała, podobnie jak żona Durczoka? Jeśli to mają być fachowcy, to pora umierać.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie