MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zaoszczędzić? Te urządzenia pochłaniają najwięcej prądu (LISTA) Wyjmij to z gniazdka!

JK
Jak najprościej zaoszczędzić na prądzie? Prezentujemy kilka wskazówek
Jak najprościej zaoszczędzić na prądzie? Prezentujemy kilka wskazówek pixabay
Jak zaoszczędzić na prądzie? W każdym domu są takie urządzenia, które pochłaniają znacznie więcej energii elektrycznej, niż inne. Koszty, które generują, mogą sięgać nawet kilkuset złotych rocznie! Przejdź do galerii i sprawdź, ile prądu w skali roku zużywają poszczególne sprzęty domowe - i ile będzie cię to kosztowało.
  • Stare urządzenia i te o niskiej klasie energetycznej zużywają więcej prądu.
  • Od 1 marca 2021 pojawiły się nowe oznaczenia klas energetycznych - od A do G.
  • Aktualna cena energii elektrycznej wynosi 69-78 gr za 1 kWh.
  • Ostateczna cena za 1 kWh energii elektrycznej zależy od regionu Polski oraz od wybranej taryfy prądu.

Te sprzętu pożerają najwięcej energii

Które urządzenia pochłaniają najwięcej prądu? Do tej grupy można zaliczyć przede wszystkim stare sprzęty domowe. Pierwszym krokiem do codziennej oszczędności powinna więc być wymiana zużytych sprzętów na te o najwyższej klasie energetycznej.

1 marca 2021 pojawiły się nowe oznaczenia klas energetycznych - od A do G. Wcześniej mieliśmy do czynienia z klasami takimi jak A+, A++ i A+++, co utrudniało użytkownikom rzetelną ocenę zużycia.

Po 1 marca 2021 roku klasy zostały przesunięte w taki sposób, że produkty oznaczone wcześniej jako “A+++” znajdują się teraz w klasie C. Klasy A i B zaś zostały zarezerwowane dla jeszcze bardziej energooszczędnych sprzętów, które dopiero powstaną w przyszłości.

Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że nowe urządzenia potrafią zepsuć się w dość krótkim czasie. Zanim więc dojdziemy do punktu, w którym wyższa cena produktu zwróci nam się w zaoszczędzonych kilowatogodzinach, może okazać się konieczne kupno nowego sprzętu. Uznaje się, że na ten moment najkorzystniejsza dla użytkowników jest klasa C.

Okazuje się, że ponad 77 proc. obywateli Unii Europejskiej wolałoby naprawiać swoje urządzenia, zamiast kupować nowe. W listopadzie 2020 roku parlament UE przyjął rezolucję w sprawie dążenia do bardziej zrównoważonego jednolitego rynku dla przedsiębiorstw i konsumentów.

Postulaty przygotowane przez parlamentarzystów mają zwalczać praktyki, które skracają żywotność produktów oraz zachęcić do ponownego używania i napraw urządzeń elektronicznych oraz innych sprzętów. - podaje bankier.pl.

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Poza klasą energetyczną przy obliczaniu zużycia prądu ważna jest moc urządzenia, podawana w watach (W). Im jest większa, tym większe będzie zużycie energii. Dlatego w celu zaoszczędzenia zużycia energii warto przemyśleć przed zakupem nie tylko klasę energetyczną, ale także typ i moc sprzętu. Przy pewnych urządzeniach jednak, takich jak choćby kuchenka indukcyjna, ciężko uniknąć wysokiego zużycia energii. Jakie urządzenia pochłaniają najwięcej prądu?

Zobacz średnie roczne zużycie oraz koszty dla poszczególnych sprzętów domowych w galerii.

Jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu dla danego urządzenia?

Musimy znać dane takie jak:

  • moc urządzenia w watach (W).
  • średni, dzienny czas pracy
  • koszt 1 kWh (obecnie 69-78 gr za 1 kWh)
  • taryfa prądu

Aby uzyskać wynik, trzeba pomnożyć moc urządzenia przez jego czas pracy, a później podzielić przez tysiąc. Na koniec wystarczy pomnożenie otrzymanej liczby przez cenę 1 kWh.

Przykład:

Telewizor o mocy 60 W używany jest 4 godziny dziennie. Cena energii (taryfa) - 0,75 zł za 1 kWh.

60W x 4h : 1000 = 0,24 kWh
0,24 kWh x 0,75 zł = 0,18 zł (dziennie)

Zużycie roczne:

0,18 zł x 365 dni = 65,7 zł

Urządzenia w trybie stand-by też pochłaniają prąd

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pozostawianie nieużywanych sprzętów podpiętych do gniazdka. Wydaje nam się, że w trybie stand-by praktycznie nie pochłaniają prądu. Nic bardziej mylnego! Sprawdźcie w galerii, jakie urządzenia są najbardziej prądożerne - i, jeśli to możliwe - odłączajcie je z gniazdka, gdy z nich nie korzystacie.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz zaoszczędzić? Te urządzenia pochłaniają najwięcej prądu (LISTA) Wyjmij to z gniazdka! - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni