Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz, żeby bliscy częściej pomagali ci w pracach domowych? Psycholog Maria Rotkiel podsuwa sposoby, jak to osiągnąć

Katarzyna Pachelska
Kobiety częściej sprawdzają partnerów, gdy ci zajmują się domem, co potwierdza się także w obserwacjach mężczyzn – zdecydowanie częściej niż kobiety czują się sprawdzani. Ale taka kontrola może się obrócić przeciwko paniom, bo ich partnerzy mogą czuć się z tym źle. Jak sprawić, by mąż czy partner albo inni członkowie rodziny bardziej angażowali się w prace domowe? Porad udziela nam psycholog Maria Rotkiel.

Raport „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych” został zrealizowany na zlecenie marki Indesit. Wynika z niego, że najczęstszą wymówką Polaków od wykonywania zadań w domu jest zdanie: Mój partner wykona obowiązki lepiej lub szybciej. „Ty zrobisz to lepiej” to wymówka, którą wskazało 37% wszystkich ankietowanych. Ale w sumie nie wiemy, czy tak się dzieje, bo z raportu wynika, że rzadko kontrolujemy pracę partnera i jej jakość.

W większości nie mamy zwyczaju stałej kontroli partnerów. Przeważnie unikamy częstej kontroli, zwłaszcza odpowiedzi mężczyzn wskazują na wysoki procent badanych, którzy według deklaracji nigdy nie kontrolują partnerek (37%). Większą skłonność w tym zakresie mają kobiety oraz osoby poniżej 40-stki. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, najczęstszymi odpowiedziami okazały się „czasami tak, czasami nie”, ze wskazaniami na poziomie 29%. Mężczyźni również częściej niż kobiety (o 17 pp.) deklarują, że nigdy nie kontrolują prac swoich partnerek.

Jak sprawić, by członkowie rodziny bardziej angażowali się w pomaganie w domu? Radzi Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju zawodowego i osobistego, autorka poradników psychologicznych:

  • Aby prace domowe były przyjemnością, a nie źródłem frustracji i nieporozumień, ważne jest również to, aby nie kontrolować i nie krytykować pracy innych członków rodziny. Bycie wyrozumiałym i łagodnym w ocenie pracy bliskich osób rozumie większość Polaków.
  • Pamiętajmy również o tym, że poprawianie efektów pracy partnera może być dla bliskiej osoby przykre czy irytujące, dając świadectwo tego, że nie doceniamy jej starań. Dlatego warto powstrzymać się zarówno przed kontrolowaniem, jak i poprawianiem pracy pozostałych członków rodziny.
  • Zadania domowe poprawiają zwłaszcza kobiety, które uważają, że wykonują prace domowe lepiej od swoich partnerów. Taka postawa jest błędem, który pogłębia problem braku zaangażowania pozostałych członków rodziny w domowe obowiązki.
  • Aby zmobilizować domowników do pomocy i włączenia się w domowe prace trzeba przede wszystkim chwalić ich za starania i dobre chęci mniej rozliczając z efektów, nawet jeśli te nie są satysfakcjonujące.
  • Wzajemne wsparcie, zgodność i konsekwencja w sprawiedliwym i efektywnym podziale obowiązków to domena związków dojrzałych, w których oboje partnerzy potrafią pomagać sobie nawzajem doceniając swoje zaangażowanie i troskę o dom, dlatego temat ten jest trudniejszy dla par o krótszym stażu relacji.
  • Dla osób młodych (20-30-letnich), które dopiero wchodzą w relacje partnerskie, ustalenia dotyczące domowych prac są trudniejsze, a ich podział częściej generuje konflikty. Osoby młodsze częściej również używają wymówek pozwalających wymigać się od domowych prac i rzadziej zajmują się domem wspólnie.

- Zależy nam na tym, aby nasze relacje z bliskimi były jak najlepsze, a czas poświęcany rodzinie był źródłem radości i szczęścia, dlatego tak ważne jest to, aby w polskich domach częściej włączać w systematyczną pomoc mężczyzn oraz dzieci i dbać o to, aby codzienne prace były przyjemnością i okazją do wzmacniania rodzinnych więzi – puentuje Maria Rotkiel.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo