Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chciałabym dostać mieszkanie bez kolejki i ze zniżką, bo... kocham to miasto

Łukasz Klimaniec
Bogdan Ficek był zaskoczony nietypowym wnioskiem
Bogdan Ficek był zaskoczony nietypowym wnioskiem Łukasz Klimaniec
Burmistrz Cieszyna, Bogdan Ficek, nie zgodził się, by gmina w nadzwyczajnym trybie wynajęła pewnej kobiecie mieszkanie bez spełnienia kryteriów: wysokości dochodów i konieczności pięcioletniego przebywania w Cieszynie. Powód? Kobieta we wniosku, jako główny argument podała, że chce otrzymać mieszkanie, bo... bardzo kocha Cieszyn.

- Łatwo się wzruszam, ale to nie przekłada się na decyzje, jakie podejmuję - mówi lekko rozbawiony Bogdan Ficek.

Przyznaje, że jako burmistrz ma prawo do przyznania mieszkania komunalnego w szczególnych okolicznościach. Tak postąpił, gdy matka wychowująca samotnie dwójkę dzieci zmarła, a dzieci zostały pod opieką babci. Wówczas, zgodnie z przepisami, skorzystał z takiej możliwości.

Gmina Cieszyn buduje kilkadziesiąt mieszkań rocznie. Co roku jest też kilkanaście lokali na tzw. rynku ruchomym, czyli w sytuacji, gdy lokator, który umrze, nie pozostawi spadkobiercy lub gdy ktoś wyprowadza się z mieszkania komunalnego.

Aby starać się o mieszkanie komunalne w nadzwyczajnym trybie, trzeba spełniać określone warunki, m.in. mieszkać pięć lat w Cieszynie, a także dowieść, że sytuacja materialna nie pozwala na utrzymanie dotychczasowego mieszkania. W 2008 r. burmistrz Cieszyna skorzystał z możliwości przyznania lokalu mieszkalnego dwukrotnie. Jedno otrzymała kobieta po śmierci córki wychowująca samotnie dwójkę dzieci, drugie - kobieta, której pożar zniszczył dom. W mieszkaniu przyznanym w trybie nadzwyczajnym przez burmistrza mieszkała do czasu zakończenia remontu swojego domu.

- Staram się oszczędnie korzystać z tego prawa, zwykle gdy sytuacja dotyczy wdów wychowujących dzieci lub innych szczególnych przypadków - twierdzi burmistrz Cieszyna.

Wyjaśnia również , że krótko po tym, jak na jego biurko trafił wniosek od "kobiety zakochanej w Cieszynie" do ratusza dotarło pismo od jej sióstr, z którego wynikało, że kobieta starająca się o mieszkania tak naprawdę ma gdzie się podziać, bo ma mieszkanie. Tyle że poza Cieszynem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!