Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmek: Aktywny weekend w kolonii pana Baty

Anna Ładuniuk
Chełmek. Fabryka koncernu obuwniczego Bata powstała tutaj w roku 1932. Można będzie zwiedzać zakład i kolonię robotniczą
Chełmek. Fabryka koncernu obuwniczego Bata powstała tutaj w roku 1932. Można będzie zwiedzać zakład i kolonię robotniczą arc
W niedalekim Chełmku słynny Bata (ten od butów) zbudował przed wojną osiedle dla robotników. Jest okazja, by je zwiedzić z przewodnikiem.

Już dziś warto zaplanować sobie kolejne majowe weekendy: 16-17 i 23-24 maja. W tych terminach sąsiednia Małopolska organizuje Dni Dziedzictwa Kulturowego i z tej okazji przygotowała bardzo ciekawe wycieczki do obiektów, które w większości normalnie znajdują się poza głównym nurtem turystycznym.

I choć wszystkie wycieczki są bezpłatne, to na niektóre (zwykle te najciekawsze) obowiązują wcześniejsze rezerwacje (ruszają 11 maja). Organizatorzy z Małopolskiego Instytutu Kultury podpowiadają, żeby nie zwlekać z decyzją, bo w poprzednich latach wolne miejsca znikały w kilkanaście minut.

W tym roku będzie możliwość poznania 10 zabytków, zlokalizowanych na 4 trasach. W programie oprócz zwiedzania znajdą się warsztaty, koncerty, spacery, wycieczki, wystawy.

Za tydzień 16 i 17 maja na trasie krakowskiej z przewodnikiem można będzie poznać historię cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP (ul. Szpitalna 24), kościół pw. św. Marka Ewangelisty (ul. św. Marka 10), a na trasie zachodniej - kolonię robotniczą i fabrykę Bata w Chełmku, zespół zabudowań podworskich w Bobrku (powiat oświęcimski) oraz synagogę i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu.
Tydzień później, 23 i 24 maja, jeszcze raz na trasie krakowskiej można będzie zwiedzić dawne Obserwatorium Astronomiczne w Collegium Śniadeckiego i Ogród Botaniczny oraz Collegium Maius w Krakowie.

Tego samego dnia na trasie północnej na turystów czeka Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie) oraz Zespół Pałacowy w Książu Wielkim (powiat miechowski), a także kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach (powiat proszowicki). Szczegóły dotyczące poszczególnych obiektów, dokładnych godzin i warunków zwiedzania znajdziemy na stronie www.dnidziedzictwa.pl.

Generalnie zasada jest taka: na miejsce należy dojechać samodzielnie. W pobliżu obiektów do zwiedzania będą przygotowane stoiska organizatorów, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje, stamtąd także o określonych godzinach będą ruszać na trasę przewodnicy.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!