Chelsea - Benfica 2:1. Finał Ligi Europy dla Chelsea! [ZDJĘCIA GOLI]

Piłkarze Chelsea triumfowali w Lidze Europejskiej. W finale LE rozegranym w Amsterdamie londyńczycy pokonali Benfikę Lizbona 2:1 po golu Branislava Ivanovicia w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Klub ze Stamford Bridge jest trzecim po Ajaksie Amsterdam i Juventusie Turyn, który zdobył wszystkie europejskie puchary. Przed rokiem Chelsea wygrała Ligę Mistrzów, 15 lat temu zdobyła Superpuchar Europy, a w latach 1971 i 1998 r. sięgała po Puchar Zdobywców Pucharów.

Początek spotkania należał do Benfiki. Zadłużony po uszy klub z Lizbony (jego należności wynoszą 426 mln euro i przewyższają o kilkanaście milionów aktywa Portugalczyków) nie przestraszył się trzeciej drużyny Premier League i już w pierwszym kwadransie trzykrotnie zakotłowało się w polu karnym Chelsea. Rodacy siedzącego na trybunach obok prezydenta UEFA Michela Platiniego słynnego Eusebio wymieniali między sobą mnóstwo podań, ale zbyt długo zwlekali z oddaniem strzału i nie potrafili oddać na bramkę Petra Cecha celnego uderzenia.

Londyńczycy bazowali natomiast na indywidualnych akcjach. Szczęścia próbował Oscar, ale najlepszą w I połowie okazję do zdobycia gola miał Frank Lampard. Kapitan Chelsea uderzył mocno piłkę nadając jej dziwną rotację i bramkarz Artur z najwyższym trudem wybił ją nad poprzeczkę.

Po zmianie stron nadal aktywniejsza była Benfica. Portugalczycy w 50 min. zdobyli nawet gola, ale sędzia dopatrzył się spalonego Oscara Cardoso, choć napastnik stał w jednej linii z angielskimi obrońcami.

Chelsea osłabiona brakiem kontuzjowanych Johna Terry'ego i Edena Hazarda skupiała się na obronie, ale wystarczyła jednak akcja, by londyńczycy objęli prowadzenie. Petr Cech wyrzucił piłkę ręką na połowę boiska. Jej lot przedłużył Juan Mata, a Fernando Torres przypomniał sobie, że przecież kosztował Chelsea 58,5 mln euro i wygrywając pojedynek z obrońcą oraz bramkarzem rywali trafił do siatki.

Londyńczycy z prowadzenia cieszyli się niespełna 10 minut, bowiem za zagranie piłki ręką w polu karnym przez Cesara Azplilicuetę sędzia podyktował jedenastkę, a jej pewnym egzekutorem był najlepszy strzelec Benfiki Oscar Cardoso.

W końcówce oba zespoły postawiły wszystko na jedną kartę, ale uderzenie Cardoso obronił Cech, a po pięknym strzale z dystansu Lamparda piłka trafiła w poprzeczkę. W ostatniej minucie doliczonego czasu gry po dośrodkowaniu z rogu Juana Maty zwycięskiego gola strzelił głową Serb Branislav Ivanović. Trener Rafael Benitez triumfem w Lidze Europejskiej zakończy swoją pracę na Stamford Bridge.

Finał Ligi Europejskiej

Benfica Lizbona - Chelsea Londyn 1:2 (0:0)

Bramki 0:1 Fernando Torres (59), 1:1 Oscar Cardoso (68-karny), 1:2 Branislav Ivanović (90+3)